Kostka granitowa

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
spryciarz17
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 11 sie 2009, o 18:30

Kostka granitowa

Post »

Witam, posiadam dość duży ogród i część niego mam wypełnioną kostką granitową. Niestety między kostką wyrasta pełno małych trawek, roślinek. Zwykle usuwam to ręcznie wyrywając je, lecz odrastają one coraz szybciej i obszerniej. Może macie jakieś sposoby lub znacie jakieś środki odpowiednie do zwalczania tego. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Kostka granitowa

Post »

Zastosuj Roundap.
Tylko czy trzeba używać chemii?
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Post »

Możesz tez użyć Casoronu - będziesz miał piękną kostkę i zatruty ogród.

Używając chemii zamiast zielonych chwastów będziesz miał brązowe, które i tak trzeba usuwać, tyle, że jest to łatwiejsze.
No i chemia nie działa wiecznie, trzeba będzie regularnie powtarzać zabiegi.

Może warto pomyśleć nad ponownym ułożeniem kostki i porządnym zafugowaniem odstępów?
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Jeśli masz kostkę w ogrodzie, to co to za ogród??? Może ją zlikwiduj i zasiej kwiaty?

A tak bardziej serio, to jeśli ścieżki zarastają trawskiem, to znaczy, że są mało używane, mało deptane, a więc mało potrzebne w TYM miejscu. Może rzeczywiście nie są TAM potrzebne, a trzeba je poprowadzić inną trasą, o wiele bardziej uczęszczaną?

Co do Casoronu - owszem truje, jak każda chemia, bo do tego przecie służy, żeby wytruć, ale za to truje nasiona tj. nie pozwala na wschody chwastów. A używany jest np. w sadach, a więc jeśli posypie się nim zgodnie z ulotką, to aż tak straszny chyba nie będzie?

W tym roku pierwszy raz posypałam nim żwirowe podjazdy, nie byłam już w stanie wyrywać milionów kępek trawy i innych roślinek. To niby nietrudne, bo póki małe, to i korzonki łatwo wyciągnąć, ale z drugiej strony zajmowało mi to chyba połowę czasu pielenia całego ogrodu (czyli bardzo dużo). Poza tym to strasznie uciążliwe, a zupełnie nieskuteczne licząc w dłuższym czasie. Tym razem mam pojedyncze źdźbła i komfort zajmowania się rabatkami, a nie żwirkiem.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

Czym się różni działanie Casaronu od Roundapu?
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Roundup działa na korzenie poprzez opryskane liście, a Casoron nie dopuszcza do kiełkowania nasion. Roundup jest herbicydem totalnym, działa chyba na wszystkie rośliny, chociaż w różnym tempie, Casoron działa na kiełkujące chwasty jedno i dwuliścienne (Casoron).

Roundup truje okrutnie szczególnie zwierzęta wodne, Casoron ma IV klasę toksyczności dla ludzi, tzn najniższą i jest dopuszczony do używania na działkach, w sadach itd. Różnice są w też w długości pozostawania środka w glebie, sposobie i terminie aplikacji i składzie.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Panek01
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Problem z trawą między płytkami chodnikowymi.

Post »

Witam, postanowiłem napisać w tym dziale, jeżeli uznacie ze nadaje się do innego proszę o przeniesienie, szukałem podobnych tematów ale nie znalazłem.

Problem polega na tym, iż wyrasta mi trawa pomiędzy płytkami chodnikowymi. Z reguły usuwam ją po prostu szpadlem, po kilku (2-3) tygodniach trawa znów się pojawia, może dlatego, że teren (dosyć duże powierzchnie) gdzie wyłożone są płytki nie jest zbyt często "używany" przez ludzi. Próbowałem już pryskać Roundoup'em, na niewiele się to jednak zdało. Czy jest na to jakiś sposób? Jakiś preparat? Jeśli pryskać to w jaki sposób, na trawę która już wyrosła (jak w przypadku Roundoup'u), czy w szczeliny między płytkami przed wyrośnięciem (lub po zerwaniu szpadlem), ew. z jakiej odległości pryskać, jeśli ma to jakieś znaczenie? Nie jestem jakimś wytrawnym ogrodnikiem i nie znam wielu tajników ogrodnictwa, dlatego prosiłbym o wyrozumiałość i ewentualne wyjaśnienie krok po kroku jak należy się do tego zabrać.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Kostka granitowa

Post »

W tej chwili zostały tylko herbicydy w płynie do pryskania, Casoron został wycofany z handlu. Jest, ale w Stanach, a nie w Polsce :twisted: A taki był dobry...

