Kompost cz.1

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Zablokowany
Awatar użytkownika
hancik30
50p
50p
Posty: 98
Od: 3 sie 2011, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rokietnica/Poznań

Re: Kompost

Post »

Moje Dżdżownice Kalifornijskie ugotowały się w zeszłym roku w kompoście. Chyba temperatura podczas zachodzących reakcji w tym plastikowym pudle była za wysoka.
Mam natomiast pytanie: przez cały rok zbierałam odpadki organiczne z kuchni tj. obierki po ziemniakach, jabłkach, skórki bananowe, pomarańczowe etc. Teraz te całą "pulpę" przerzuciłam do drewnianej skrzyni, przysypałam ziemią do warzyw i następnie posiałam na tym dynie.
Trochę się boję bo to nie jest przekompostowane, jest tylko lekko przefermentowane. Nie wiem jaki to może mieć wpływ na moje przyszłe dynie- czy jak korzenie dyni dojdą do tej pulpy nie zgniją.
A druga sprawa czy to przefermentowane "błotko" będzie w ogóle zdrowe dla tych roślin.
Awatar użytkownika
KasiaPuk
200p
200p
Posty: 446
Od: 17 sty 2011, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Planet Thanet ;)

Re: Kompost

Post »

W tym specyfiku, ktorego uzywam, jest tylko azot i wapien, wiec nic nienaturalnego. Ale pewnie sama bym nie wpadla na skomponowanie proporcji, wiec uzywam bo mi z tym wygodnie. Dzdzownice tez sa, pewnie to nie tylko zasluga Garoty a kooperacji obu;)
Horse riding - an art of keeping a horse between you and the ground.
Awatar użytkownika
danutka66
500p
500p
Posty: 733
Od: 11 sie 2006, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie cudne

Re: Kompost

Post »

hancik30 pisze:Moje Dżdżownice Kalifornijskie ugotowały się w zeszłym roku w kompoście. Chyba temperatura podczas zachodzących reakcji w tym plastikowym pudle była za wysoka.
Mam natomiast pytanie: przez cały rok zbierałam odpadki organiczne z kuchni tj. obierki po ziemniakach, jabłkach, skórki bananowe, pomarańczowe etc. Teraz te całą "pulpę" przerzuciłam do drewnianej skrzyni, przysypałam ziemią do warzyw i następnie posiałam na tym dynie.
Trochę się boję bo to nie jest przekompostowane, jest tylko lekko przefermentowane. Nie wiem jaki to może mieć wpływ na moje przyszłe dynie- czy jak korzenie dyni dojdą do tej pulpy nie zgniją.
A druga sprawa czy to przefermentowane "błotko" będzie w ogóle zdrowe dla tych roślin.
Skórki z owoców cytrusowych nie nadają się na kompost,są pryskane chemią,a więc tym sposobem fundujesz sobie chemie w ogrodzie.Co do dyni,w zasadzie ludzie sadza dynie na kompostowniku w celu jego zacienienia/duże liście/....a przy okazji może owoców,więc jak Ci nie urosną to raczej straty nie będzie:)
Awatar użytkownika
hancik30
50p
50p
Posty: 98
Od: 3 sie 2011, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rokietnica/Poznań

Re: Kompost

Post »

danutka66
masz rację z tą chemią ale w takim razie to co się nadaje na kompost? banany, jabłka wszystko to jest pryskane. W takim razie wszystkie resztki warzyw i owoców nie powinny być wrzucane do kompostu?
W tym roku pod pomidory dałam trochę skórek od bananów- mają potas i jak tu wyczytałam jest to polecane. Przyszło mi na myśl, że to chemia...ale chęć eksperymentu była większa.
Awatar użytkownika
danutka66
500p
500p
Posty: 733
Od: 11 sie 2006, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie cudne

Re: Kompost

Post »

Ja uważam,ze na kompost powinny lądować zdrowe odpadki,jeśli mam wyrzucać tam chemię,to wolałabym nie bawić się w żadne komposty a kupić Azofoskę :wink: ;)A tak na poważnie/choć to też było w miarę na poważnie/...kiedyś na kompostownik lądowały odpady z działki,bo takie miał on zadanie....przerobić produkty uboczne działki,ale dziś ludzie wrzucają wszystko
winterek
500p
500p
Posty: 915
Od: 8 lis 2010, o 21:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost

Post »

Skórki z owoców cytrusowych nie nadają się na kompost - TO MIT.
To doskonały składnik naszego kompostu.
Skórki owoców cytrusowych, zawierają bardzo duże ilości potasu, trochę fosforu. Ciężko znaleźć jakikolwiek inny surowiec naturalny, który by pod tym względem cytrusowe przewyższał.
Bryluje w tym względzie banan, dlatego słyszy się o wrzucaniu skórek tych owoców w dołki pod pomidory.
Krzychoo
100p
100p
Posty: 151
Od: 30 mar 2008, o 19:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kompost

Post »

Co do dżdżownic kalifornijskich to jak wyczytałem, przestają one żerować w temperaturze +10 stopni C, bo jest za zimno. A polskiej zimy nie są w stanie przeżyć. Na "szczęście" na Alledrogo są sprzedawane często swojskie, rodzime gnojaki, zamiast dżdżownic kalifornijskich, więc głowa do góry :) U siebie też wrzucałem podobno kalifornijskie do kompostu. Po 2 latach widzę tam tylko rodzime rosówki, bez charakterystycznych pasiastych kalifornijek.

Winterek, zrób eksperyment. Wrzuć do kompostownika skórkę pomarańczy i skórkę z jabłka. Po zimie skórki jabłka nie znajdziesz, bo zbrązowieje, zgnije i rozłoży się. A skórka pomarańcza wciąż śliczna, pomarańczowa będzie lażała sobie. Jak myślisz, dlaczego taka skórka nie rozkłada się? Może dostała oprysk, który skutecznie zabezpiecza ją przed wielotygodniową podróżą statkiem z klimatu cieplejszego do naszego?
Z bananami jest inna sprawa, one przyjeżdżają zielone i przed sprzedażą kierowane są do dojrzewalni. Nie są pryskane chemią i ładnie się rozkładają.
Awatar użytkownika
danutka66
500p
500p
Posty: 733
Od: 11 sie 2006, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie cudne

Re: Kompost

Post »

winterek pisze: Skórki owoców cytrusowych, zawierają bardzo duże ilości potasu, trochę fosforu. Ciężko znaleźć jakikolwiek inny surowiec naturalny, który by pod tym względem cytrusowe przewyższał.
czyli skórka z pomarańczy NADAJE SIĘ na kompost

-- Pn 07 maja 2012 08:23 --
Krzychoo pisze: Wrzuć do kompostownika skórkę pomarańczy i skórkę z jabłka. Po zimie skórki jabłka nie znajdziesz, bo zbrązowieje, zgnije i rozłoży się. A skórka pomarańcza wciąż śliczna, pomarańczowa będzie lażała sobie. Jak myślisz, dlaczego taka skórka nie rozkłada się? Może dostała oprysk, który skutecznie zabezpiecza ją przed wielotygodniową podróżą statkiem z klimatu cieplejszego do naszego?
czyli skórka z pomarańczy NIE NADAJE SIĘ na kompost
Awatar użytkownika
hancik30
50p
50p
Posty: 98
Od: 3 sie 2011, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rokietnica/Poznań

Re: Kompost

Post »

Czyli jednak skórki z pomarańczy, mandarynek, cytryn i grejpfrutów wywalamy do śmietnika? A co z jabłkami, niby rozkładają się szybko ale ich skórka tez jest czymś pryskana?
Krzychoo
100p
100p
Posty: 151
Od: 30 mar 2008, o 19:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kompost

Post »

Mam sąsiadkę, która tuż przy moim płocie ma kompostownik. Wyrzucała do niego całe siatki skórek pomarańczy. Po zimie przekopywała to wszystko i skórki jak były pomarańczowe tak były. Ani mrozy po -20 stopni ani woda im nie zaszkodziły. Ilość chemii w skórkach pomarańczy była na tyle duża, że zatrzymywała rozkład.
Jabłka w uprawie towarowej są pryskane, ale nie aż tak by się przestały rozkładać.
Jak wejdziemy w rozważania teoretyczne to na jabłka działają: spaliny z samochodów, opryski z sąsiednich pól, dym i sadza z komina sąsiada i opad radioaktywny z Fukushimy. I to też są fakty.
Różnica polega na tym, że w praktyce ilość chemii w owocach cytrusowych jest ZA DUŻA, a ta w skórce jabłka niewielka i nie ma co zawracać sobie nią głowy.
Awatar użytkownika
hancik30
50p
50p
Posty: 98
Od: 3 sie 2011, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rokietnica/Poznań

Re: Kompost

Post »

Oki, dzięki potwierdzam, że skórki cytrusowe są niezniszczalne. Zatem od dziś będę je wywalać do śmietnika. Czy jest jeszcze coś co powinno omijać mój kompost i druga sprawa czy nie rozłożony kompost jest zdrowy dla roślin- bo właśnie posiałam na nim moje dynie? dzięki
GieKa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 4 maja 2012, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Kompost

Post »

Z tą chemią w cytrusach to chyba ciut przesadzacie. Rzucam okiem na kuchnia.tv i inne programy kulinarne i tam co rusz ścierają skórkę z cytryn czy pomarańczy. Gdyby w skórkach była chemia to raczej nie dodawali by tego do jedzenia. Druga sprawa, jesteśmy w UE. Często normy ustalone przez urzędników są mocno przesadzone. I to nie tylko normy odnośnie bezpieczeństwa dla człowieka ale i środowiska. A porównanie skórki z jabłka do skórki z pomarańczy jest lekko nietrafione. Skórka z jabłka to góra 0,5 mm grubości a skórka z pomarańczy to ciut ciut więcej, więc i rozkład dłuższy.
Krzychoo
100p
100p
Posty: 151
Od: 30 mar 2008, o 19:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kompost

Post »

GieKa, zrób eksperyment, będziesz wiedziała na pewno. Weź proszę skórkę z arbuza i skórkę z pomarańczy, wrzuć na kompost, przykryj trawą/liściami, żeby obie miały wilgotno i sprawdź po miesiącu jak wyglądają obie.
Zablokowany

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”