Ptaki - dokarmiamy "nasze" ptaki

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: co dla ptaków ?

Post »

Znalazłem to :

http://blog.pikinini.pl/2010/kulki-dla-sikorek/


takie kule widziałem kiedyś nawet w sklepie ogrodniczym.Nadziane ziarnami różnej maści ,ale wszystko zatopione było w smalcu.
Smalec gra tutaj podwójną rolę -jest kaloryczny a druga to jest spoiwem ziaren i innych wynalazków dla ptaków.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: co dla ptaków ?

Post »

Pietruncia, sikorki nie są wegetariankami. Skoro masz uraz do smalcu, może syp im po prostu nasiona. Po jakimś czasie zobaczysz, co im smakuje.
Awatar użytkownika
ninkas
200p
200p
Posty: 346
Od: 23 sty 2011, o 23:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: co dla ptaków ?

Post »

Warto przejrzeć forum bo na temat dokarmiania ptaków jest tu sporo
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=294
i w poprzednich częściach :wit
Alicja
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: co dla ptaków ?

Post »

Jeśli ktoś chce dokarmiać sikorki na swoim balkonie, to najlepsza jest słonina ze skórką. Najpierw powiesiłam pojemniczek z nasionkami zalanymi smalcem, ale urwisy strasznie śmieciły, wybierając tylko smakołyki. Pozostałe ziarenka lądowały na balkonie. A przy słonince czyściutko.
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4548
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Ptaki - Owoce jakich krzewów lubią "nasze" ptaki

Post »

Odświeżam wątek.
Niestety nie z każdej irgi ptaki jedzą owoce. Mam tu na myśli płożącą odmianę. Owoce zostają do wiosny na krzewie.
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9812
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ptaki - Owoce jakich krzewów lubią "nasze" ptaki

Post »

Ptaki również pożywiają się owocami drzew i krzewów iglastych. Na cisach żerują grubodzioby i dzwońce. Szyszki żywotników oblegane są przez czyże, a z szyszek sosnowych i świerkowych wydziobują sikory, czyże, dzwońce, gile. Gile i dzwońce żerują chętnie na chmielu.
Czyli do listy można dodać:
cis
żywotnik
sosna
świerk
chmiel
oraz... brzoza - chętnie żerują na niej czyże!

Ja wiem, że to trochę poza temat, bo w tytule wątku jest o owocach i krzewach, ale teraz wiosną kiedy kupujemy drzewka i krzewy do ogrodu, a chcemy wabić ptaki warto wziąć pod uwagę różne warianty.
Miłka
Aktualny wątek: Taki - sobie ogród cz.6
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1051
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Ptaki - Owoce jakich krzewów lubią "nasze" ptaki

Post »

Nie sądzę aby ptaki jadły owoce śnieguliczki. To roślina trująca. Natomiast głównym "psem" na jarzębinę są jemiołuszki. Dawniej, gdy mieszkałem przy ulicy porośniętej jarzębinami, w początkach grudnia pojawiała się cała chmara tych ptaków i objadała korale w kilka dni. Słoneczniki też, jeśli się nie zabezpieczy starą pończochą, rychło zostaje goła "tarcza".
Awatar użytkownika
alette
100p
100p
Posty: 179
Od: 11 kwie 2013, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie& Niemcy

Ile musze posadzić derenia jadalnego, Ligustra pospolitego, i innyh roślin by miały owoce dla ptakow

Post »

Jeśli temat był, proszę uprzejmie Administratora o przeniesienie. Witajcie :) Kupiłam kilka krzewów dla ptaków, udało mi się znaleźć miejsce, i nagle czytam, ze np Derenia jadalnego muszę mieć min. 2 sztuki, co do Ligustra pospolitego nie jestem pewna, w sieci różne są informacje... Chcę zakupić jeszcze Rokitnika, i tu już wiem, że muszę mieć min. 1 osobnika męskiego na kilka żeńskich. Będę Wam bardzo wdzięczna za informacje, co do Derenia jadalnego i Ligustra pospolitego. ;:167 Ile muszę ich mieć, by były owoce?

