Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED cz. 1

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
j__k
50p
50p
Posty: 96
Od: 21 sty 2012, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Tu masz rację co do koloru ryb :) musiały się niezbyt prezentować, a i same chyba mało zadowolone były :cry:
ZANDAR pisze:o 15min. już był "szampan" w zbiorniku-oczywiście podłączona była druga taka sama lampa ledowa
Masz na myśli fotosyntezę i bąbelki tlenu :?: :idea:
A jakie rośliny masz w zbiorniku? Nawozisz CO2?
ZANDAR
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 27 gru 2013, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Zgadza się mówiąc o szampanie miałem na myśli bąbelki tlenu pod blaszkami roślin :)Czegoś takiego jeszcze nigdy nie widziałem w tak krótkim czasie.Na świetlówkach jest taki efekt po około 3h. Rośliny w akwarium to: Hydrocotyle Japan, Alternathera reineckii, Rotala rotundifolia, Rotala green, Micranthemum umbrosum, Limnophila sessiflora, Hygrophila polysperma, Heteranthera zosterifolia. Zbiornik HT-full nawożenie NPK oraz mikro, sterowanie co2 itp.
j__k
50p
50p
Posty: 96
Od: 21 sty 2012, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Czyli moje przypuszczenia się zgadzają, jak sprawdzić LED
Tu widać na gołe oko intensywność fotosyntezy bez zbędnego czekania ważenia i mierzenia.

Bogata flora pewnie i fauna też :) a i zbiornik zapewne dość okazały. ;:138 na pewno jest na co popatrzeć.

Nie próbowałeś doświetlać białymi LED :?:
ZANDAR
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 27 gru 2013, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

j__k pisze:Czyli moje przypuszczenia się zgadzają, jak sprawdzić LED
Tu widać na gołe oko intensywność fotosyntezy bez zbędnego czekania ważenia i mierzenia.

Bogata flora pewnie i fauna też :) a i zbiornik zapewne dość okazały. ;:138 na pewno jest na co popatrzeć.

Nie próbowałeś doświetlać białymi LED :?:
Przy nawożeniu EI *Estimative Index + LED (w przewadze diody czerwone i niebieskie) to jak jazda Ferrari po pijaku ;:138 Tylko czekać jak coś p... ;:224 Ja lubię adrenalinę i chyba zostanę przy tej lampce plus tak jak mówisz diody 6500K.
j__k
50p
50p
Posty: 96
Od: 21 sty 2012, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

j__k pisze:to jak jazda Ferrari po pijaku Tylko czekać jak coś p...
Ładnie powiedziane, podoba mi się ;:333
U mnie LED'y się w zupełności sprawdzają, już następna partia LED idzie z Chin
Jedyne co to odpowiednio dobrać proporcje przy świetlówkach nie ma takiego problemu bo nie ma się na to wpływu
ZANDAR
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 27 gru 2013, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

j__k pisze:
j__k pisze:to jak jazda Ferrari po pijaku Tylko czekać jak coś p...
Ładnie powiedziane, podoba mi się ;:333
U mnie LED'y się w zupełności sprawdzają, już następna partia LED idzie z Chin
Jedyne co to odpowiednio dobrać proporcje przy świetlówkach nie ma takiego problemu bo nie ma się na to wpływu
Można jakiś link do diód jakie zamawiałeś? :wink: Zastanawiam się jak mogę sprawdzić czy sprzedawca nie robi mnie czasem w ... jak kupuję diody niby 660, a w rzeczywistości i tak nie mam jak tego ocenić ;:223
j__k
50p
50p
Posty: 96
Od: 21 sty 2012, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

