Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

McMArchewka pisze:Ma ktoś wypróbowany jakiś dobry wiosenny przedplon pod pomidory i dyniowate? :D
Szpinak ozimy.
Jak mi brakowało miejsca to przed pomidorami i dyniowatymi uprawiana była wczesna marchew ozima i ozima cebula z dymki.
docentandrzej
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 839
Od: 6 sty 2013, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Przystajń koło Częstochowy

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

McMarchewka na pewno sałata z rozsady zdaje egzamin. Ja zawsze wczesną wiosną zaprawiam dołki pod pomidory gołębim pomiotem mocno zalewając go wodą, wbijam paliki, a między dołki sadzę sałatę i sukcesywnie ściółkuję skoszoną trawą. Nawet wtedy, gdy sadzę już pomidory to sałata nie przeszkadza mi przy tym zabiegu. Jak zjem sałatę, w miejsca między pomidory sadzę aksamitki. W miejscu gdzie sieję ogórki też sadzę sałatę, dokładnie w międzyrzędziach.
Również po groszku i rzodkiewce wprowadzam na grządki pomidory, paprykę, dyniowate, albo por.
Po rzodkiewce sieję czasami fasolkę szparagową, ale w tym roku znalazłem dla niej idealnego sąsiada w postaci buraka i od tego czasu już tak będę zestawiał te warzywa ;:48 ;:50.
Polska moją Ojczyzną. Andrzej
Andrzej20
50p
50p
Posty: 98
Od: 21 lut 2016, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Warzywa na słabą glebę ?

Post »

Witam! Mój problem polega na tym, że mam 100m2 działki z bardzo słabą glebą piaszczystą. Wcześniej były tam ogórki i na następny rok znowu będą tam ogórki. Obornik był dany na jesieni. I moje pytanie, jakie warzywo moge tam posiać ? :)
Awatar użytkownika
Mandolina95
100p
100p
Posty: 127
Od: 13 lip 2016, o 22:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Warzywa na słabą glebę ?

Post »

Mam piaszczystą, słabą glebę i również nawożę obornikiem. U mnie najlepiej sprawdzają się cukinie, ziemniaki, ogórki, arbuzy, patisony i burak ćwikłowy . Nie narzekam na pomidory, fasolę szparagową, sałatę i kapustę pekińską . Najgorzej mi idzie z marchewką i pietruszką.
Pozdrawiam!
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Strączkowe na pewno dadzą radę. Ostatni gwizdek na groszek i bób.
slawkosm
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 kwie 2017, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

ogród warzywny

Post »

Witam wszystkich jestem tu nowy chciałbym założyć ogród warzywny odczego zacząć . ;:138 ;:138
Awatar użytkownika
julcia1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2255
Od: 19 maja 2011, o 08:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Leszno w Wielkopolsce

Re: ogród warzywny

Post »

1. wybrać miejsce najlepiej słoneczne i nie pod drzewami
2. wybrać wszystkie rosnące rośliny i chwasty do gołej ziemi
3. przekopać aby rozluźnić glebę najlepiej dodając dojrzały kompost( jak masz)
4. sprawdzić jaką glebą dysponujesz najlepiej w stacji chemiczno rolniczej (wysłać próbkę ziemi)
zastosować się do zaleceń nawozowych a jesienią bez względu na wyniki nawozić nawozami naturalnymi(kompost, obornik)
5. jest wiosna więc siać :wit najwyżej nie wszystko pięknie urośnie
6. szukać interesujących informacji np na forum ;:7
A ogrodu gratuluję, wciąga i odstresowuje ;:138
Pozdrawiam Julia
Moje zielone zakręcenie
ands
100p
100p
Posty: 185
Od: 4 kwie 2015, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałcz

Re: Ozdobny ogród warzywny

Post »

mintaka pisze:Strasznie podobają mi się ogrody warzywne, w których warzywa nie rosną uporządkowane w jednym rządku, ale porozrzucane, pozornie chaotycznie, tworząc kolorowe wzory. Bardzo często na zdjęciach widzę wśród nich kępki ziół i kwiatów.
.......
Może nie do końca jest to o co Ci chodziło, ale warto żebyś poczytała o uprawie współrzędnej warzyw. Jest ona jedną z naturalnych metod ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami. Polega na wspólnej uprawie różnych, odpowiednio dobranych gatunków warzyw na jednej grządce.
Pozdrawiam serdecznie, Andrzej
Awatar użytkownika
coron3r
50p
50p
Posty: 83
Od: 9 paź 2010, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Przygotowanie gleby pod ogródek warzywny

Post »

Witam,

Mam zamiar w niedalekim czasie założyć ogródek warzywny zaraz obok domu, na obszarze ok 60 m2. Na tą chwilę rośnie w tym miejscu trawa oraz chwasty, które były w zeszłym roku koszone. Będę jeszcze podnosił teren i nawoził ziemię ok 30 cm i teraz pytanie czy muszę jeszcze pryskać roundupem a potem skrupulatnie wszystkie chwasty wybrać, czy też wystarczy przekopać i dać na to warstwę ziemi? Chwasty wyjdą spod takiej warstwy ziemi?
ogrodnikKP
50p
50p
Posty: 94
Od: 2 lut 2017, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Nie pryskaj żadnym gó.... tylko wybierz dokładnie chwasty będzie ok .
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Uporczywe chwasty typu perz, podagrycznik, mniszek i wiele innych wyjdzie. Zerwij darń i zostaw gdzieś na boku do przekompostowanie. Ziemię przekop, nawieź i zaczynaj zabawę. Motyka i graca to najlepsze herbicydy, Rundup potrafi zniszczyć wszystko, nie tylko chwasty, Twoje uprawy też.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
coron3r
50p
50p
Posty: 83
Od: 9 paź 2010, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Jezeli zerwę darń z takiego połacia to trochę jej będzie. A czy taka darń jest odpowiednia do kompostownika? Czy zawarte w niej chwasty nie rozsieję ponownie podczas używania kompostu jako nawozu?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”