ps. Czy moglibyście mi pomóc, posadziłam pomiędzy dwoma młodymi Lilakami mającymi ok 2 m wysokości, rosnącymi w odstępie ok 7,5 m: Śliwę tarninę, małą, ma ok 40 cm wysokości, Ligustr pospolity i Dereń jadalny, to część ogrodu od strony drogi, ale nie głównej, i tak myślę, jak to kiedyś będzie wyglądać :D Może lepiej posadzić tam samą tarninę, pomiędzy Lilakami? Albo same Ligustry? Jak uważacie? Dziękuje ogromnie za wszelkie wskazówki. Wybrałam te rośliny, ponieważ tam, gdzie teraz rosną jest non stop słońce. Więc będą dobrze owocowały dla ptaków. Nie wiem, gdzie posadzić Trzmielinę europejską i Głóg jedno szyjkowy, plus muszę przesadzić Aronię. Może lepiej zrobię zdjęcia ogrodu, jeśli będziecie chętni mi pomóc gdzie, co posadzić, to będzie wybawienie dla mnie, za dużo mamy bałaganu na tych 4 arach..

Pozdrawiam ;:167

Basia
Gdybym nawet wiedział, że jutro świat przestanie istnieć, to jeszcze dziś zasadziłbym drzewko jabłoni.
Marcin Luter
Ogrodnik04
200p
200p
Posty: 423
Od: 13 mar 2009, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska - Kraków

Re: Ile musze posadzić derenia jadalnego, Ligustra pospolitego, i innyh roślin by miały owoce dla ptakow

Post »

Ligustr pospolity spokojnie wystarczy jeden by wydał owoce, derenie są obcopylne więc przydałby się drugi egzemplarz innej odmiany. Rokitnik jest dwupienny więc konieczne jest posiadanie egzemplarza męskiego i żeńskiego.
Pozdrowienia
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3682
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Ile musze posadzić derenia jadalnego, Ligustra pospolitego, i innyh roślin by miały owoce dla ptakow

Post »

Tylko czy aby to są najlepsze krzewy dla ptasiej stołówki? U mnie derenia jadalnego nigdy nie zjadały. Ligustr był objadany zimą , sporadycznie. Ja dla ptaków sadziłem na swoim ranczo świdośliwę i berberysy. Rokitnika nic nie objada, wisi całą zimę.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Ogrodnik04
200p
200p
Posty: 423
Od: 13 mar 2009, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska - Kraków

Re: Ile musze posadzić derenia jadalnego, Ligustra pospolitego, i innyh roślin by miały owoce dla ptakow

Post »

To fakt, dereń i rokitnik - raczej nie są szczególnie ulubione przez ptaki.
Polecałbym prócz wspomnianego berberysu, jarząb pospolity (uwielbiany przez kwiczoły, kosy), rajskie jabłuszka - odmiany ozdobne, wszelkie róże "owocodajne" (R. rugosa, R. pomifera, R. canina, R. multiflora, ta ostatnia lubi być ekspansywna, łatwo się rozsiewa), czeremcha, bez czarny, kalina koralowa.
Pozdrowienia
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3682
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Ile musze posadzić derenia jadalnego, Ligustra pospolitego, i innyh roślin by miały owoce dla ptakow

Post »

Ja ze swej strony mogę polecić jagody kamczackie. Wszystkie odmiany są dobrym wabikiem na ptaki. Sam mam małą plantację tych jagód i po kilku sezonach walki z ptakami zdecydowałem się na osłonę całej plantacji siatką.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1051
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Ile musze posadzić derenia jadalnego, Ligustra pospolitego, i innyh roślin by miały owoce dla ptakow

Post »

Ptaki nie są głupie i najchętniej jedzą słodkie owoce. Dlatego rzucają się na czereśnie np. Jarzębinę jedzą jemiołuszki ale dopiero w grudniu kiedy przemarznie i straci gorycz. Derenia nie mam,ale jest u sąsiada, i nie widzę by był objadany. Mam natomiast świdośliwę i skrzydlaci chuligani nie zostawili mi nawet jednej jagódki na spróbowanie!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”