LED 660[nm] kupowałem tu: LED
Szczerze mówiąc nie mam jak sprawdzić czy rzeczywiście dają takie widmo :?:
Sam jestem ciekawy.
W zaszłym roku kupiłem 1[W] 445[nm] ale czy to tylko taki chwyt żeby kupić, trzeba by porównać inne 450, 460
ZANDAR
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 27 gru 2013, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Pewnie tylko miernikiem PAR da radę to sprawdzić :( Nie mówiąc już o cenie tego urządzenia.
led-byt
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 29 kwie 2014, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Zapraszamy na led-byt.pl Zajmujemy się budową oraz kompletowaniem materiałów do budowy paneli led. Również do uprawy roślin.
michal4823
100p
100p
Posty: 173
Od: 30 wrz 2013, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Co byście powiedzieli, aby zastosować reflektory Led. Zakupiłem ( przy okazji innych zakupów, u jednego ze sprzedawców, na aukcji internetowej ) produkt, który był nazwany: reflektor led z odbłyśnikiem ( lub jakoś podobnie, już dokładnie nie pamiętam ). W jego skład wchodziło 19 diod LED ( kolor: biały zimny ), odbłyśnik i płytka. Układ ten zamontowałem do dużej latarki i jestem pełen podziwu dla tego maleństwa. Reflektor ten, podczas, gdy jest założony odbłyśnik, daje skupioną wiązkę światła, jednak po jego zdjęciu światło się rozprasza. Zastanawiam się, czy istnieje możliwość, aby wykorzystać te diody przy wiosennym doświetlaniu rozsad. Myślałem aby zamontować dwa takie reflektory, w odstępie 50cm., a bo bokach obłożyć folia aluminiową. W ten sposób uzyskał bym powierzchnie doświetlania ok 100x50cm. ( dopasowałbym tak, aby wchodziło 4 kuwety ). Jednak niepokoi mnie kolor tych diod. Co myślicie o takiej koncepcji?
Obrazek
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Wg mojej wiedzy reflektor to to samo co odbłysnik (ang reflect znaczy wlasnie odbijać, odzwierciedlać).
Czyli "reflektor led z odbłyśnikiem" to takie masło maślane ;)

Na zdjęciu widzę standardowe kolimatory LED, służą one do skupiniania wiązki światła i można je zakupić dla kątów skupiania wiązki od 120stopni (szerokich) do nawet 10 stopni (bardzo wąskich).
Sam używałem swego czasu do skupiania wiązki światła - jednak teraz mam kilka niepotrzebnych luster które ustawiam dookoła doświetlanych roslin wiec kolimatory stały sie dla mnie zbędne.

Biale diody nie dadza maksymalnie efektywnego przełożenia mocy pradu na fotosynteze - lepsze sa mieszanki diod niebiesko-czerwono-pomarańczowych.
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
michal4823
100p
100p
Posty: 173
Od: 30 wrz 2013, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Jeśli same reflektory nie będą odpowiednie, to może dołożyć kilka/kilkanaście diod czerwonych, niebieskich i pomarańczowych. Ma to jakiś sens? Problem u mnie polega na ty, że mam do dyspozycji tylko jeden parapet, roślinki, które rosną przy oknie są ładne, natomiast im dalej od niego jest coraz gorzej. Mam dostęp do odpadów z luster, dosyć sporych rozmiarów, także obłożenie doniczek lustrami to nie problem.
Awatar użytkownika
nikt
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 22 cze 2014, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Pozwolę sobie coś odświeżyć.

Na początek coś o świetle zielonym.
Absorbance spectra of chlorophylls or pigments extracted from green leaves show that green light is absorbed only weakly. Action spectra of photosynthesis for thin algal solutions, transparent thalli of ordinary green algae, and leaves of aquatic angiosperms also show that green light is less effective than red light. As has been pointed out by Nishio (2000), these facts are often confused, and it is frequently argued that green light is inefficient for photosynthesis in green leaves. However, many spectra of absorptance (the absolute value of light absorption) measured with integrating spheres have shown clearly that ordinary, green leaves of land plants absorb a substantial fraction of green light (McCree 1972, Inada 1976, Gates 1980). It is also known that green light, once absorbed by the leaves, drives photosynthesis with high efficiency (Björkmann 1968, Balegh and Biddulph 1970, McCree 1972, Inada 1976). On an absorbed quantum basis, the efficiency or photosynthetic quantum yield of green light is comparable with that of red light, and greater than that of blue light. The difference between the quantum yields of green and blue light is particularly large in woody plants grown outdoors in high light. The question of how much green light is absorbed and used in photosynthesis by the green leaves of land plants has therefore been solved.
W temacie na poczatku znalazły sie widma absorpcyjne : barwników - i inne: .. A to ma się ni jak do tego jak naprawdę światło napędzia fotosyntezę.

