Rośliny miododajne.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Drzewa miododajne na V klasie ziemi.

Post »

Lipa też raczej długo nie kwitnie. Posadź akację, a niższe piętro obsadź miododajnymi krzewami - amorfa krzewiasta i szara, karagana syberyjska, irga czarna i błyszcząca, suchodrzew pospolity, czeremcha zwyczajna. Wrzosy wymagają kwaśnej gleby. Niestety nie posiadam sadzonek. Może szkółki leśne...?
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Wolfik
200p
200p
Posty: 319
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Rośliny miododajne.

Post »

markus383

Nie znam się na drzewkach jak również na wrzosowiskach.
Sam przed laty 2-krotnie robiłem owakie ,ale niestety nic z tego nie wyszło.
Główną przyczyną było przesychanie gleby,była za bardzo piaszczysta i woda się za długo nie utrzymywała,a jak wrzosy raz przeschną to są do wyrzucenia. I kwaśna gleba wskazana.
Nie wiem jaki ci cel przyświeca,ale może warto coś mniej kłopotliwego posadzić lub posiać. I nie drogiego! 8-)
Słonecznik też będzie pięknie zdobił działkę i da dużo pożytku późnym latem.
Lub facelię proponuję posiać,WYBITNIE miodo i pyłkodajna. Latem dużo pięknych motyli upiększy takie poletko. Tylko posiej w połowie czerwca,bo ten z wcześniejszego siewu już przekwitł (lub na raty).
Słonecznik,facelia,żmijowiec spokojnie znoszą stanowiska słoneczne i suche.
Obrazek
Żmijowiec grecki.
akl62
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2353
Od: 11 cze 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Kochani, facelia piekna, ale wylega i szybko robi sie brzydkie siano. Kocham ją miłością trudną do zwalczenia. A jak zachowują się żmijowce, bo widzałam je tylko przy drogach ?
Po moich przebojach z miododajnym przedogródkiem stwierdzam, że najwiecej pszczół "pasie się" na koniczynie i głowience. No i oczywiscie na lawendzie, która świetnie zimuje i długo kwitnie. Niestety musiałam ją przesadzic, bo przy bramie się odśnież i była wiecznie połamana. Ale znalazłam jej inne miejsce z dala od podjazdu. W tym roku nawet sama wysiałam nasiona z zabranych w lutym nasion i mam własne tanie sadzonki. Wprawdzie nieokreślonej odmiany, ale myślę, że pszczołomnie bedzie to przeszkadzać.
Ach, jest jeszcze chiński szczypior o płaskich liściach. Właśnie kwitnie ku radości pszczół, które ustawiaja sie do niego w kolejce. I jak dotąd nie zmogła go żadna zima i żadna susza. A paczka nasion 1,20 zł.
Wolfik
200p
200p
Posty: 319
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Rośliny miododajne.

Post »

akl62

Facelia faktycznie wylega,żmijowiec grecki również.Powinno coś być razem powysiewane aby je podeprzeć.
Eksperymentuję z paroma kwiatami,ale wyniki słabe. Krokosz barwierski wymaga podlewania i też jest dość słaby ,przynajmniej u mnie był dość słabą rośliną.
Nagietki wysokie też się przewracają i dostają mączniaka.
Może słonecznik karłowy byłby dobry? Tyle że kwitnie znaczniej później niż facelia a to może powodować zachwaszczenie poletka.
Gratuluje ci czosnku chińskiego i to z siewu.Brawo!! ;:333
Wielu,włącznie ze mną,skarży się na zerowe wschody.Próbują wysiewać wielokrotnie beż żadnych efektów.
Ponamnażaj to się kiedyś do ciebie uśmiechniemy. :D
Może lepiej pójśc jednak w byliny,może nie są tak miododajne,ale sprawiają mniej kłopotów.
Ja zainwestowałem w róże parkowe ADR.Zakupiłem odmianę Westerland,pachnącą!!, i kwitnącą praktycznie na okrągło. I być może przejdę na byliny tam gdzie to jest możliwe.
W przyszłym roku posadzę więcej astrów jednorocznych wysokich,coby mi kwitło więcej kwiatów o tej porze roku.No i cynie wytwore z których (ach,niepotrzebnie!!) w tym roku zrezygnowałem.
Zauważyłem bardzo małą ilość trzmieli i motyli w moim ogrodzie.Wy Też tak macie?
W zeszłych latach trzmiele wręcz się obijały o siebie krążąc nad kwiatami dyni.
akl62
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2353
Od: 11 cze 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Trzmiele siedzą teraz w kwiatach funkii.
Kiedy pisałam o tym czymś chińskim, to miałam na myśli to, na czym usiadł rusałka:
http://www.fotosik.pl/zdjecie/57c3c06133cdc1a0
x-ja
---
Posty: 4936
Od: 11 wrz 2008, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny miododajne.

