Rośliny miododajne.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Tylko z głogiem ostrożnie bo może być źródłem zarażeń zarazą ognistą. Do tego u mnie niema szału z pszczołami na głogach.
Awatar użytkownika
agabos
50p
50p
Posty: 78
Od: 27 cze 2012, o 18:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Dziękuję za rady,siedzę i czytam.Chociaż w internecie dużo różnych wiadomości to od praktyków najlepiej się dowiedzieć.Pszczoły mamy dopiero 3 lata ,dopiero się uczymy z nimi obchodzić -mamy trochę problemów z rojeniem.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Na rojenie wymieniaj matki co roku, te młode nie spieszą się z rojeniem. Do tego dobierz sobie takie linie które łatwiej przekonać gdy już zaczną budować mateczniki.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Ile zbieraczek może być na jednym kwiatku ? :)
Obrazek
Na zdjęciu trojeść amerykańska, jeśli komuś nie przeszkadza że lubi się rozłazić to idealna roślina dla pszczół. Do tego silnie pachnie :)
U nas w kraju nie wolno co prawda jej sadzić, bo min środowiska zabronił (jako inwazyjna) ale biorąc pod uwagę że szakal złocisty trafił na listę gatunków łownych i ma u nas okres ochronny to się specjalnie niema co przejmować zaleceniami urzędników bo rozsądek już dawno musieli stracić ;)
Wolfik
200p
200p
Posty: 319
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Rośliny miododajne.

Post »

