Kompost cz.1

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Zablokowany
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost

Post »

treborx
200p
200p
Posty: 340
Od: 25 lip 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost

Post »

Febronia pisze:treborx - właśnie o to mi chodzi - co to znaczy "wystarczająco dużo" ? Czyli w jakiej proporcji? Ja całą zimę wysypuję popiół drzewny na pryzmę kompostową i zastanawiam się, cy to nie za wiele. ;:129
Gdzies tam są procenty ile ma byc wegla w komposcie. Ja to stosuje na oko bo nie chce mi sie bawic w liczenie procentow ;)
Pare/parenascie łopat sypie na 1m3 kompostu, a reszta sru na ogrod


Co do Twojej całej zimy to też zależy czy caly czas palisz drewnem 24h a co za tym idzie czy masz duzo tego popiolu czy nie :)
Awatar użytkownika
Febronia
200p
200p
Posty: 223
Od: 30 wrz 2015, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Kompost

Post »

Powiem Ci tak - zimą popiół w stosunku do odpadów kuchennych idących na kompost stanowi u mnie proporcję mniej więcej 1:5, no może 1:6.
Pozdrawiam
Ela
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 890
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Kompost

Post »

Proporcje proporcjami a tak z ciekawości w jakich jednostkach 1:5 bo kilogram popiołu i np 5 kilo zgniłych pomidorów to chyba coś mało by było tych np pomidorów :D
Zaraina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 10 paź 2015, o 18:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dziwne lecz ciekawe pytanie. Dżdżownica w doniczce !

Post »

witam. szukając informacji trafiłam na to forum i może nie najlepszy to temat, ale nie za bardzo wiem, gdzie umieścić swoje pytania. jako zupełna świeżyna w hodowli roślin w domu mam ich kilka:P a odpowiedź na jedno z nich mam nadzieję znaleźć tutaj, bo związane jest z produktem kompostownika:D

ambitnie postanowiłam wysiać w domu zioła różne. wzeszły, rozsadziłam i rosły ładnie. niestety bazylia zaczęła "padać". wydaje mi się, że kwiatowa ziemia jest dla niej niewłaściwa i najwyraźniej za bardzo trzyma wilgoć. pomyślałam więc że mogłabym ją trochę wesprzeć ziemią kompostową, produkowaną w ogrodzie rodziców. weszłam w jej posiadanie, wysypałam w skrzynce, żeby powybierać różne nieprzetworzone kawałki i odkryłam jej bogate życie wewnętrzne:D

dżdżownice mi nie straszne, łatwo je dorwać. sporo jednak robaczków bezimiennych, które bardziej przypominają owsiki i raczej nie dam rady ich wybrać z ziemi. zastanawiam się czy po wymieszaniu z ziemią kwiatową same wyginą czy powinnam coś z ziemią najpierw "zrobić", żeby się ich pozbyć.

zaznaczę, że jestem zupełnie zielona i nie mam pojęcia czy one, te robaczki, mogą zaszkodzić roślinom, czy są im zupełnie obojętne... uprzedzę też pytania o ewentualne rozpoznanie gatunku wspomnianego robactwa. jest sporo małych bez nóg i kilka większych z nogami:D są też malutkie, które ledwie widz bez okularów :D

będę wdzięczna za pomoc. tylko błagam, aby wszelkie wyjaśnienia i ewentualne instrukcje miały charakter łopatologiczny :P
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost

Post »

Te małe robaczki,niby owsiki,to młode dżdżownice.Ustaw skrzynkę z kompostem,tak,aby powoli schła,
to zwierzęta uciekną do wilgotnego miejsca, które będzie pod skrzynką.
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 890
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Kompost

Post »

Hej

Powiedzcie czy kozi obornik można jakoś szybciej przekompostować?
Czy po prostu niech leży i co jakiś czas przerzucić go z miejsca na miejsce ewentualnie jak często to robić
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost

Post »

Przekładać górę pod spód i na odwrót. I lać wodę jak nie pada albo nie ma śniegu.

tu masz naukowo

http://www.eduteka.pl/doc/fermentacja-obornika
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 890
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Kompost

Post »

Dzięki za odp. Czyli nie ma znaczenia od jakiego zwierzaka pochodzi...
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost

Post »

To znaczy jeżeli o skład chemiczny to różnica jest/ która mnie nie obchodzi takie tam pierdoły :lol: / pomijając pomiot ptasi ( gołębie, kura i inny drób ) oraz trzoda chlewna ( dużo azotu zawierają oba te produkty :wink: ) to nie ma.
Możesz zrobić sobie humus tylko z obornika albo z dodatkami. Opis masz w tym temacie i w pokrewnych w tym dziale.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
freak
100p
100p
Posty: 109
Od: 2 lip 2008, o 23:57
Lokalizacja: wielkopolskie

Kompost jako podłoże dla roślin

Post »

Czy kompostu można użyć jako podłoża dla roślin bez mieszania go z ziemią? Słyszałem, że kompost stosuje się jako bezpieczny naturalny nawóz, ale czy można posadzić roślinę w samym kompoście? Posadziłem dzisiaj brzoskwinię w dużym dołku do którego wrzuciłem ziemię z kompostu. Czy powinienem ją wykopać i kompost w dołku zmieszać ze zwykłą ziemią? Jeśli tak to w jakich proporcjach?
Awatar użytkownika
ewacampanula
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 23 paź 2013, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legnica

Re: Kompost jako podłoże dla roślin

Post »

Myślę, że nie ma potrzeby wykopywania. Raczej nie zaszkodzi roślinie "nadmiar" składników odżywczych (no chyba, że kompost był niedojrzały i jeszcze ciągle przebiegają tam procesy rozkładu resztek organicznych).
Natomiast może być trochę problem z utrzymywaniem wilgotności w tym środowisku korzeniowym. W kompoście nie ma części gliniastych, które powodują, że woda się tam zatrzymuje.
Na twoim miejscu dbałabym o dostarczanie brzoskwini wystarczającej ilości wody.
Jeślibyś się zdecydował wykopać, to wystarczy wymieszać ziemię pół na pół z kompostem.
Ewa
Nelka68
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 3 wrz 2016, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost

Post »

Witam, mam pytanie, nabyłam kompostownik plastikowy na 600l. na dno poukładałam drobne gałązki, a potem wrzucałam odpadki z kuchni ( obierki warzyw i owoców ), skoszoną trawę itp., ale teraz mam tam dużo muszek owocówek, czy w takim razie jest to normalne ? Czy musze tam dorzucać jakieś preparaty przyspieszające kompostowanie ? I jeszcze jedno pytanie, czy w takim plastikowym kompostowniku też trzeba go przerzucać ? Wybaczcie, te moje pytania pewnie dla większości wydają się być głupie, ale ja dopiero zaczynam z tym tematem, więc proszę o wyrozumiałość i cierpliwość :D
Zablokowany

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”