MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w ogrodach. CZ I

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Swagman pisze: trzeba by jakoś przemycić albo samemu jechać :idea: :?
No nie wiem czy to dobry pomysł. :shock:
Po pierwsze, ostra kontrola celna na granicy ukraińsko polskiej, gdzie ostry kipisz robią tamożnicy ukraińscy, a następnie to samo polscy celnicy, szukają papierosów, alkoholu i narkotyków.
Po drugie, przypuśćmy że jakimś trafem przejdziemy przez oba cła, to mamy zero gwarancji na to że pszczoła się u nas zadomowi i będzie chciała wracać do naszych rurek, jeśli oczywiście przezimuje.
Po trzecie i chyba najważniejsze, łamiemy zakaz sprowadzania i introdukcji obcych naszej rodzimej faunie gatunków.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
Space99
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 27 mar 2009, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Alwernia - małopolska
Kontakt:

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Pawel Woynowski pisze:... łamiemy zakaz sprowadzania i introdukcji obcych naszej rodzimej faunie gatunków.
No to jest dość poważny argument. Często już tak było że coś rodzimego wygineło (prawie) przez coś przywiezionego.
Pozdrawiam Marcin
Moje winorośla
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Space99 pisze:
Pawel Woynowski pisze:... łamiemy zakaz sprowadzania i introdukcji obcych naszej rodzimej faunie gatunków.
No to jest dość poważny argument. Często już tak było że coś rodzimego wygineło (prawie) przez coś przywiezionego.
Dokładnie ! Kiedys słyszałem , naprzykład , że wędkarze wpuszczaja do rzek narybek jesiotra syberyjskiego :shock , a przecież taka ryba może osiągac z 7 metrów , jak nic ... Taki smok wszystko pozjada w rzece , a do tego jeszcze ten popłoch na plaży... Już to widzę : kąpiące się dzieci - atak potwora - panika ... No , ale nie uprzedzajmy wydarzeń !
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Tyle ze murarka rogata była notowana w Polsce ,poza tym badania nad jej wprowadzeniem trwają od 2008 r http://www.opisik.pulawy.pl/pdf/matXLVI.pdf strona bodaj 128 :idea: :wink: Co do jesiotrów to ten syberyjski to pchełka w porównaniu z jesiotrem ostronosym http://www.hel.univ.gda.pl/images/sensac11.jpg ;:224
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

frant pisze: Dokładnie ! Kiedys słyszałem , na przykład , że wędkarze wpuszczaja do rzek narybek jesiotra syberyjskiego :shock , a przecież taka ryba może osiągac z 7 metrów , jak nic ... Taki smok wszystko pozjada w rzece , a do tego jeszcze ten popłoch na plaży... Już to widzę : kąpiące się dzieci - atak potwora - panika ... No , ale nie uprzedzajmy wydarzeń !
Ale pojechałeś z tekstem.
Jak ja to lubię, ktoś, coś, gdzieś, słyszał i straszy dzieci. Przede wszystkim nie chodzi o jesiotra syberyjskiego, a o 4 x większego od niego jesiotra zachodniego i mniejszego ostronosego. Zerknij Tutaj, a myślę że przestaniesz straszyć dzieci jesiotrem. Nie żyjemy w Australii, a jesiotr to nie rekin ludojad.
Młode jesiotry początkowo odżywiają się bezkręgowcami bentonicznymi, później fauną denną, którą wygrzebuje z miękkiego podłoża ryjkowatym pyskiem. Głównie są to mięczaki, skorupiaki, larwy owadów, niekiedy drobne ryby (babki i dobijaki). Taki z niego smok.
Jako ciekawostkę, powiem Ci o ostatnim złowionym jesiotrze w Wiśle, został złowiony we wsi Łęg k/ Chełmna 13.09.1965r. i mierzył dł. 136 cm, masa 280 kg, 120 cm obw., była to samica, złowiona w sieci przez rybaka. Pamiętam tę sensację, miałem wtedy 15 lat i już ostro wędkowałem na Wiśle, jeszcze wtedy w miarę czystej.
A nawiasem mówiąc, to ciesz się że wieloryby nie żyją Wiśle, są jeszcze większe od jesiotrów, wtedy miał byś czym straszyć dzieci. :wink: :;230

Kurcze, zaraz Moderator będzie miał pretensję o offtopic, no ale nic, to taki wtręt był.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
sparks25
500p
500p
Posty: 696
Od: 14 lut 2010, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie chełmno

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Jako ciekawostkę, powiem Ci o ostatnim złowionym jesiotrze w Wiśle, został złowiony we wsi Łęg k/ Chełmna 13.09.1965r. i mierzył dł. 136 cm, masa 280 kg, 120 cm obw., była to samica, złowiona w sieci przez rybaka. Pamiętam tę sensację.