A prawda mniej wiecej wygląda tak: --> http://www.controlledenvironments.org/L ... 20text.htm
CONCLUSIONS

Differences in radiation quality from the six most common electric lamps have little effect on photosynthetic rate. Radiation quality primarily alters growth because of changes in branching or internode elongation, which change radiation absorption. Growth and yield in wheat appear to be insensitive to radiation quality. Growth and yield in soybeans can be slightly increased under high pressure sodium lamps compared to metal halide lamps, in spite of greatly reduced chlorophyll concentrations under HPS lamps. Daily integrated photosynthetic photon flux (mol m-2 d-1) most directly determines leaf anatomy and growth. Photosynthetic photon flux levels of 800 ?mol m-2 s-1 are adequate to simulate field daily-integrated PPF levels for both short and long day plants, but plant canopies can benefit from much higher PPF levels.
Działa to dokładnie tak samo niezależnie od tego czy - są to diody czy wyładowcze żródła światła.

polecam całość tego:

International Lighting in Controlled Environments Workshop
T.W.Tibbitts (editor) 1994 NASA-CP-95-3309

Stare - ale bardzo dobre - ledy w tamtych czasach były bardziej zabawkami niż sensownym źródłem swiatła - ale mimo tego nic się w tym opracowaniu zbiorczym nie zdeaktulalizowało. Całość w postaci PDF - jest do znalezienia w necie. Art: pod linkiem to mała cześć.
lesioc pisze:Bardzo jest trudno znaleźć sensowne informacje na temat zapotrzebowania roślin na energię świetlną - jedyne rzeczowe wyliczenia poprate doświadczeniami jakie znajdywałem zawsze dotyczyły maryśki (cannabis salva) - z wiadomych powodów. Tutaj "hodowcy" na prawdę bardzo starają się oszczędzac na enrgii i testuja z LEDami ile wlezie - tym niemniej ze względu na to, że do nie dawna jeszcze diody takie były bardzo drogie, więc i eksperymenty na razie są na mała skalę .
łatwo ;) Nie jest to trudno znaleźć.
I raczej nie Hodowcy ? a zwyczajni rolnicy.

Jest bardzo dużo danych ? typowo naukowych:
A z nich wynika mniej więcej tyle.

Fotosynteza najbardziej zależy od strumienia fotonów z zakresu PAR.
Najbardziej od dziennego zintegrowanego - strumienia - ilości fotonów jakie rośliny dostały.

Różnice między efektywnością w pędzeniu fotosyntezy przez światło o odmiennym składzie widmowym są małe ? ma to zdecydowanie większy wpływ na pokrój roślin niż samą efektywność. Tak długo jak źródło nie jest zbyt ubogie w światło niebieskie - albo zbyt bogate w zielone - np: wzrost pod jedynie zielonymi diodami - jedynie czerwonymi etc.

Istnieją różnice w reakcji miedzy gatunkami roślin ? np.: rośliny jednoliścienne takie jak pszenica ? nie wymagają zróżnicowanego widma do prawidłowego wzrostu ? i rosną dobrze/znośnie nawet pod zupełnie monochromatycznymi źródłami ? takimi jak lampy LPS.

Podobnie jest i z reakcją na wartość strumienia fotonów niebieskich ? u dwuliściennych ? zasada jest taka, że im więcej ? tym mniej wzrostu wydłużeniowego. Przy czym bardziej miarodajna do oceny jest wartość bezwzględna strumienia fotonów z tego zakresu niż % udział ich w strumieniu.
Zbyt mała wartość w strumieniu źle wpływa na - fotosyntezę:

Dawno dawno temu Pan który zwał się Mc cree ? wyznaczył krzywą ? odpowiedzi pojedynczego liścia na fotony z całego zakresu PAR ? potem zostało to zduplikowane przez Inadę. I Poza samą warością strumienia określa się czasem i YFP ? po krzywej ? z tym, że:

Są to dane typowo porównawcze ? właściwe dla pojedynczego liścia który wyrósł w warunkach naturalnych pod światłem białym. Odnoszenie ich do : wysokich wartości strumienia światła ? nie ma szczególnego sensu : i nie jest miarodajne.
np: W doświadczeniach w kontrolowanych warunkach - przy tej samej wartości strumienia z diod białych - mimo lepszego YFP wyliczonego po krzywej: diody białe ciepłe : wypadały gorzej od diod: białych zimnych.

