Co robimy w GRUDNIU w naszych ogrodach ?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
Admiiin
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 467
Od: 6 wrz 2006, o 22:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie
Kontakt:

Co robimy w GRUDNIU w naszych ogrodach ?

Post »

Co robimy w Grudniu w naszych ogrodach ?
:idea: :arrow:
---...== Admin ==...---
Przyjazne Forum.... dla Kochających Rośliny...
www.FORUMOGRODNICZE.info :arrow:
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8491
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Właśnie wróciłam z działki. Co robiłam ?
- grabiłam resztki opadłych liści
- przykrywałam niedawno posadzone cebulki suchymi badylami
- dosypałam ziaren słonecznika do karmnika
- zerwałam ostatnie plony w tym roku : natkę i koperek
no i ... piłam kawkę i przygryzałam pysznym rożkiem. . . .. :lol:

Pozdrawiam
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

W grudniu kończymy prace porządkowe w ogrodzie. W zasadzie, pod względem agrotechnicznym, ogród powinien być już całkowicie przygotowany do zimy. Wolny czas możemy przeznaczyć na czytanie literatury fachowej, aktywną wymianę doświadczeń w ramach Forum i uzupełnianie środków niezbędnych do uprawy ogrodu w następnym roku.
Mietek.
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Post »

Na ogród zaglądam tylko w celu "rzucenia okiem" czy wszystko w porządku i czy nie trzeba jakichś poprawek w okryciu zimowym roślin.A że mam przy domu to zaglądam przy okazji wyjść na zakupy- dosłowny rzut oka . :wink:

Pozdrawiam wszystkich :D
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

zaobserwowałem dziasiaj u sąsiada na wierzbie nowe "kotki". Jak tak dalej pójdzie, to będziemy mieć ...
w grudniu zajączka i pisanki
a w kwietniu choinkę i sanki...
Jakub . . . . .
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

A co do prac grudniowych, to moje hortensje wreszcie zrzuciły liście, ale jeszcze nie będę ich opatulać. na razie dużych mrozów nie zapowiadają, niech się hartują, a może nie trzeba będzie wcale ocieplać?
Mąż już włączył pompę lodową, bo dzisiaj rano oczko miało cieniutką warstewkę lodu, ale pod spodem ryby wcale nie śpią, pływają.
Awatar użytkownika
basiakam
Przyjaciel Forum - weteran
Przyjaciel Forum - weteran
Posty: 112
Od: 17 sie 2006, o 18:48
Lokalizacja: Szczecin

Post »

A ja już w grudniu marzę i widzę co zdziałam na wiosnę.A ogródek tyci...A marzenia taaaaakie! :) :) :)
Basia
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Ażeby Wam się tak moi mili nie wydawało,że w grudniu to już nic albo niewiele jest do zrobienia w ogrodzie - pozwoliłam sobie wyłuskać trochę niezbędnych prac do wykonania jeszcze w tym miesiącu.
Naturalnie uzupełniajcie ów wykaz o Wasze spostrzeżenia - zapraszam: :D :D :D :D :D :D :D

GRUDZIEŃ

W naszych ogrodach powinna gościć już zima ale w tym roku aura jest wyjątkowa...

-W ogrodach i na działkach położonych w sąsiedztwie lasów,łąk i pól,zabezpieczamy młode krzewy i pnie drzew przez obgryzaniem ich przez dzikie zwięrzeta.Można nałożyć osłonki z tektury,grubego plastiku lub listewek.
-Krzewy zimozielone,zwłaszcza te w pojemnikach ,lekko podlewamy- nawt podczas silnych mrozów..
-Sprawdzamy,czy rośliny osłoniete agrowłokniną lub chochołami są dobrze związane.
-Z iglaków,szczególnie tych o kolumnowym i stożkowym pokroju usuwamy czapy śniegu,chroniąc je przed wyłamaniem pędów.
-Rośliny,które na zimę przenieśliśmy w donicach do chłodnej i suchej piwnicy-delikatnie podlewamy raz na 2-3 tygodnie.Sprawdzamy pędy i powierzchnię podłoża,a w przypadku niepokojących objawów chorób lub żerowania szkodników,rośliny takie izolujemy i spryskujemy odpowiednimi preparatami chemicznymi.
-Co 2-3 tygodnie przeglądamy przechowywane w piwnicach cebule,bulwy i karpy roślin np.dalii,pacioreczników,mieczyków,kally,sprawdzając czy nie są porażone przez choroby grzybowe. Te z miękkimi plamami lub wyciekajacym sokiem - wyrzucamy!!!
-Pilnujemy,by nasze jeziorka i oczka wodne nie zostały na całej powierzchni pokryte lodem.
Możemy skorzystać z oferowanych przez handel rozwiązań typu:grzałka,pływak lub inne.
-Unikajmy deptania zamarznietej murawy trawnika- jej uszkodzenia powodują powstawanie tzw."łysych miejsc".
-Odgarniętego śniegu ze ścieżek i podjazdów -nie rzucajmy na trawnik,bowiem pod nim zgnije nasza trawa,szkodzi jej a także pozostałym roślinom, sól rozsypywana na nawierzchniach.
-Jeszcze można przygotowywać sadzonki ze zdrewniałych pędów krzewów np.mahonii.
-Dokarmiajmy naszych przyjaciół - ptaki.
-"Polować" z aparatami fotograficznymi na cuda natury,by utrwalić ich niepowtarzalne piękno i podzielić się wrażeniami z koleżeństwem na forum :D :D :D :D :D :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
OLAmari
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 349
Od: 27 sie 2006, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Możesz napisać więcej o sadzonkach mahonii? Jak uciąć i czy od razu wsadzić do ziemi?
Bardzo mi się ten krzew podoba, chciałabym go mieć na swojej działce.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

JUż proszę,Mariolu!

Rozmnażanie mahonii.
-Ponieważ korzonki mahonii są bardzo kruche,sadzonki najlepiej jest od razu umieszczać w oddzielnych małych doniczkach napełnionych ziemią do roslin doniczkowych "rozcieńczoną" pół na pół z piaskiem.
-Na sadzonki uciąć ukośnie ostrym sekatorem tegoroczne pędy o długości ok.15 cm.
-Na końcu wierzchołków zostawić po dwie pary liści,resztę usunąć.
Dolne końce zanurzyć w ukorzeniaczu do sadzonek półzdrewniałych i umieścić w przygotowanych jak wyżej podałam doniczkach na głebokość ok.5 cm.
-Podlać i przykryć folią lub słojem.Raz w tygodniu wietrzyć aż do obeschnięcia sadzonek.
-Ustawic doniczki w jasnym i chłodnym miejscu /temp.ok.12-15*C/najlepiej wschodni lub zachodni parapet okienny.
Jeśli podłoże będzie ciepłe /ok.16*C/ rośliny szybciej się ukorzenią.
-Wiosną przenieść doniczki do ogrodu w miejsce cieniste i dbać,aby podłoże było zawsze wilgotne.
-Jesienią można wysadzić na miejsce stałe w ogrodzie,lekko okrywając tylko na tę pierwszą zimę.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Janek
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 988
Od: 21 paź 2006, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków / Rybnik
Kontakt:

Post »

generalnie to chyba wszystko zostało pwiedziane... no ja jeszcze tylko zakładam lampki na choinkach na zewnątrz w miare wcześnie póki nie ma mrozu i śniegu nie trzeba ich włączas a przynajmniej nie bedziemy musieli tydzien przed świętami grzęznąć w śniegu...
martas

Post »

W tym roku dopiero w grudniu będę okrywać rośliny - ciągle jest na to za ciepło, ale myślę, że w ciągu najbliższych 2 tygodni nadejdzie w końcu zima....
Listek

Post »

Kilka dni temu zasadziłem 3 krzaczki winorośli, porobiłem kopczyki ale nie okryłem sadzonek, chyba błąd?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”