Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Autor Wiadomość
arisza
 Tytuł: Nawadnianie kropelkowe w namiotach foliowych
PostNapisane: 4 mar 2009, o 19:11 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Witam :)
Chcę w tym roku, założyć nawadnianie kropelkowe w namiocie foliowym 12m / 6m, ponieważ mam problem z podlewaniem pomidorow, ogórków i papryki wodą z węża ( za zimna, mamy własną studnie)
W wyszukiwarce na forum wpisywałam słowa związane z nawadnianiem kropelkowym itp., lecz przeglądarka niczego nie znalazła. Zapewne są tutaj wątki na ten temat , tylko wyszukiwarce ciężko znaleźć. Stąd moje pytanie... W jaki sposób (najtaniej) założyć sobie nawadnianie?? Posiadamy duży zbiornik na wodę 1000 l może w jakiś sposób go wykorzystać?

Montana
 Tytuł:
PostNapisane: 12 mar 2009, o 15:17 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

więcej niż 1
Zwykła pompa wody + perforowany wąż do nawadniania kropelkowego. Wszystko w obi , to najtansza opcja

arisza
 Tytuł:
PostNapisane: 12 mar 2009, o 16:35 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Montana napisał(a):
Zwykła pompa wody

Do czego ta pompa? do napełniania zbiornika wodą? ( jeśli tak , to jest zbędne u mnie) Na jakiej zasadzie działa to nawadniania kropelkowe??? :? ze zbiornika woda pod samociśnieniem "idzie" do węża przez filtr , potem kapilary podają kropelki?? dobrze to rozumiem?

Łysy
 Tytuł:
PostNapisane: 12 mar 2009, o 22:56 
200p
200p
arisza napisał(a):
potem kapilary podają kropelki(...)

Tak. Cała sztuka polega na dobraniu typu węża - różnią się wydajnością wyrażoną w l/h ( np. 200 do 1000 litrów na godz.) oraz są czasami dostosowane do określonego stałego ciśnienia ( np. 2 lub 4 bary ). Jak ciśnienie jest bardzo zmienne, a podlewamy automatycznie za pomocą programatora czasowego, to stosuje się dodatkowo jeszcze reduktor ciśnienia.

Wyjaśnij, czy masz zbiornik stalowy ( hydroforowy) z wodą pod ciśnieniem czy zwykły z tworzywa, z którego woda będzie wypływać grawitacyjnie :roll:

Bo sam pomysł podgrzewania wody w takim zbiorniku przed podlaniem jest bardzo dobry :)

arisza
 Tytuł:
PostNapisane: 12 mar 2009, o 23:02 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Łysy napisał(a):
Wyjaśnij, czy masz zbiornik stalowy ( hydroforowy) z wodą pod ciśnieniem czy zwykły z tworzywa, z którego woda będzie wypływać grawitacyjnie :roll: Bo sam pomysł podgrzewania wody w takim zbiorniku przed podlaniem jest bardzo dobry :)

Zbiornik mam z tworzywa 1000 l

Łysy
 Tytuł:
PostNapisane: 13 mar 2009, o 10:46 
200p
200p
arisza napisał(a):
z tworzywa, 1000 l

Więc:
- jak ustawisz zbiornik w namiocie, to nagrzana w dzień woda będzie podgrzewała tunel w nocy, łagodząc spadki temperatury,
- woda będzie wydostawała się ze zbiornika grawitacyjnie ( tak zrozumiałem) pod minimalnym ciśnieniem, więc typowe taśmy czy węże kroplujące przewidziane do pracy z instalacją wodociągową będą nieodpowiednie :(

Nie wiem, czy produkują węże kroplujące przewidziane do takich warunków :roll: .

Ale mając zwykłe węże zaślepione na końcach i lekką wiertarkę akumulatorową szybko dostosujesz doświadczalnie ilość i średnicę nawierconych otworów do swoich potrzeb :D

arisza
 Tytuł:
PostNapisane: 13 mar 2009, o 17:17 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Bardzo proszę o podanie mi linku na tym forum gdzie opisane jest jak zrobić samemu w marę najtaniej nawadnianie kropelkowe w tunelu foliowym , takie z kapilarami.
Nie mogę nic takiego sama tutaj znaleźć. :?

Montana
 Tytuł:
PostNapisane: 16 mar 2009, o 15:58 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

więcej niż 1
Właśnie tam myślałem (że zbiornik nie będzie pod ciśnieniem) i po to była pompa , żeby wytworzyć to ciśnienie w wężu , bo w razie jej nie zastosowania wydajność nawadniania będzie żadna albo bardzo mała

mirek1956
 Tytuł: Nawadnianie
PostNapisane: 16 mar 2009, o 17:03 
10p - Początkujący
10p - Początkujący
tutaj masz wszystko co i jak i jakie ceny?
http://www.dropplant.com.pl/katalog/schemmont.htm

arisza
 Tytuł:
PostNapisane: 16 mar 2009, o 17:19 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Dziekuję za link.
Wydaje się mi,że kiedyś był tutaj na forum taki temat. Ktoś nawet podawał zamienniki i opisywał jak najkorzystniej cenowo samemu wykonać takie nawadnianie. Teraz już nie mogę znaleźć tego postu.
Być może po tej awarii , już go nie ma.

Łysy
 Tytuł:
PostNapisane: 16 mar 2009, o 23:18 
200p
200p
Montana napisał(a):
pompa , żeby wytworzyć to ciśnienie w wężu , bo w razie jej nie zastosowania wydajność nawadniania będzie żadna

Zgadza się - klasyczne węże / taśmy kroplujące są "wyskalowane do typowego ciśnienia w wodociągu (2-4 bary), więc nie nadają się do zastosowania w połączeniu z otwartym zbiornikiem 1000 l umieszczonym metr nad ziemią ( woda będzie wypływać pod ciśnieniem 0,1 bara )

Dopiero montując zbiornik 3 metry nad ziemią mamy ciśnienie 0,3 bara - a takie jako minimalne znalazłem w podanym przez Mirka1956 linku przy jednym z typów linii kroplujących :roll:

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości