Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3  
Autor Wiadomość
magirl
 Tytuł:
PostNapisane: 3 sie 2009, o 21:21 
100p
100p

---
Drogi aleksanderk! :)
Ja- jako miłośniczka kotów- muszę przyznać, że wyraziłam się nieprecyzyjnie. To nie jest tak, że moje kocury muszą biedne zjadać resztki po nas. Wygląda to raczej tak, że mają full kociego jedzona (suche i puszkowe) a z obiadu to tak dla urozmaicenia- i to np. kawałki mięsa (uwielbiają surowe) i ewentualnie jakieś warzywka jak uda się przemycić ;) Robimy tak po prostu dla zmiany ich jadłospisu. Szczerze mówiąc to największym pochłaniaczem resztek z obiadu jest... mój mąż :shock: Ale prawda jest taka, że on zamiast kolacyjnej kanapki woli odgrzać sobie schabika albo ziemniaczki z cebulką...
Wiem, że ideałem byłoby przygotowywać moim kocurom coś swojskiego- ale co one miałyby niby jeść- kaszę?? ;) Apetyty mają nieposkromione... choć zero nadwagi- wszystko wybiegają w ogrodzie :)
To tyle kwestią wyjaśnienia- pozdrawiam! :)

kluska
 Tytuł:
PostNapisane: 4 sie 2009, o 19:20 
500p
500p
Ja też kiedyś drążyłam ten temat, tylko w trochę węższym zakresie:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... highlight=
Wszystkie cytrusy komposuję, greipfrutowe, bananowe daję pod róże, jeszcze efektów nie widzę, ale też nic złego się nie dzieje. Kości też wyrzucam na kompost, po tym jak przeczytałam, że z kości robi się nawóz fosforowy. Chyba moim roślinom nie przeszkadza, że mają takie urozmaicenie przy korzeniach, bo nie strajkują z tego powodu :lol: Ja nawet na kompost zabieram makulaturę z niszczarek z pracy, bo używamy tonerów na bazie bananowca, więc dokładam dużo celulozy, ale nawet jak zostają mi kartony drę na kawałki i na kompost. Jak się ma piach zamiast ziemi, trzeba sobie jakoś radzić, sypanie sztucznych nawozów jest w moim przypadku krótkotrwałe i nieekologiczne a każde wzbogacenie kompostu moim zdaniem jest z pożytkiem dla roślin.
Pozdrawiam
Magda

magirl
 Tytuł:
PostNapisane: 8 sie 2009, o 19:55 
100p
100p

---
Kluska- masz rację- ja też próbuję dać do kompostownika różnorodne odpadki- myślę, że w ten sposób ma on lepszą wartość później dla roślin- i kartony też daję- a także rolki po papierze toaletowym i wytłaczanki po jak jakach :)

anwi
 Tytuł:
PostNapisane: 10 sie 2009, o 14:47 
200p
200p
Krzysztof usun. napisał(a):
co zrobić z kartonem po mleku UHT?....wszak składa się on z folii PET,z folii ALU i z papieru.....rozdzieracie go na poszczególne frakcje???.

Wrzuca się je do specjalnych worków na odpady przeznaczone do recyclingu. Razem z butelkami PET, puszkami i innymi odpadami. Zabierane są raz na dwa tygodnie.

kluska napisał(a):
Kości też wyrzucam na kompost, po tym jak przeczytałam, że z kości robi się nawóz fosforowy.

Tego nie robię, bo jakoś nie mam ochoty na szczurze wizyty.

kluska napisał(a):
Ja nawet na kompost zabieram makulaturę z niszczarek z pracy, bo używamy tonerów na bazie bananowca, więc dokładam dużo celulozy

Oprócz bananowca to tam jest jeszcze sporo innych substancji. A papier - i owszem, można, ale tylko ten niebielony...

zbyszek50
 Tytuł: Re: Co robić ze skórkami cytrusów??
PostNapisane: 24 sty 2017, o 19:12 
500p
500p

1 szt.
Zdania są podzielone, ale chyba niektóre troszkę na wyrost. Cytrusy są opryskiwane środkami grzybobójczymi, prawda, ale czy nasze owoce nie ? Długo się kompostują, ale my z samych cytrusów kompostu nie robimy to ułamek materii w naszym kompoście ! No cóż my zwłaszcza zimą mamy sporo odpadów cytrusowych i ja je dodaję do kompostu i nie stwierdzam aby się nie przekompostowały razem z innymi resztkami. Jeśli popelniam straszliwy błąd prosze mnie przekonać.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

hanka8
PostNapisane: 24 sty 2017, o 22:33 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Ja suszę i daję na choinkę :)

dziad_Jag
PostNapisane: 25 sty 2017, o 01:14 
200p
200p

---
Skórki cytrusów należy wysuszyć i wsadzić do szafy z ubraniami. Co do kości, to mniemam, że wrzucanie ich do kompostu mija się z celem. No chyba że się je zmiażdży. Czas rozkładu kości to w zależności od środowiska od kilkuset do kilku tysięcy lat.

dziadek22
PostNapisane: 25 sty 2017, o 10:48 
1000p
1000p

---
Kości od ponad 40 lat wrzucam do kompostu.
Kości z drobiu można zmiażdżyć pół kilowym młotkiem ślusarskim ułożone na kamieniu po roku, a nawet wcześnie przy okazji przesiewania kompostu.
Wołowe, wieprzowe, baranie, królicze kości w ciągu kilku lat nadają się do takiego miażdżenia przy okazji przesiewania kompostu z pociętych gałązek. Jak są za twarde to trafiają pod młotek w następnym cyklu przesiewania kompostu z pociętych gałązek.
Z tego obiegu dawno już zniknęły kości wołowe, a wołowinę przestałem jeść około 2002 roku.
W glebie na działce dzięki tym kościom jest bardzo duża ilość fosforu i wapnia. Od kilkudziesięciu lat nie dawałem fosforu ani wapnia.

lgrom
PostNapisane: 25 sty 2017, o 17:46 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

1 szt.
Ja również daje do kompostowniki a potem pod drzewka.

mamafrania
PostNapisane: 25 sty 2017, o 18:36 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Wycinamy foremkami kształty, suszymy i wieszamy na choinkę :D

Moje nadwyżki

galaxy
PostNapisane: 25 sty 2017, o 21:45 
500p
500p

więcej niż 1
Skórkę po cytrynie fajnie wrzucić do zmywarki, naturalnie pięknie zapach neutralizuje i nutką cytrynki nosek rozpieszcza :)

dziad_Jag
PostNapisane: 27 sty 2017, o 18:59 
200p
200p

---
O to mi właśnie szło! Wrzucanie CAŁYCH kości i liczenie na szybki rozkład, to nieporozumienie. Trzeba je zmiażdżyć na paćkę; szpik i kolagen szybko zgnije a wapno się rozsypie.

Aquaforta
PostNapisane: 5 lut 2017, o 20:04 
1000p
1000p

więcej niż 1
Super informacja- od dzisiaj kości idą na kompost. Po trzech latach kompostowania zobaczę, co z nich zostanie :D

dziad_Jag
PostNapisane: 15 lut 2017, o 00:24 
200p
200p

---
Trochę sczernieją i tyle. Nie widziałeś nieboszczyków wykopanych przez archeologów po kilku tysiącach lat? Szkielet prawie w całości. Jak napisał dziadek22 kości trzeba miażdżyć! Wtedy będzie z nich jakiś pożytek.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 32 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: nena08, s0nata i 48 gości