Pozyskiwanie nasion,przechowywanie ich itd.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
carterka
500p
500p
Posty: 886
Od: 29 sie 2008, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Karniowice koło Krakowa
Kontakt:

Pozyskiwanie nasion,przechowywanie ich itd.

Post »

Witam :)
Jakie nasiona pozyskujecie ze swoich ogródków? I jak je przechowujecie do wiosny?
pozdr
Pozdrawiam Agata
mój wątek - Moja zieleń
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Ja w tym roku pozyskałam już: różne rodzaje aksamitek, goździki kamienne, melona (kupiony), mam zamiar zebrać nasionka z czarnuszki, dalii, cynii, papryk i innych tylko muszę poczekać aż dojrzeją. Przechowywanie - hmmm pakuję w torebki papierowe wykonane z kartki papieru różnej wielkości w zależności od potrzeb. Nasionka papryk - w tym roku wyjęte z dorodnych owoców rozłożyłam do salaterek i czekałam parę dni aż podeschną. Potem do torebek ;) oczywiście podpisanych.
Fajnie jest pozyskiwać własne nasiona gdyż można się dochować ciekawych odmian. Na przykład kupiłam w tym roku nasionka aksamitki niskiej bolero. Okazało się że były one z niewielką domieszką innych odmian (niska pomarańczowa i wąskolistna drobnokwiatowa) i dzięki temu mam nasionka tych odmian swoje.
Mysikrólik
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 12 sty 2009, o 17:07

Post »

A aksamitki siejesz z własnych nasion od kilku lat, czy to pierwszy rok? Pytam, bo raz w ten sposób uzyskałam nasiona, ale kwiaty wyrosły mi dużo wyższe niż rok wcześniej z oryginalnych nasion i miały inny kolor. Ciekawa jestem czy to reguła, że kwiatki z nasion wyrastają troszkę inne ? Pozdrawiam
Awatar użytkownika
carterka
500p
500p
Posty: 886
Od: 29 sie 2008, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Karniowice koło Krakowa
Kontakt:

Post »

Ja zastanwiam się nad koperkiem, z aksamitakmi super pomysl, też spróbuje i może z dyń ozdobnych :)
Pozdrawiam Agata
mój wątek - Moja zieleń
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

W tym roku siałam z nasion kupowanych. W przyszłym posieję ze swoich. Zobaczymy...

Dojdzie pewnie jeszcze wiele swoich nasion, wiadomo, że każda odmiana się prędzej czy później wyradza :)
Awatar użytkownika
Tomek-Warszawa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 11 lut 2008, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Własne nasiona

Post »

Jak pozyskać własne nasiona z selera korzeniowego?
Obrazek

Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia.
Awatar użytkownika
ARABELLA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6594
Od: 4 mar 2009, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kuj-pom(okolice Torunia)

Re: Własne nasiona

Post »

Tomku wydaje mi się,że tak samo,jak z pietruszki tzn zostawiasz seler przez zimę,a na woisnę wypuszcza nać ,której nie obrywaj.Po jakimś czasie powinny pokazać się nasiona :)Poczekasz,az będą suche i wtedy możesz je zebrać :) Tak robię z pietruszką,koprem,porem,kwiatami ,a kiedyś z buraczkiem . Powodzenia
Awatar użytkownika
Tomek-Warszawa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 11 lut 2008, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Własne nasiona

Post »

Ja kiedyś miałem własne nasiona brukwi. Brukiew posiałem w kwietniu do gruntu wykopałem ją w listopadzie wsadziłem do szklarni trochę podlewałem w kwietniu następnego roku wysadziłem na pole i w maju,czerwcu kwitła na żółto i ładnie pachniała
Obrazek

Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia.
Awatar użytkownika
adamlol
200p
200p
Posty: 484
Od: 25 sty 2009, o 18:18
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Re:

Post »

Mysikrólik pisze:A aksamitki siejesz z własnych nasion od kilku lat, czy to pierwszy rok? Pytam, bo raz w ten sposób uzyskałam nasiona, ale kwiaty wyrosły mi dużo wyższe niż rok wcześniej z oryginalnych nasion i miały inny kolor. Ciekawa jestem czy to reguła, że kwiatki z nasion wyrastają troszkę inne ? Pozdrawiam


skrzyżowały sie kolory :) u mnie w ogródku tez tak było ale z kwiatkami nie wiem o jakiej nazwie takie dzwonki z czarnymi nasionkami
Awatar użytkownika
witia
200p
200p
Posty: 386
Od: 5 lis 2008, o 14:16
Lokalizacja: roztocze środkowe

Re: Własne nasiona

Post »

Nasiona zbieramy tylko z roślin ustalonych gatunkowo, nie mieszańców typu F1. Mysikrólik twoja odmiana aksamitki mogła być mieszańcem, dlatego wyrośnięte z nich rośliny były tak różne pod względem wielkości i koloru. Siejąc ustalone odmiany blisko siebie mogą one nieco różnić się w wyniku zapylenia, ale ta różnica jest niewielka. Ja nasiona warzyw i kwiatów zbieram tylko z odmian ustalonych jeśli chcę uzyskać takie same rośliny. Nasiona roślin mieszańców (F1) zawsze kupuję w sklepie, wtedy mam pewność, że będę miał takie rośliny jakie chciałem mieć. Przyczyną zabarwiania kwiatów może być to, że ścina je się tym samym narzędziem. Wiele lat temu miałem taki przypadek z tulipanami, miałem parę żółtych tulipanów wśród czerwonych. Ścinałem je tym samym nożem po sobie i po roku czasu z kilku żółtych zrobiło się kilkanaście.
wodnik
Awatar użytkownika
Tomek-Warszawa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 11 lut 2008, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Własne nasiona z kapusty głowiastej

Post »

Mam zamiar mieć swoje nasiona kapusty głowiastej. Co zrobić żeby kapusta głowiasta zakwitła i dala nasiona? Bo w pierwszym roku uprawy nie kwitnie.
Obrazek

Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia.
Awatar użytkownika
adamlol
200p
200p
Posty: 484
Od: 25 sty 2009, o 18:18
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Re: Własne nasiona z kapusty głowiastej

Post »

trzeba zostawic na drugi rok , albo przejsc okres jarowizacji w jednym roku , ale to już będzie F2
Awatar użytkownika
Sunrise
200p
200p
Posty: 227
Od: 25 sty 2010, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Własne nasiona

Post »

ARABELLA pisze:Tomku wydaje mi się,że tak samo,jak z pietruszki tzn zostawiasz seler przez zimę,a na woisnę wypuszcza nać ,której nie obrywaj.Po jakimś czasie powinny pokazać się nasiona :)Poczekasz,az będą suche i wtedy możesz je zebrać :) Tak robię z pietruszką,koprem,porem,kwiatami ,a kiedyś z buraczkiem . Powodzenia
Arabello strasznie mnie zainteresowało takie pozyskiwanie nasion, głównie chodzi mi o warzywa, czyli zostawiam kilka roślinek na grządce, a na wiosnę wypuszczą kwiaty z nasionami? Kiedy te nasiona są już gotowe do zbioru (czyli jak kwiaty zaschną) to czy nie jest za późo aby je wysiać w bieżącym roku i czy trzeba je zaprawiać? Zbierałaś tak nasona wczesnych czy późnych odmian?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”