Ta wioska Łęg to 4 km od mojej miejscowości ;:138

U mnie murarki już pracują wczoraj pierwsze samice już latały :heja
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Pawle , coś za mała długość tego jesiotra , juz tak na oko ... W relacji do masy wychodzi ponad 2kg na cm bieżący , nie mogę sobie tego wyobrazić . A obwód : 120cm , to znaczy średnica ok.40cm . W relacji do długości 136cm - proporcje okropne , to nie ryba , a baryła jakaś ! Jesiotra miałem na święta ok.4kg - długość ok.70cm , więc dobrze wiem ,że proporcje ma zgrabne , rzec można smukłe . Tak więc Pawle dorzuć jeszcze parę metrów i będzie kwita 8-) . No i w ogóle nie chciałem straszyć nikogo , ale problem obcych gatunków ( może akurat ten przykład jesiotra był zły ..) istnieje . Podam zatem lepszy : karp ! Choć nie atakuje ludzi , to jednak zjada ikrę innych cennych rodzimych ryb ... Dno stawu opanowanego przez karpie to pustynia . No dobra , ale wróćmy do murarek ... U mnie też już latają bardzo ładnie , latają również trzmiele ziemne . Pięknie zapylają kwiatki truskawek w tunelu , moimi rurkami na razie się nie interesują , ale dajmy im czas :wink: .
Papcio
50p
50p
Posty: 82
Od: 10 maja 2010, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Lub słynne króliki w Australii. Barszcz So.... nie pamiętam nazwiska, jest wiele "pomyłek" w przenoszeniu roślin i zwierząt z ich naturalnego środowiska. Słynne skrzyżowanie pszczół afrykańskich! Sami się wykończymy swoją głupotą! (mam na myśli rodzaj ludzki}
Jest tak zimno, że pszczółki u nas jeszcze śpią!
Zielonym do góry!
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

frant pisze:Pawle , coś za mała długość tego jesiotra , już tak na oko ... W relacji do masy wychodzi ponad 2kg na cm bieżący , nie mogę sobie tego wyobrazić . A obwód : 120cm , to znaczy średnica ok.40cm . W relacji do długości 136cm - proporcje okropne , to nie ryba , a baryła jakaś ! Jesiotra miałem na święta ok.4kg - długość ok.70cm , więc dobrze wiem ,że proporcje ma zgrabne , rzec można smukłe . Tak więc Pawle dorzuć jeszcze parę metrów i będzie kwita .

To jest ta ryba - http://www.infish.com.pl/wydawnictwo/Wy ... iotry2.jpg - zdjęcie samo mówi za siebie, nic nie muszę dodawać. :)

źródło - http://www.infish.com.pl/wydawnictwo/Wy ... iotry.html
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Jesiotr ma grube łuski, to i wagę nabija;) Jesiotry jak jesiotry, kiedyś występowały w Polsce, przynajmniej w Odrze z tego co wiem, ale np akwaryści wpuszczający do jezior raki amerykańskie, itp wynalazki, to już gorzej.. małego raczka łatwiej przeoczyć niż pływający filet dla całej rodziny;)
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

loeb pisze: ale np akwaryści wpuszczający do jezior raki amerykańskie, itp wynalazki, to już gorzej.. małego raczka łatwiej przeoczyć niż pływający filet dla całej rodziny;)
Co do "itp. wynalazki" to mogę się zgodzić. Co zaś do historii raka amerykańskiego tzw. raka pręgowatego (Orconectes limosus) w polskich wodach dowiesz się tutaj - http://www.mikrojezioro.met.pl/atlas_zw ... gn_am.html Rak ten rzeczywiście jest bardzo szkodliwym chwastem w naszych wodach i nawet po złapaniu nie powinno się ich wypuszczać ponownie do wody.

Mylisz prawdopodobne raka pręgowatego z rakiem marmurkowym (Procambarus sp.) lub rakiem luizjańskim (Procambarus clarkii), bo tylko te są hodowane przez akwarystów.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

W tej chwili to hodują chyba wszystko co im przyjdzie do głowy;) Faktycznie najczęściej luizjańskiego widywałam, ale też ostatnio modne są raczki miniaturowe - tych raczej nie wypuszczają, bo drogie;) Miałam na myśli pręgowanego, i ogólnie raki inne niż rodzime, ale nie wiedziałam, że tę konkretnie odmianę wpuszczano do wód celowo, ciekawy artykuł.
Awatar użytkownika
bodzia3012
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5402
Od: 10 wrz 2009, o 08:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

U mnie latał taki tłuściutki trzmiel :D :D

Obrazek
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”