W związku z powyższym pozostaje albo pielić jak Kopciuszek, albo psikać czymś w stylu Roudapu, czy innego herbicydu na jednoliścienne. Pryska się z opryskiwacza miksturą w stężeniu zgodnym z recepturą na ulotce dołączonej do opakowania. Robi się to wtedy, kiedy rośliny jeszcze żyją i kiedy trucizna może się jeszcze przemieszczać od liści do korzeni. Czyli późną jesienią i zimą - nie. Wiosną, latem i wczesną jesienią - tak. W czasie deszczu - nie, bo musi upłynąć kilka godzin od oprysku do opadów, inaczej środek zostanie spłukany i nie zadziała. Potem trzeba odczekać tydzień - dwa, aż roślina zżółknie i uschnie, a wtedy ją wyrwać. I zrobić miejsce na nową...

A może coś jest nie tak z przestrzeniami między płytami? Może trzeba je jakoś uszczelnić? Albo posiać czy posadzić tam coś, czego nie musiałbyś wyrywać? W szczelinach fajnie wyglądają np. wysiane bratki :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
renim
500p
500p
Posty: 624
Od: 30 sty 2010, o 16:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Kostka granitowa

Post »

A ja pryskam Roudapem i teraz po trzech latach w szczelinach mam mech i fajnie to wygląda. Co prawda mężowi się on na początku nie podobał, ale teraz jest zadowolony. Pryskaliśmy jak prawie trawki nie było widać, bo jak już duża urosła, to brzydko wyglądała taka uschła i tak ja trzeba było wyrwać. Kiedyś w programie "Maja w ogrodzie" widziałam jak jeden posiadacz ogrodów na potrzeby domowe zrobił sobie urządzenie typu palnik do spawania i traktował te rośliny wśród szczelin płomieniem. No efekt był natychmiastowy, z chwastów pyło zostawał. :;230

pozdrawiam ;:3
Gardenarium
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 3 mar 2010, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy
Kontakt:

Re: Kostka granitowa

Post »

Ja też polecam Roundap, trzeba tylko uważać aby nie opryskać roślin cennych rosnących obok (zakryć je). Ciągle pojawiające się chwasty świadczą o tym, że pewnie ciągle są nasiona w glebie, a herbicyd nie działa na ansiona. Kiedyś to się skończy, chyba że ptaki albo wiatr przyniesie nowe nasiona. Rób to systematycznie, a problem się skończy. Ja ostatnio w Anglii kupiłam specjalny przyrząd do wydłubywania chwastów ze szpar, sfotografuję ten przyrząd i wypróbuję, to podzielę się z Wami efektami tej operacji.
Pozdrawiam, Danusia
carmenika
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 8 lip 2015, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kostka granitowa

Post »

Zamiast różnego rodzaju herbicydów i innych chemicznych ustrojstw można spróbować zniszczyć zielsko zwykłym octem. Można nie zadziała za pierwszym razem, ale za drugim już powinno byc ok. Najlepiej to robić w słoneczny i bezwietrzny dzień.
donald333
50p
50p
Posty: 69
Od: 13 kwie 2013, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kostka granitowa

Post »

Hej, a jeśli zbuduję sobie ścieżkę taką jak tu na zdjęciu to mam gwarancję różnego rodzaju zielska między kostkami. Idea bardzo mi się podoba, ale na długość chciałbym trochę tego mieć, a wyrywanie chwastów co 2 miesiące przez parenaście metrów nie uśmiecha mi się zbytnio.

http://www.bruk-bet.pl/public/images/ko ... lna-2_.jpg





Zamieniłam zdjęcie na link do niego.
Nie wstawiamy tu zdjęć "pożyczonych" z sieci.
bab...
SylwesterK6
200p
200p
Posty: 447
Od: 11 lip 2014, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Kostka granitowa

Post »

Jak ktoś lubi się bawić i nie ma przy tym dużo roboty to można by było jakąś włókninę położyć pod kostkę, płytki. To na pewno pomoże przy czystym chodniku.
Mam tę moc - Sylwek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”