Dodatkowo fotosynteza nie przebiega w pojedynczym liściu a w całej roślinie ? i bardziej realne jest określanie produktywności z uwzględnieniem przestrzennej dystrybucji światła wewnątrz łana. Najbardziej to widać gdy się popatrzy jak wygląda to dla pszenicy ? i porówna się to z roślinami dwuliściennymi ? u których LAI oraz współczynnik zanikania światła wewnątrz łana |K| jest zupełnie odmienny.

W wątki pojawiały się pomysłu o przeprowadzeniu doświadczeń z diodami białymi etc:

Takie dane są dostępne w necie za darmo : Do tego są to doświadczenia przeprowadzone ? pod tymi samymi strumieniami światła ? dla różnych układów diod ? z zachowaniem metodologii. ;) Raczej nie do zrobienia w warunkach domowych: Koszty aparaturypomiarowej niezbędnej do tego przerastają raczej wszystkich hobystów.

Jest to np.: tu: cała masa danych :http://cpl.usu.edu/htm/research

Tak na oko patrząc na to wszystko ? można odmieść coś więcej niż wrażenie, że :

najsprawniejsze w generowaniu strumienia fotonów z mocy są diody royal blue.

diody czerwone 620-630 nm ? nie osiągają wysokich sprawności ? i dodatkowo gdy są puszczone na wysokich prądach zbliżonych do maksymalnych jakie znoszą ich sprawność bardzo spada.

najsprawniejsze w generowaniu strunienia z mocy są diody białe zimne ? następne bardzo bliskie im białe neutralne ? najgorzej pod tym względem wypadają białe ciepłe.

Mi się wydaje, że najsensowniej jest budować panel do roślin z :

Diod 660 ? najsprawniejsza czerwień :
Royal blue
I białych zimnych :

Według tego co idzie znaleźć ? niektóre gatunki roślin wyraźnie lepiej rosną gdy mają do dyspozycji światło o nieco szerszym zakresie widmowym:

W wypadku tych które rosną równie dobrze w wypadku paneli złożonych jedynie z dwu rodzajów diod : nie będzie to w niczym przeszkadzało ? w pełni uniwersalne źródło ? w które dodatkowo przy odrobinie pomysłowości może mieć zmienny udział fotonów niebieskich w strumieniu fotonów: A to może się przydać np.: gdy chciało by się uzyskiwać bardziej zwarte rośliny.

A to najłatwiej jest załatwić ? diodami ? białymi zimnymi ? które nawet na wysokich prądach mają sprawności nie mniejsze od czerwieni 620 ?630.

Absolutnie nie warto stosować diod pomarańczowych/zielonych itp.: jako uzupełniających widmo z uwagi na ich bardzo słabe sprawności liczone na strumień. Koszt uzyskania - jest imo zbyt duży.

A skoro : końcowy efekt - zależy najbardziej od uzyskiwanego strumienia - powinno "rolnikowi" zależeć na uzyskaniu jak najwiekrzej jego wartości - jak najmniejszym kosztem - tu - jak najmniejszym koszen na rachunku za prund.
Niezależnie od tego jakie dodatkowe efekty - chce sie przy okazji uzyskiwać - np: super zwarty pokrów roślin poprzez zwiekszanie udziału fotonów niebieskich:

Moim zdaniem.. Używająć prostej kombinacji 3 rodzajów diod.. - można osiągnąć najmniejszy mniejszy spadek sprawności panelu liczonej na strumień fotonów z z mocy : Przy pełniejszym widmie.
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”