Post »

U mnie wszelakie fruwające a najwięcej pszczół bo w okolicy pasieki i trzmieli - mają w ogrodzie gniazda, szaleje na kłosowcu i na oregano złocistym . Oregano mam 3 duże kępy posadzone na rabacie kwiatowej przed domem , kwitnie baaaaaardzo długo , nie wykłada się . W tej chwili już ma niewiele kwiatów ale i tak ściąć nie mogę bo od rana do wieczora jeden bzyk , totalne szaleństwo .
Z krzewów polecam karagany syberyjskie . Mam 4 duże krzaki , wabią niezliczone ilości trzmieli , pszczół i innych owadów.
Kończy kwitnienie przetacznikowiec niebieski , uwielbiają go pszczoły i trzmiele . Rośliną za którą przepadają trzmiele jest ostrożeń japoński . W okresie kwitnienia kwiaty są nimi oblepione . Wtedy dopiero można się napatrzeć bo przylatują trzmiele o różnych gabarytach i umaszczeniu :D .
akl62
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2353
Od: 11 cze 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Rośliny miododajne.

Post »

BARBULA zakwitła. Pszczoły kręcą się teraz na niej i nadal na szczypiorku.
magdalek11
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 6 lis 2013, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: swietokrzyskie

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Winobluszcz podczas kwitnienia wydziela lepką substancję, w tym czasie jest wręcz uwielbiany przez pszczoły.
Wiem bo miałam go w ogrodzie.
Magda
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Od kilku tygodni kwitnie mi heptakodium. Kwiatuszki małe , ale ślicznie pachną i pewnie dlatego bardzo tłoczno, bo pełno pszczół. trzmieli, os , motyli a wieczorem nadlatują nawet jakieś ćmy
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1216
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Czy ktoś może doradzić gdzie można kupić nasiona przegorzanu kulistego ;:223 ? Musi być kulisty a nie pospolity.
Pozdrawiam. Sławka
Awatar użytkownika
agabos
50p
50p
Posty: 78
Od: 27 cze 2012, o 18:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Witam,posiadamy kilkanaście uli i właśnie szykujemy poletko dla roślin miododajnych.Muszą to być raczej byliny i krzewy,które szybko dadzą pożytek i których nie trzeba siać corocznie.Myślę o trojeści amerykańkiej ,ligustrze,dereniu i przegorzanie,bo muszą też dawać radę na słabej glebie.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Trojeść amerykańska na słabej glebie to nie wiem czy sobie da radę, na pewno lubi wodę, poczytaj też o rożniku przerośniętym i rozchodniku okazałym. Sprawdź też ogórecznik, jednoroczne jednak tak dobrze się sieje jak mu ziemia odpowiada, że trzeba go raczej przerzedzać.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny miododajne.

Post »

agabos na słabej karagana, zwykły biały głóg /szybko wchodzi w kwitnienie/, kruszyny, żylistki, a byliny np miodunki te pospolite, ślaz dziki..wszelkie łopiany i ostropest też ale nie wiem czy cię zainteresują
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”