Jesień w sadzie. Prace w ogrodzie. Zabezpieczenie sadu.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Jesien w sadzie. Prace w ogrodzie. Zabezpieczenie sadu.

Post »

Ależ offtopikujecie!!! (czy jest takie słowo? doprawdy nie wiem :oops: ) Przywołuję państwa do porządku ;:78

A wracając do tematu - ciekawy wątek: - Jesienne opryski
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
marcela
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 8 maja 2007, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: na północ od Krakowa

Re: Jesien w sadzie. Prace w ogrodzie. Zabezpieczenie sadu.

Post »

A czy można jeszcze Miedzianem?
Jak pogoda pozwoli.
Pozdrawiam.
MarcinBrz
200p
200p
Posty: 294
Od: 19 lis 2010, o 15:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Krosno, Podkarpacie

Re: Jesien w sadzie. Prace w ogrodzie. Zabezpieczenie sadu.

Post »

2 tygodnie temu posadziłem grusze (2 Konferencje+Faworytka). Dziś zabezpieczyłem je "piankami" do osłaniania rur i okopcowałem mniej więcej 20 cm nad miejscem szczepienia. Jednak wcześniej spotkałem się z opinią sadownika, że nie powinno się kopcować, bo grozi to wypuszczeniem dodatkowych korzeni. Dla mnie to trochę dziwne, bo w końcu w zimie drzewo ma raczej zahamowane "procesy życiowe". Wolę jednak spytać fachowców - zostawić kopczyki, czy rozgarniać i zostawić samą piankę?
Drzewka sadzone z zachodu na wschód, narażone na wiatr zachodni, z pozostałych kierunków zasłonięte.
Pozdrawiam, Marcin!
Mój ogródek
*aga*
50p
50p
Posty: 55
Od: 20 wrz 2008, o 11:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Jesien w sadzie. Prace w ogrodzie. Zabezpieczenie sadu.

Post »

Ja też chcę zapytać o piankę (izolację ) do rur - chodzi mi o taką o średnicy przynajmniej 6-7 cm, aby po założeniu nie przylegała ściśle do pnia i był dostęp powietrza. Czy można ją stosować do młodych drzewek ?
pozdrawiam
Aga
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Jesien w sadzie. Prace w ogrodzie. Zabezpieczenie sadu.

Post »

Kopczyki robi się po pierwszych przymrozkach, kiedy ustaje wegetacja.
Rośliny okrywa się dopiero, gdy nastanie mroźna pogoda i gleba lekko zamarznie.
Z ta pianką - gąbką, zastosowaną do ogacania drzew, to mam mieszane uczucia, ale jeśli ona będzie miała znacznie większą średnicę od drzewka, to chyba tak.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Jesien w sadzie. Prace w ogrodzie. Zabezpieczenie sadu.

Post »

Moze to bardziej pracochłonne ale ja ufam gazetom co do pianek do ocieplania mam mieszane uczucia......ale moge się mylić,chociaż sam nie zastosuję u siebie.
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Jesien w sadzie. Prace w ogrodzie. Zabezpieczenie sadu.

Post »

Witajcie !
Jak uda mi się zdobyć słomę, to ją stosuje. Uważam że jest najlepsza. Jak nie to idą w ruch wyborcza i rzeczpospolita. Obie dobrze schną i nie trzymają wody, nie gniją.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
*aga*
50p
50p
Posty: 55
Od: 20 wrz 2008, o 11:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Jesien w sadzie. Prace w ogrodzie. Zabezpieczenie sadu.

Post »

Ja tez mam mieszane uczucia. Ale mam tę piankę i to sporo ... i waham się :? Drzewek jest też sporo (ponad 40), wszystkie wsadzone tej jesieni. Na razie zrobiłam kopczyki.
pozdrawiam
Aga
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jesien w sadzie. Prace w ogrodzie. Zabezpieczenie sadu.

Post »

Szczerze mówiąc ja również mam mieszane (nawet bardzo :wink: ) uczucia co do tego pomysłu z pianką ocieplającą. Znasz jej skład i wiesz jak się zachowuje pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych? Ja nie.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
MarcinBrz
200p
200p
Posty: 294
Od: 19 lis 2010, o 15:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Krosno, Podkarpacie

Re: Jesien w sadzie. Prace w ogrodzie. Zabezpieczenie sadu.

Post »

Jak chodzi o piankę, to drzewkom nic złego się nie dzieje - od kilki lat zabezpieczam tak wiśnie i gdyby nie sarny, byłyby w doskonałej formie (mimo, że początkowo rosły na "przeciągu"). Oczywiście pianka ma nieco większą średnicę niż pień. Teraz zabezpieczyłem tak grusze (pianka+okopcowanie).
Pozdrawiam, Marcin!
Mój ogródek
Awatar użytkownika
Arii
50p
50p
Posty: 82
Od: 2 wrz 2015, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Jesien w sadzie. Prace w ogrodzie. Zabezpieczenie sadu.

Post »

Hej:D

Idzie zima, a więc postanowiłem trochę zabezpieczyć moje drzewka. Mam kilka nowych dopiero co wsadzonych drzewek/ krzewów, inne rosną od roku, a jeszcze inne od dwóch lat. Rzecz jasna chciałbym je okopczykować na zimę ziemią, aby trochę zabezpeczyć przed mrozem . I tu nasówa się małe pytanko.

Mianowicie mieszkam na wsi i mam bardzo duży dostęp do obornika. Nie jestem pewien czy mogę go użyć pod drzewka, a jeśli mogę to w jaki sposób i czy akurat na jesień?

jeśli tak, to pod drzewka i przykryć ziemią robiąć kopce a na wiosnę odkryć, czy na wiosnę tylko po drzewka wyłożyć i zostawić? Dodam, że zamierzam również w kolejnym roku robić gnojówkę z pokrzyw i skrzypu (słyszałem, że ma dobre efekty) i chciałbym zapytać, czy to nie będzie kolidowało...
Darkat
200p
200p
Posty: 301
Od: 21 lip 2012, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jesien w sadzie. Prace w ogrodzie. Zabezpieczenie sadu.

Post »

Pod nowe drzewka z tego co mądrzy piszą należało by się wstrzymać.
Obornik świeży jak najbardziej przed zimą się daję. Nie może stykać się z pniem drzewa. Obornik bardziej przekompostowany, granulowany sprzedawany w sklepach daje się wczesną wiosną.
Gdy będą starsze drzewka dwu, trzy letnie to jak najbardziej można dać obornik, a na to kopiec ziemi służący do zabezpieczenia drzewek przed zimą. Kopiec zresztą się rozgrzebuje gdy są wysokie temperatury w zimie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”