Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED cz. 1

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Ashe1002
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 14 kwie 2015, o 21:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Pod każdy kolor chciała bym postawić po 3 sadzonki. Jest to Stevia
Ashe1002
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 14 kwie 2015, o 21:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Czy jest ktoś kto jest w stanie mi pomóc ,gdyż w następnym tygodni kusze zacząć już moja prace badawczą a czas goni :/
Awatar użytkownika
zenmach
200p
200p
Posty: 439
Od: 11 lip 2011, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Górny Sląsk / Przyszowice

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Napisz dokładnie co chcesz osiągnąć. Czy zależy Ci na uprawie z dobrym skutkiem czy robisz jakiś eksperyment? W jakimś markecie Leroy lub Praktiker widziałem świetlówki kompaktowe czerwone i niebieskie. Z diodami nie mam żadnych doświadczeń, do tej pory naświetlałem tylko swietlówkami kompaktowymi, na jedną paletkę 60x40 wystarczała jedna 20W 1150lm barwa 865, rozsada pomidora.


Dobra już znalazłem, w Leroy masz świetlówki kompaktowe marki Lexman po 20zeta 15W w poszukiwanych przez Ciebie kolorach, do tego oprawki ceramiczne, ja kupowałem w Brico po 1.5 zeta, plus odbłyśnik z puszki po piwie i masz najtanszy set do doświetlania.
Ashe1002
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 14 kwie 2015, o 21:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

jest to doświadczenie w którym mam opisać wpływ rożnej barwy światła na rozwój roślin. I myślisz że dało by rade pod jedną świetlówka hodować 3-4 rośliny? A i gdzie mogę znaleźć widmo do tych świetlówek, gdyż do potrzebne mi jest do opisania pracy dlatego też trudno mi było cokolwiek znaleźć :/
Awatar użytkownika
zenmach
200p
200p
Posty: 439
Od: 11 lip 2011, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Górny Sląsk / Przyszowice

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Nie mam żadnych danych na temat tych świetlówek, może spróbuj napisać do Lexmana? a co do roślin to myślę że spokojnie te 3 lub 4 dadza radę. nawet jak okaże się że te świetlówki nie sa jakieś super wydajne.
Rafal_Ogrodnik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 17 paź 2015, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Witam
Temat dość stary ale może ktoś będzie w stanie mi doradzić.
Czy taka 80 watowa świetlówka LED będzie ok do doświetlania małego baobaba w doniczce? ;:172
http://www.ebay.co.uk/itm/351508065445? ... EBIDX%3AIT
greenhornpl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 paź 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Witam wszystkich
Na razie nie mam większych sukcesów w uprawie - wręcz przeciwnie ;(
Na forum trafiłem z chęcią hodowli stewii dla mojej "słodkiej" rodzinki ;)

Pierwsza skromna porada greenhorna :

vito157 napisał/a

"Natomiast nie mam mozliwości przerwania 'dnia' i zrobienia roslinom 'nocy'. "

To zrób im w nocy burzę ;)

Robisz zdjęcia co 10min - wszak migawka to ułamek sekundy .
W dzień oświetlaj ciągle a w nocy włączaj lampy co 10 min na kilka - kilkanaście sek.
Ledy zaskoczą od razu świetlówki muszą się rozgrzać.

Jak zrobić taki sterownik zapytaj
https://groups.google.com/forum/#!forum ... lektronika
http://www.elektroda.pl

https://sklep.avt.pl/avt1820.html
albo aby przekaźnik nie stukał
http://mirley.firlej.org/uniwersalny_wylacznik_czasowy

Jak wyzwalasz migawkę ?

można zrobić sterownik czasowy z pilotem do aparatu ..
allegro moduł ARDUINO pro
http://mirekk36.blogspot.com/2013/11/rt ... ek-na.html
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1139494.html

BTW sam jestem zielony z elektroniki dotarłem do etapu migająca dioda, to +
http://mirley.firlej.org/wykonawczy_triak
daje migająca żarówkę ;))
e-szymek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 25 lis 2015, o 12:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Dzień dobry.

Zacząłem swoją przygodę z hodowlą warzyw na parapecie. Jednym z mankamentów jest to, że mam okna na północny-zachód i gdy aura jest niesprzyjająca, to praktycznie jest szaro i ponuro na parapecie. Zasiałem szczypior i pietruszkę - z ciekawości, zaczęło to ładnie kiełkować jak jeszcze było w miarę słonecznie po czym, gdy pogoda się pogorszyła, zaczął padać deszcz i nie było tego słońca, zaczęło wszystko więdnąć. Postanowiłem, że przeniosę rośliny z okna na szafkę z racji tego czerwononiebieskiego oświetlenia i zacznę je oświetlać światłem z LED.

