Pozyskiwanie nasion,przechowywanie ich itd.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
nataliaada
200p
200p
Posty: 222
Od: 27 sty 2009, o 23:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Własne nasiona

Post »

Poradźcie mi, bo się nie znam na tym zupełnie :(

W tym roku wysiałam kilka odmian marchewek (pomarańczowe, białe, żółte, czerwone, fioletowe). Biała mi nie wyszła, reszta, mniej lub bardziej, ale tak. Siew był punktowy. Niektóre porosły grube, długie, solidne korzenie. No i wypuściły wielkie pędy kwiatowe i baldachy. Takie białe. No i ja wczoraj, podeszłam i się przyjrzałam. Niektóre zbrązowiały i odniosłam wrażenie, że na tym suchym, brązowym baldachu to są nasiona z takimi wypustkami tak jakby. Że toto trzeba wykruszyć z baldacha.
No i pytanie, czy mam rację, że to są nasiona i czy jest sens je zebrać???

Jeśli mi się 'marchewy' pokrzyżowały - nic nie szkodzi, ja lubię eksperymenty, tylko chodzi mi o to, czy z nich by coś było w 2013 r.? Czy one by były zdolne do kiełkowania?
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Własne nasiona

Post »

Marchew normalnie kwitnie i wydaje nasiona w 2 roku uprawy. Takie rośliny jak opisałaś zdarzają się czasami ale są niejadalne. Jeśli zbierzesz i wysiejesz nasiona to możesz uzyskać w następnym roku znaczny odsetek roslin kwitnących a chyba nie o to chodzi.
ruczek140
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 13 cze 2012, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Własne nasiona

Post »

Z pomidora można zbierać własne nasiona pod warunkiem że na opakowaniu nie widniał nigdzie napis F1 lub odmiana heterozyjna (mieszańcowa)
Awatar użytkownika
Wolusia
1000p
1000p
Posty: 2472
Od: 12 sty 2013, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Własne nasiona

Post »

A ja się zastanawiam nad żywotnością/ długością zdolności do kiełkowania nasion? Mam troszkę nasion kwiatów- mają ponad 5 lat. Czy ktoś wie, które nasiona zachowują zdolność do kiełkowania?
magritte80
100p
100p
Posty: 141
Od: 24 lis 2006, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nisko, Tychy

Re: Własne nasiona

Post »

Wolusia

To zależy od konkretnego gatunku. Czytałam, że np. polnego maku nasiona mogą leżeć w niższej partii gleby i sto lat, a dopiero orka gdy je wydobędzie czy np jakieś roboty drogowe wtedy się pojawia.

Jeśli masz swoje 5 letnie nasiona to musiałabyś zrobić próbę siania, bądź wysiać bez próby, albo poczytać o konkretnych gatunkach jakie masz. Albo wysiać i zobaczyć co los da :)
Awatar użytkownika
MartisM
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1003
Od: 14 mar 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Własne nasiona

Post »

Ja mam co roku masę własnych nasion nagietka i bratków :) Za każdym razem ładnie kiełkują :)
W zeszłym roku zasmakował mi bardzo pomidor malinowy kupiony w biedrze, więc postanowiłam posiać. Efektem było kilka pięknych krzaków i olbrzymi plon :) Nawet choroby i szkodniki im odpuściły, ale też warunki pogodowe im bardzo spasowały (dużo słońca i brak opadów, podlewałam je wodą gruntową).
pomidor7
100p
100p
Posty: 159
Od: 20 lut 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: gmina Golub-Dobrzyń woj. kujawsko-pomorskie

Re: Pozyskiwanie nasion,przechowywanie ich itd.

Post »

Ja zawsze zbieram nasiona turków (aksamitki) i nagietków . Można zbierać nasiona gajlardji i ślazu , ale myślę że to nie potrzebne, bo same się rozsiewają.
Pozdrawiam
aleksandras77
200p
200p
Posty: 244
Od: 9 maja 2013, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Pozyskiwanie nasion,przechowywanie ich itd.

Post »

Najlepiej sprawdzić zdolność kiełkowania. Z reguły jak kiełkują to i kwitną :)
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pozyskiwanie nasion,przechowywanie ich itd.

Post »

Zbieranie nasion zacząłem przed laty od nasion zachowujących zdolność do kiełkowania przez wiele lat czyli dyniowatych: ogórka, dyni olbrzymiej, dyni zwyczajnej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”