Młody las. Co posiać między drzewkami?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
misiu200v
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 kwie 2008, o 19:57

Młody las. Co posiać między drzewkami?

Post »

Moi drodzy mam pytanie. Posadziłem las sosnowy około 90 arów i chciałem sie dowiedzic
co mozna posiac między drzewkami aby unikna dużego zachwaszczenia.
Myslałem pierw o trawie ale będzie problem z jej koszeniem, a może białą koniczyne tylko czy to dobry pomysł???
Awatar użytkownika
humanista
50p
50p
Posty: 52
Od: 31 paź 2009, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Młody las. Co posiać między drzewkami?

Post »

Może warto stworzyć taką naturalność ? np. posadź paprocie, konwalie majowe, poziomki, borówki.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Młody las. Co posiać między drzewkami?

Post »

Jeśli postawić na naturalność to nie wszystkie te odmiany Konwalia jest np: typowa dla buczyny lub boru mieszanego nie boru sosnowego.( Ale to już drobiazg :wink: )

Do sosenek pasuje owszem borówka,poziomki , wrzosy, macierzanka. A tak naprawdę dominują mchy i porosty.

A mówiąc poważnie. Jednak zostawiłabym naturze dobór gatunków, jeśli faktycznie ma to być las. :D Zwróciłabym może uwagę na to ,że monokultury nie są korzystne.
Z większych drzew jako domieszka może występować jarzębina i brzoza.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Łysy
200p
200p
Posty: 352
Od: 22 cze 2008, o 21:27
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Młody las. Co posiać między drzewkami?

Post »

misiu200v pisze:Posadziłem las sosnowy około 90 arów i chciałem sie dowiedzieć
co można posiać między drzewkami aby uniknąć dużego zachwaszczenia.
Skoro już drzewka rosną to pozamiatane. Sosna przyrasta bardzo szybko na zbyt żyznych dla niej gruntach porolnych - przyrosty roczne rosną skokowo od 10 cm w pierwszym roku do 50-70 cm w kilkuletnich młodnikach.

Dlatego w pierwszym roku kosimy uprawę 2-3 razy, w drugim czasami raz, a potem z każdym rokiem ginie wszystko ( no, 99 % :wink: ) co rośnie pod drzewkami - brak światła.

Coś miłego dla oka możesz sadzić na skraju lub w luce. Ale nie możesz za bardzo szaleć - jeżeli grunt jest w ewidencji przekwalifikowany z roli na las, to podpada pod zasady ujęte m.in. w "Ustawie o lasach". Masz w związku z tym sporo obowiązków i ograniczeń...
krzak
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 6 lis 2009, o 18:45

Re: Młody las. Co posiać między drzewkami?

Post »

Podpisuję się pod postem Łysego.
Nawet jeśli by posianie jakieś np. konkretnej trawy by wyeliminowało inne chwasty to i tak nie ma to sensu, no i nienaturalnie wygląda.
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Młody las. Co posiać między drzewkami?

Post »

wszystko zależy od gleby jaką masz, najprościej jedź do młodnika sosnowego albo na teren który sam się zalesia z tzw "nalotu" i zobacz co tam rośnie :idea: :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”