Mój panel zrobiłem z diod:
- 6 sztuk czerwone 660 nm hyper led 3W
- 2 sztuki czerwone 360 1W
- 2 sztuki niebieskie 440 nm royal blue 3W
- 2 sztuki niebieskie 470 nm 1W
- 2 sztuki białe zimne 1W
- 1 sztuka UV 390-410nm 3W

Po kilku dniach zauważyłem, że szczypior, który niecałkowicie usechł puścił boczne liście. Zasiałem wczoraj nową doniczkę ze szczypiorkiem aby zobaczyć co się będzie działo. Natomiast pietruszka, której zostały dwie roślinki, podniosła się ale dzisiaj rano liście zaczęły się podwijać w dół. Moja taka skrzyneczka do oświetlenia ma wymiary dna 60 x 40 centymetrów. Panel jest na wysokości 20 centymetrów, a wnętrze dodatkowo pokryłem folią aluminiową. W środku panuje temperatura 25-27 stopni Celsjusza. Wyższą temperaturę uzyskuję przez podgrzewanie matą do terrarium. Ogrzewam, bo na parapecie ziemia w doniczkach była raczej zimna, a okno od czasu do czasu było otwierane w celu przewietrzenia pokoju i chyba to bardziej zaszkodziło roślinom - zmarzły.

Proszę o opinię ekspertów w tej sprawie :wink:
janek9
50p
50p
Posty: 61
Od: 5 gru 2011, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Aktualnie zastanawiam się nad panelem LED do doświetlania rozsady na parapecie.
Potrzebny będzie od końca lutego ale zamierzam go sam zbudować więc już czynię przygotowania.
Myślę o małym panelu złożonym z 3 diod 1 lub 3 watowych którego bym używał przy wysiewaniu żeby
siewki nie wybiegały oraz większym panelu zbudowanym z około 30 diod 1 watowych którego bym używał
wspomagająco dla rozsady stojącej na parapecie okna żeby nie wyciągała się w stronę światła i była bardziej krępa.
Według tego co dotychczas czytałem wynika że dla wzrostu najważniejsze są 2 kolory diod.
Czerwony (660nm) którego stosuje się najwięcej oraz niebieski (445nm) stosowany w mniejszej ilości).
Czerwony rzekomo odpowiedzialny jest za wzrost natomiast niebieski skraca międzywęźla.
I teraz pytanie w jakich proporcjach zastosować te kolory żeby rozsada dobrze rosła a jednocześnie nie
marnować niepotrzebnie prądu ?
Wstępnie myślę żeby w tym małym do wysiewu dać 2 niebieskie i 1 czerwony.
Natomiast w tym dużym to już nie wiem.
Trafiłem na żarówki LED które mają 3 diody czerwone i 2 niebieskie ale trafiłem również na opis z wpływu doświetlania na wzrost pomidorów
i tam są proporcje: 100% czerwonego, 95% czerwonego oraz 80% czerwonego a reszta niebieska i różnicy w wielkości rozsady nie widzę.
Przy końcu tego PDFa są zdjęcia porównawcze: http://leds.hrt.msu.edu/assets/Uploads/ ... atoes2.pdf .

e-szymek - w jaki sposób dobierałeś kolory do swojego panelu ?
balti111
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 31 gru 2014, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Witam

Może coś pomogę.

Dla doświetlania rozsady większości roślin światło powinno zawierać ponad połowę barwy niebieskiej a resztę czerwonego i trochę dodatków z całego pasma widzialnego aby fizjologia rośliny nie "głupiała" i mogła się ona prawidłowo rozwijać.
Czasami dla niektórych roślin dodaje się jeszcze czerwony o długości fali 730nm, ma to na celu wspomaganie pracy fitochromu Fr, ale bez tego też jest nieźle .
Przy tak skomponowanym spektrum o dostatecznej wartości naświetlania udaje się powtarzalnie wyhodować rozsadę która nie "wybiega", posiada krótkie międzywięźla, duże liście i mocną i grubą łodygę a także dobrze rozwiniętą bryłę korzeniową .
Poniżej przykładowe fotki rozsady pomidorów które rosły bez dostępu słońca i tylko były naświetlane lampą z takim spektrum światła.
Czas naświetlania powinien się zawierać między 16 a 20 godzin - tym krócej im większa rozsada.
Naświetlanie zaczynamy w chwili pojawienia się pierwszych rozwiniętych liścieni.



Obrazek


Obrazek

I pierwsze zawiązki kwiatów - 35 dzień uprawy od wysiania nasionek.


Obrazek

Roślinki były uprawiane aby można było je pokazać razem z lampami LED służącymi do doświetlania roślin, na targach ogrodniczych które odbyły się w dniach 24 i 25 listopada w Lublinie.

A poniżej ta sama rozsada 20 dni później, nie ma miarki ale doniczki mają szerokość 30 cm więc można sobie wyobrazić szybkość wzrostu rozsady do pierwszych pomidorków .


Obrazek


Obrazek

A poniżej fotki mojej ekspozycji z targów z dnia wczorajszego :D


Obrazek


Obrazek



Obrazek


Obrazek



Obrazek


I następny problem :
e-szymek - w jaki sposób dobierałeś kolory do swojego panelu ?
Samego procesu dobierania składu spektralnego swiatła lampy nie można oprzeć na podaniu ilości diodek i ich barwy - długości fali - w nanometrach .... niestety :roll:

Cały problem polega na znacznym rozrzucie parametrów chipów LED (nawet jednego producenta ) pod kątem mocy,sprawności, długości fali , kątów świecenia i kilku jeszcze mniej ważnych w lampach hobbystycznych parametrów.
Te wyżej wymienione cechy definiuje tzw. binowanie parametrów chipów LED i dopiero biorąc pod uwagę powyższe i mając do dyspozycji odpowiedni sprzęt pomiarowy można się pokusić o zbudowanie porządnej lampy asymilacyjnej LED, co do parametrów której będziemy mieli dużą pewność że są właściwie zaprojektowana i wykonana .

Jednak opisywanie tego zagadnienia tutaj to w dużym uproszczeniu materiał na długi post i jeśli jest taka potrzeba to proszę o pytanie na ten temat to postaram się w najbliższym czasie napisać o tym tutaj.


Mam nadzieje że to co napisałem przyda się Komuś ....

Pozdrawiam Stanisław
e-szymek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 25 lis 2015, o 12:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Cześć.
Ilość diod dobrałem z wiadomości, które przeczytałem w tym wątku. Muszę przyznać, że albo ja źle czytałem albo były tu też sprzeczne informacje co do stosunku ilości diod czerwonych do niebieskich. Jednak na pewno to zależy od tego co się chce osiągnąć. Widziałem też e sklepie internetowym gotowy panel do doświetlania roślin i w ten sposób dobrałem ten stosunek. Czy bym go poprawił to nie wiem, okaże się za kilkanaście dni bo zasiałem szczypior i dopiero wschodzi. Wcześniejsza doniczka uschła ale zaczęła po dwóch dniach naświetlania odbijać - co prawda może 5% się uratowało, ale skoro uschło, to ma prawo już nie rosnąć.
Jestem wstępnie zadowolony, bo kupiłem diody za 80 złotych, dwa zasilacze led za około 60 zł (jeden miałem na stanie) i są one na zapas - jeszcze obsłuży to dwa panele. Pozostałe materiały miałem - kawałek blachy aluminiowej i wentylator do chłodzenia led ze starego PC (+ ładowarka do telefonu). Mało tego będę wykonywał automatykę, pomiar temperatury, długość naświetlania i wilgotność powietrza i ziemi. Może uda mi się zrobić nawadnianie. Nie sądzę, żebym wydał na to dodatkowe 100zł (?) - wszystko we własnym zakresie robię. Służę pomocą w tej sprawie.
Obejrzę pdf jak będę przy PC w poniedziałek wieczorem, bo teraz z telefonu korzystam.
janek9
50p
50p
Posty: 61
Od: 5 gru 2011, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Kupiłem zasilacz (driver LED) 5W 300mA oraz 5 diod 660nm i tyle samo 445nm.
Poeksperymentuję trochę z kolorkami i sprawdzę jaka kombinacja będzie miała najlepszy wpływ na prawidłowy rozwój i dopiero bogatszy o te doświadczenia zbuduję większy panel.
Awatar użytkownika
stalewiak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1344
Od: 13 kwie 2009, o 10:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdzies na północy
Kontakt:

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Witam . A ja doświetlam bananowce taśmą led, 30 diod z czego 25 to czerwone i 5 niebieskich. Jak na razie banany rosną ok
Obrazek
:D
Maniak roślin egzotycznych :)
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”