Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Autor Wiadomość
olak
 Tytuł: Obornik, jaki, kiedy, granulowany, przekompostowany
PostNapisane: 3 lut 2010, o 11:19 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Mam dostęp do swieżego obornika, takim swieżym jesienią obłożylismy nowoposadzone drzewka. Nie podsypalismy natomiast żadnym nawozem truskawek i malin (i tego co jeszcze nie zostało posadzone), bo ponoć pod truskawki, na dno dołka, powinno się dawać obornik przekompostowany a i wyczytałam, że malin jesienią nie należy nawozić (i może w ogóle świeżym obornikiem? - nie pamiętam). Z drugiej strony pisze, że na wiosnę świeżym tym bardziej nie należy nawozić a ja chyba powinnam czymś 'podkarmić' te truskawki i maliny, bo sa posadzone w 'gołej' rodzimej glebie. Pytanie:
- czy obornik granulowany taki z allegrooo to nawóz mający cechy obornika przekompostowanego i czy mogę tym 'obsypać' truskawki i maliny i to co na wiosnę posadzę?
- jak przekompostować świeży obornik, jakby człowiekowi przyszło do głowy (i jak to zrobić, żeby sąsiedzi nas nie wyklęli :D )
- jak nie kompostowanie, to jak uzdatnić świeży obornik do bezpośredniego nawożenia przez cały rok?
- czy lepszy jest obornik z samych.. yyy.. czy taki wymieszany ze sciółką?

Dziekuję :)

Fallenangelv
 Tytuł: Re: Obornik, jaki, kiedy, granulowany, przekompostowany
PostNapisane: 3 lut 2010, o 12:27 
1000p
1000p

---
Powiem tak ,że ten granulowany obornik to jest to samo tylko tyle,że jest wygodny,bo konsystencja i nie ,,pachnie''.Można sypać albo rozpuszczać to w wodzie i jakimś tam procentem podlewać.
Co do kompostowania obornika to u mnie leży na pryzmie i leję wodę na niego(spala się i tworzy j\się jednolita masa).Co do samej zawartości bardziej odżywczy jest ten ze słomą bo zakopywany tworzy próchnicę. Możesz zrobić tak:
1.przygotuj beczkę plastykową lub stalową z denkiem-nazbieraj samego krowiaka(lub kup granulowany)zalej wodą i mieszaj od czasu do czasu-gotowy po dwóch trzech tygodniach.
2.Składuj obornik na pryzmie (sąsiedzie żeby nie narzekali to składuj pod ich oknem :D ).nie,nie tak na poważnie-jest jeszcze taka możliwość nałożenia obornika i przykrycia go folią-a w folii zrobić dziury,żeby miała którędy woda nawilżać obornik.Chociaż osobiście nie przetestowałem tego.Ktoś może coś dopisze w tej kwestii.
Ja składuję w zacisznym miejscu-też tak najlepiej by było zrobić -trochę tam czuć,na ale mi tam nie przeszkadza taki zapach.Ja składuję około 500 kg.to nie wiele.Także i sąsiedzi tam nie będą zapewne narzekać,jak trochę będziesz składować na wolnym powietrzu. Ja na swój obornik kładę jeszcze trawę z kosiarki na wierzch.
http://www.eioba.pl/a75039/ekoogrodnictwo_kompostowanie
tu jest sporo informacji z czego i jak.

Nalewka
 Tytuł: Re: Obornik, jaki, kiedy, granulowany, przekompostowany
PostNapisane: 4 lut 2010, o 00:20 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
I koniecznie poczytaj tu:
- Naturalne/ekologiczne nawozy i suszony obornik - LINKI

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości