MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w ogrodach. CZ I

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Meva pisze: Gdybym teraz kontynuowała kopanie i zniszczyła im to miejsce- poniosą duże szkody? Przeniosą się gdzie indziej?
A jeśli zostawić w spokoju- to kiedy będą już po okresie rozrodu, bym mogła zrobić sobie stawik?
Owszem zrobisz im szkodę, one w tych dziurkach będą miały swoje larwy, które wiosna będą się wygryzać jako dorosłe owady i będą zakładać nowe gniazda. Tak jak to robią teraz u Ciebie w wykopie.
Bez zniszczenia gniazd nie zbudujesz oczka, chyba że zaczniesz kopać w nowym miejscu, jedynie takie rozwiązania może je uratować.

Mam jeszcze inny pomysł. Tych pszczół już nie uratujesz, ale możesz zrobić dla innych sztuczne gniazda z gliny, tu z grubsza to opisuję - http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 78#p799678 , w ten sposób zaprosisz nowe pokolenie pszczół, tych które wygryzą się wiosną w przyszłym roku, a zimowały gdzieś niedaleko, a musisz mieć tam takie miejsca, skoro w tym roku założyły sobie gniazda w wykopie. Gniazdo takie wystawiasz wczesną wiosną jak jeszcze temperatura nie przekroczyła +10 stC.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
Meva
200p
200p
Posty: 445
Od: 11 lut 2010, o 14:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Pawle, ja mam przecież kilka takich... hmmm... jak to nazwać? Gniazd z trzciny?
Ale w zeszłym roku cięłam rurki z trzciny i nic (prócz mrówek i ślimaków ) się w nich nie zagnieździło :|
Nie mam murarek u siebie :( , ale jakies takie pszczoły dzikie, które zawsze robiły sobie dziurki w ziemi- ktoś mi z Was zdefiniował to kiedyś jako "pszczoły samotnice" czy jakoś tak.
Pozdrawiam.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Meva pisze:Pawle, ja mam przecież kilka takich... hmmm... jak to nazwać? Gniazd z trzciny?
Ale w zeszłym roku cięłam rurki z trzciny i nic (prócz mrówek i ślimaków ) się w nich nie zagnieździło :|
Nie mam murarek u siebie :( , ale jakies takie pszczoły dzikie, które zawsze robiły sobie dziurki w ziemi- ktoś mi z Was zdefiniował to kiedyś jako "pszczoły samotnice" czy jakoś tak.
Rurki zasiedlają murarki ogrodowe (Osmia rufa), które też zaliczają się do pszczół samotnic. Rodzina miesierkowate (Megachilidae). Rodzaj murarka (Osmia) liczy w Polsce 18 gatunków pszczół posiadających zdolność murowania gniazd i zbierania pyłku na dolną stronę odwłoka.
Pszczoła miesierka (Megachile sp. Latr.) zamyka rurki fragmentami wyciętymi z liści np. brzóz lub róż. Rodzina miesierkowatych (Megachilidae) z rzędu błonkoskrzydłych. W Polsce reprezentowany przez ok. 20 gatunków.

Gniazda ziemne zasiedla również pszczoła samotnica, porobnica włochatka (Anthophora plumipes Pall.) i kornutka (Eucera) ? Podrodzina pszczół porobnicowatych (Anthophoridae) obejmuje w Polsce 87 gatunków owadów należących do 14 rodzajów. Rodzaj porobnica (Anthophora) liczy 8 gatunków pszczół.
I to właśnie takie pszczoły najprawdopodobniej występują u Ciebie. Jak im zrobisz takie glinianie gniazdo to na pewno je zasiedlą.

To tak bardzo z grubsza o pszczołach samotnicach występujących w Polsce. :)
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Piotr1970
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 8 sie 2010, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

;:136 tylko miodu nie żałuj
Awatar użytkownika
sparks25
500p
500p
Posty: 696
Od: 14 lut 2010, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie chełmno

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Mam pytanie moje murarki zalepiają kolejne rurki a miejsca w domku już coraz mniej.
W związku z tym mam pytanie czy można wyciągnąc taki zaklejony cały komplet rurek i przeniesc go w inne miejsce żeby larwy dalej tam się rozwijały oczywiscie miejsce było by podobne. A do domku murarek dodałbym nowe rurki.
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Gdzieś wcześniej w tym wątku czytałem, że nie powinno się poruszać rurkami, ponieważ małe larwy mogą spaść z pyłku czy jakoś tak.
U mnie też coraz więcej zaklejonych rurek, póki co przestały wybrzydzać i wchodzą nawet w największe rurki, długie i krótkie. Dziś w końcu je przyłapałem na oblocie wiśni i jabłoni, szybko działają :wink:
Murarki śpią w rurkach, z tego co pamiętam można je przenieść w nocy wraz z siedzibą. Rano zapoznają się z otoczeniem i będą kontynuować pracę.
Mój domek jest zawieszony od strony wschodniej, dzięki temu zaczynają latać około 7:30, potem mają cień ale chyba im to nie przeszkadza.
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
Meva
200p
200p
Posty: 445
Od: 11 lut 2010, o 14:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Pawle, bardzo dziękuję za odpowiedz - coraz więcej dzięki Tobie wiem o pszczołach. Dziś zaobserwowałam, ze do jednej z dziurek w piasku wlatuje bardzo ciemna pszczoła - prawie czarna. Zna ktoś takie pszczółki? ;>
Pozdrawiam.
Tomasz_PCH
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 23 kwie 2011, o 18:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Chodzież

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Witam,
Dzięki za ten temat. Moje 2 tygodniowe trzciny zasiedla jedna murarka. Już zamurowała jedną rurkę.
Awatar użytkownika
sparks25
500p
500p
Posty: 696
Od: 14 lut 2010, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie chełmno

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Macku skoro można przeniesc cały domek murarek to na pewno delikatne wyjęcie całego zwoju rurek nic im nie zrobi .
Jak tylko zakleja ostatnią rurkę w pakiecie to go wyjmę i przeniosę w inne słoneczne miejsce.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Meva pisze:Pawle, bardzo dziękuję za odpowiedz - coraz więcej dzięki Tobie wiem o pszczołach. Dziś zaobserwowałam, ze do jednej z dziurek w piasku wlatuje bardzo ciemna pszczoła - prawie czarna. Zna ktoś takie pszczółki? ;>
Bardzo możliwe, że to mogła to być forma czarna pszczoły porobnicy włochatki (Anthophora plumipes Pall.), czyli porobnica czarna (Anthophora nigra Friese) samice tej pszczoły są tak ubarwione. Występuje jeszcze forma jaśniejsza, o ubarwieniu szarym lub rudawym (Anthophora squalens Dours). Włochatka jest pszczołą dużą, wymiarami ciała (13-16 mm długości) zbliżoną do robotnic trzmieli. W pozycji spoczynkowej przybiera sylwetkę przysadzistą, niską. Samice są silnie owłosione. Zewnętrzna powierzchnia tylnych goleni wyposażona jest w szczoteczki gęstych włosków służących do zbierania i przenoszenia pyłku.

Albo mogła to być jeszcze inna pszczoła, nożycówka pospolita (Chelostoma florisomne L.). Samce i samice nożycówki pospolitej są wyraźnie mniejsze od pszczoły miodnej (8-12 mm długości). Oprócz mniejszego rozmiaru różnią się od niej także smukłą budową ciała i charakterem pokrycia powierzchni. Obydwie płcie są ubogo owłosione, a pokrywający je chitynowy oskórek jest czarny i silnie błyszczy. Na wierzchniej stronie odwłoka widoczne są cienkie przepaski koloru białego.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
piotrekziaro1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 18 mar 2011, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

ja u siebie tez mam duzo tych czarnych. ale jeśli zapylaja to obojetne jaki to gatunek. kazda mile widziana. wchodza tez do rurek
pzdr
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

sparks25 pisze:Macku skoro można przeniesc cały domek murarek to na pewno delikatne wyjęcie całego zwoju rurek nic im nie zrobi .
Faktycznie, jest tu sprzeczność. Nie próbowałem wiec nie wiem, myślę, że nic im się nie stanie :wink:
Pozdrawiam, Maciek.
Tomasz_PCH
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 23 kwie 2011, o 18:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Chodzież

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Moje siedzą w rurkach i patrzą od dwóch dni. Wylecieć nie chcą przez to oziębienie chyba...
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”