Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED cz. 1

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

ekopom pisze:Profesjonalne są sodówki specjalne o widmie dla roślin gdzieś 400 czy 600W, a tak amatorsko może by wystarczyła 18 - 21W żarówka energooszczędna ,ja czasem doświetlam ,aby utrzymać przy życiu niecierpki itp. A najlepsze jest światło słoneczne , gdy są duże okna.
Dokładnie, a żarówka energooszędna to nic innego jak mała świetlówka.
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
kubek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 30 lis 2010, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Znalazłem lampy sodowe hps 150W , czy taka moc wystarczy na powierzchnie około 1mkw


Problem jest taki że mieszkam na poddaszu i jak nasypie śniegu tak jak teraz to mam ciemno w pokoju i mi padają rośliny wszystkie, i w tym roku postanowiłem je podtrzymać sztucznie.
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

kubek pisze:Znalazłem lampy sodowe hps 150W , czy taka moc wystarczy na powierzchnie około 1mkw
Spokojnie wystarczy... przy takiej mocy to nawet można umieścić lampę dość wysoko i oświetlić większą powierzchnię.

Natomiast do 1m2 to moge jeszcze polecić gotowy zestaw klosza ze świetlówką do uprawy roślin firmy MEGAMAN. Wystarczy na znanym serwisie aukcyjnym poszukac po "ARTCO +2" - za 60zł można dostać komplet: niebrzydki klosz + dwie świetlówki ;)
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6661
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Lesioc co sądzisz o systemach LED oferowanych przez Hydroonline.pl?
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Nigdy nie widziałem na oczy paneli oferowanych przez hydroonline.pl.... ale z parametrów technicznych to wydaje mi sie, że ceny są mocno wygórowane... np koszt produkcji panela 90W to jakieś 300zł + 100zł zasilanie i obudowa... razem 400zł. Doliczając marżę sklepu powinien kosztować góra 800zł.... podczas gdy cena w tym potralu sięga prawie 1500zł. Rozumiem, że na razie rynek na tego typu produkty jest mały, stąd duża marża.. ale ta jest wyjątkowo przesadzona.

Dodatkowo podanie że panel o mocy 90W starcza na 30m2 powierzchni tez jest wg mojej opinii bardzo mocnym naciąganiem ;) Przy gotowych grow boxach wykorzystują lampy żarowej o dużej sprawności 150W na powierzchnię 60x60cm=0.36m2 ... a tu nagle 90W w LEDach starcza na 30m2?? W 3m2 to może jeszcze bym uwierzył.. ale nie 30 - to nie jest fizycznie możliwe.
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Awatar użytkownika
sparks25
500p
500p
Posty: 696
Od: 14 lut 2010, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie chełmno

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

No właśnie skoro mowa o LEd-ach to czy te żarówki dostępne w sklepach moga po służyc do doswoetlania roślin?
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6661
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Lesioc no właśnie ta powierzchnia mnie "troszeczkę" zadziwiła. Ale oni wspominają też o jakiś wentylatorach i całość ma ważyć ok. 4kg. A czy kumasz coś na temat ich ulepszonej (droższej) wersji. Na czym polega różnica?
Awatar użytkownika
sparks25
500p
500p
Posty: 696
Od: 14 lut 2010, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie chełmno

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

lesioc pisze:
kubek pisze:Znalazłem lampy sodowe hps 150W , czy taka moc wystarczy na powierzchnie około 1mkw
Spokojnie wystarczy... przy takiej mocy to nawet można umieścić lampę dość wysoko i oświetlić większą powierzchnię.

Natomiast do 1m2 to moge jeszcze polecić gotowy zestaw klosza ze świetlówką do uprawy roślin firmy MEGAMAN. Wystarczy na znanym serwisie aukcyjnym poszukac po "ARTCO +2" - za 60zł można dostać komplet: niebrzydki klosz + dwie świetlówki ;)
Kupiłem sobie dwie takie żarówki bez tego klosza koszt 50 zł , po ponad tygodniu naświetlania kwiatów stwierdzam ze są dobre listki nabrały kolorów i zaczęły szybciej rosnąc.
an_mat52

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Witam.Jestem na tym Forum1 raz.Zaciekawił mnie temat doświetlania roślin.Dostałem od znajomego trochę nasion włoskiego pora (olbrzyma) i chciałbym uzyskać z mich zdrowe nie wybujałe sadzonki .Chciałbym się Was Fachowców poradzić : kiedy najlepiej wysiać te nasiona na rozsady do pojemników na parapecie (okno od strony zachodniej lub wschodniej), jakie doświetlanie zastosować (moc i rodzaj oświetlenia-świetlówka i/ lub / Led) i oczywiście czas naświetlania.Fakt że jest w sieci sporo na ten temat ale tam zazwyczaj obliczenia są podane na duże powierzchnie rozsad , a mnie chodzi tylko na doświetlenie dosłownie kilkunastu szt rozsady pory.Liczę na Waszą wyrozumiałość i chęć podzielenia się swoją wiedzą na ten temat
Z góry Wielkie dzięki ;:136
Ps.
Z chęcią poczytam (na pewno nie tylko ja ) o Waszych dalszych metodach udoskonalania urządzeń do doświetlania roślin
Nie pozwólcie aby temat wygasł
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Witam :wit Od jakiegoś czasu obserwuję ten temat . Prowadziłem kiedyś podobne próby , tylko że szedłem w złą stronę. Wychodząc z założenia że potrzebna jest znaczna moc urządzenia oparłem się na żarówkach halogenowych. Wracając do prób z konieczności , proszę o wstępne porady jak rozplanować oświetlenie powierzchni 100 X 120 cm żarówkami świetlówkowymi czyli energooszczędnymi i jakich najlepiej użyć. Najbardziej martwi mnie wysokość na jakiej powinno być oświetlenie i co za tym idzie kąt padania światła przy krawędziach pulpitu.
an_matt

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Witam.Znalazłem w sieci ciekawy artykuł odnośnie doświetlania roślin,może Was zaciekaw

Pozdrawiam :uszy
http://tropicjungle.blox.pl/2010/02/Dos ... l#k7887886
hutkow
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 856
Od: 24 sty 2011, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: działka na Roztoczu Zamojskim

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Witam!
Kiedyś bawiłem się w doświetlanie rozsady pomidorów i papryki aby im dać tyle światła dziennego jakie jest w połowie wiosny.Stosowałem świetlówki o kolorze światła dziennego i to starczyło roślinki rosły.Teraz jest możliwość zastosowania żarówek LED.Moim zdaniem te kombinacje z kolorami można by robić po dłuższych doświadczeniach i pomiarach widma światła.Może zajmą się tym specjaliści ale na pewno nie w tym sezonie.Proponuję poszukać w sklepach świetlówek z dziennym światłem i to wystarczy.Świetówki są energooszczędne i dla parapetowców wystarczą.Z oprawami nie będzie kłopotu można znaleść je nawet na składowiskach złomu.
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Taka przyjemność to około 70zl. Za te pieniądze to gotowych rozsad można nakupić.
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”