Stratyfikacja nasion złotokapu,pigwy i rokitnika

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Pitoleusz
200p
200p
Posty: 283
Od: 25 wrz 2010, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: stratyfikacja nasion pigwy i rokitnika

Post »

Jak chcesz stratyfikację to wysiej teraz, w listopadzie, czy nawet w styczniu byleby się dało, ziemia nie była zamarznięta. Nie ma co się szczypać, to gatunki świetnie radzące sobie w naszych warunkach. (pigwowca nie mylić z pigwą, bo z nią faktycznie delikatniej trzeba). Siła wzrostu sadzonek zależy od gleby, nasłonecznienia, wilgotności, czy nie mają konkurancji. Mi pigwowiec wysiany wiosną w miejscu dogodnym urósł na 20-30cm. Ten sam w mniej korzystnych warunkach (walka z trawą) 10cm. Co do rokitnik pomidormen ma rację, gdyż po wysianiu będziesz musiał trochę poczekać na identyfikację męsko-żeńską,
raczkujacysad
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 22 kwie 2014, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: stratyfikacja nasion pigwy i rokitnika

Post »

A jak rozmnożyć z sadzonek? bo mam dwa posadzone już kilka lat mają nie wiedziałem że z sadzonek można może by szybciej było
Wstawiłem zdjęcie możecie sami zobaczyć czy pigwa czy pigwowiec
http://zapodaj.net/873292d77ac90.jpg.html

A w sumie pytam o rokitnika i czy to na pewno rokitnik bo sam to wywnioskowałem bo karta co to za krzew zgubiła się możecie powiedzieć czy to na pewno rokitnik
http://zapodaj.net/14e826ed3ba3d.jpg.html

I czy to możliwe że pod świerkiem obok rokitnika tak około 1m wyrosły sadzonki? dodam że jesienią jakieś ptaszki miały nad sadzonkami gniazdo może one zjadły i się zasiało?
http://zapodaj.net/fa5bda92e80e6.jpg.html
Ostatnio zmieniony 17 paź 2014, o 20:00 przez ERNRUD, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Ostatni raz proszę o poprawną pisownię
Pitoleusz
200p
200p
Posty: 283
Od: 25 wrz 2010, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: stratyfikacja nasion pigwy i rokitnika

Post »

To jest pigwowiec, czyli kolczasty krzew. Pigwa to drzewko owocowe.
Drugi krzew bardziej wygląda mi na ognika, nie rokitnika. Rokitnik ma długie, lancetowate, srebrzystozielone liście. Poza tym tu (u ognika) masz owoce na szypułkach, natomiast u rokitnika owoce są "przyklejone" do gałązek.
To co wyrosło obok to mogły wysiać ptaki, wiatr,a może odrost korzeniowy (?), ale jak to jest z nimi u ogników nie wiem.
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Stratyfikacja nasion pigwy i rokitnika

Post »

1. Pigwowiec - małe liście, małe owoce, kolorowe kwiaty (notabene pigwa też może być prowadzona jako duży krzew, nie musi to być drzewko).

2. Ognik - owoce niejadalne dla ludzi! Mogą powodować zatrucia!

3. Samosiejka ligustra
Zielonym do góry!!!
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stratyfikacja nasion pigwy i rokitnika

Post »

Pigwowca łatwo rozmnaża się przez okłady, czyli najniższą gałąź trochę skalecz, posmaruj ukorzeniaczem, przygnij, przymocuj, przysyp ziemią i jesienią powinna być solidna sadzonka.
Jeśli chodzi o siew to śmiało można siać do gruntu jesienia, nie wiem ile % wzejdzie bo Siałem pół szklanki nasion i roślinek mam sporo. Rosły konkurując z facelią czyli w mocnym cieniu, ale i tak mają teraz 20 do 30cm. Wiosną będę je rozsadzać.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stratyfikacja nasion pigwy i rokitnika

Post »

Odgrzebuję temat bo mam zagwozdkę związaną z pigwą (SIC!) :)
Kupiłem owoc, wydłubałem pestki i wrzuciłem je do pojemnika z wodą. Po ~48-72h chciałem je wysiać do ziemi z piaskiem i zostawić do wiosny w temperaturze bliskiej temu co na zewnątrz. Tyle że jedno z nasion napęczniało, wygląda jakby pękło i wypuściło mały kiełek. No i mam zagwozdkę, wszędzie czytam że pigwa wymaga stratyfikacji. No to o co chodzi ? Ziarno zostało uszkodzone w czasie wyjmowania i tylko napęczniało ?
Komuś się udał wysiew pigwy bez stratyfikacji?
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3751
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Stratyfikacja nasion pigwy i rokitnika

Post »

Kilka razy siałem pigwy. Nasiona po namoczeniu lekko pęcznieją i pokrywają sie śluzem. Po kilku godzinach moczenia przemywałem na sicie ze śluzu. Stratyfikacja może być nawet bez podłoża w lodówce do wiosny. Wysiew do pojemnika w marcu w namiocie. Wschody dobre, wzrost siewek szybki. Po pikowanie nieco zwolni. Do jesieni w namiocie 30-60cm wysokość osiągają. Po wysadzeniu do gruntu w następną wiosnę wzrost bardzo szybki. Pierwsze kwiaty na 5 rok się pojawiły, przy wysokości roślin 2-3m. Osobiście nie polecam tego sposobu rozmnażania. Przez szczepienie jest szybszy efekt.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stratyfikacja nasion pigwy i rokitnika

Post »

Dzięki, czyli raczej coś z nasionem. Stratyfikacje robię w podłożu bo jest mi tak wygodniej. Mam pomieszczenie gdzie doniczki są bezpieczne, a temperatura w okolicach zera.
Sieje bo chcę spróbować szczepienia na pigwie. Na owoce nie byłoby sensu czekać skoro pigwy można kupić w prawie każdym ogrodniczym.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”