newrom
Z tą trojeścią amerykańską bywa różnie,czasem jest inwazyjna a czasem nie. Są różne opinie.Miałem okazję wykopać sobie "dziko rosnącą",ale przypomniałem sobie ,jakiś słoneczniczek czy coś takiego, co mi klientka dała nasiona jako fajna roślina. Cały rok usuwam siewki po niej z ogródka.Widziałem efekty inwazyjne niecierpka Roylego,także sobie za ten "prezent" podziękowałem....
Nie wczytywałem się w twoje posty,więc nie wiem czy masz pszczoły miodne, ale ja preferuję normalne rośliny. Miałem w swoim ogródku żmijowca greckiego,ale mnie zawiódł.Był co prawda oblatywany przez owady zapylające, jednak w małym stopniu.Największym zainteresowaniem cieszyła się facelia w mieszance z wyką ozimą.Gdy kwitła facelia to wyka był mało oblatywana,jak tylko kończyło się kwitnienie facelii to na wyce , szczególnie trzmieli, było od zatrzęsienia.
Możesz zakupić wykę w sklepie,ok.11 zł/kg, i obsiać sąsiadom po cichu płoty lub jakieś nieużytki. Na łąkach użytkowych posiej koniczynę.Możesz nieużytki obsiać chabrami,kupisz je (na prv jak chcesz to ci podam namiar).
W tym roku nasadziłem sporo jeżówek,też były chętnie odwiedzane przez pszczoły,trzmiele i oczywiście motyle!!!
Niestety 1 ogródek to za mało,żeby były efekty.
Ja w tym roku dodatkowo zainwestowałem w motyle bo też pięknie zdobią do późnej jesieni ogród.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Jak chciałem usunąć trojeść to ją kosiłem, po 2 latach nie wzeszła w tym miejscu. W ciągu sezonu trojeść poszła około 50cm.
Siewek nigdzie nie widziałem. Nigdzie nie widziałem łanów trojeści - może gdybym miał podmokłą łąkę?
Topinambur (słonecznik bulwiasty) czy słonecznik szorstki duuuużo bardziej się rozłazi i jest dużo trudniejszy do usunięcia.
Mam pszczoły miodne, sieje różne rośliny. Tylko ciężko znaleźć taką która będzie miała wydajność 400-900kg/h i będzie kwitła w lipcu/sierpniu.
Facelia u mnie na szerszą skalę się słabo sprawdziła, zdecydowanie lepiej koniczyna biała i nostrzyk, ale mam za mało by miała istotny wpływ na rodziny.
Zresztą trojeść jest raczej na grządkę z roślinkami ozdobnymi, chociaż czasem mi się marzy zobaczyć ją zamiast niecierpka roylego nad brzegami rzek. Wspomniany niecierpek strzela nasionami które dobrze kiełkują.
Sprawdź sobie ogórecznika - pszczoły za nim szaleją i łatwo go uprawiać, a nasiona nie są bardzo drogie.
Wolfik
200p
200p
Posty: 319
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Też siałem kiedyś ogórecznik.Ja nie mam pszczół miodnych więc moim oczkiem w głowie są zapylacze wiosenne- trzmiele,porobnice i pszczolinki,to ze względu na drzewa owocowe. Mam też murarkę ogrodową,ale okazało się pomyłką. Sąsiedzi mają miodne więc uzupełniam pszczołami samotnicami. Trzmiele potrzebują pożytku przez cały sezon aż do późnej jesieni. Staram się urozmaicać w bukiecie kwiatowym bo przy okazji utrzymuję inne samotne pszczoły przy życiu.
Z ogórecznikiem jest też tak w kratkę - parę ładnych lat temu to się wszystkie o niego zabijały,a potem spadło zainteresowanie. I tak jest z innymi kwiatami,dlatego musi być mieszanka. W tym roku,niestety, nie posiałem słonecznika - zawsze ma zainteresowanie.
Rozumiem ,że masz mały kawałek ziemi i dlatego potrzebujesz roślin wysokomiodnych.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Żeby się dało samemu zapewnić taśmę pożytkową pszczole miodnej przy nawet niewielkiej pasiece musiałbyś mieć paręset ha.
Dla trzmieli na wiosnę super są jagody kamczackie, szał bo to pierwszy spory pożytek i jedne z pierwszych kwiatów.
No i w naszym klimacie warto szukać wszystkiego co kwitnie od lipca do jesieni - wtedy jest bieda w naturze. Trzmiele ze względu na dłuższy języczek świetnie sobie radzą z koniczyną czerwoną.
akl62
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2353
Od: 11 cze 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Na granicy Bielska-Białej i Czechowic-Dziedzic (nie pamiętam które dokładnie to miasto, bo jechałam opłotkami) przy małej pasiece były łąki gorczyca + facelia, a ostatnio widziałam w pobliżu taką krwisto czerwoną koniczynę z nostrzykiem (chyba).
Całe życie mówiono mi, że białą koniczynę odwiedzają tylko trzmiele. A u nas koniczyna aż się rusza od pszczół. Teraz pszczoły buszują na koniczynie (mam zamiast trawy w sadziku i przed płotem) w głowience i na szczypiorku chińskim. O lawendzie i perowskii nie wspomnę. A barbula ma dopiero pąki.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Koniczyna biała jest bardzo chętnie oblatywana przez pszczoły miodne, koniczyna czerwona, perska w zasadzie wyłącznie przez trzmiele. Co ciekawe, niektóre gatunki trzmieli potrafią robić dziury w postawie kwiatu i tą drogą wysysać nektar. Z tego korzystają pszczoły miodne, ale to nie są istotne dla roju ilości. Pszczoły kaukaskie mają dłuższy języczek i podobno sięgają do dna koniczyny czerwonej. Ale akurat gdy miałem kaukazy u siebie i kwitła koniczyna, wystąpiła spadź i wszystkie pszczoły siedziały w lesie dlatego osobiście nie sprawdziłem.
Awatar użytkownika
Daliana
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 30 sie 2017, o 09:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Rośliny miododajne.

Post »

A to ja się tak spytam jaką roślinkę pnącą i miododajną byście polecili?
W głowie mam pustkę. Nic nie mogę fajnego znaleźć, a chciałabym coś zmienić. Myślałam nad Milinem amerykańskim. Ktoś miał bądź ma i może podzielić się doświadczeniami? :)
Chwast to roślina której zalety nie zostały jeszcze odkryte - Ralph Waldo Emerson
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Winobluszcz pięciolistkowy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”