MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w ogrodach. CZ I

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Pszczoła murarka ogrodowa (Osmia rufa) - Hodowla

Post »

Swagman pisze:najlepsze ze ja ten rdest zdyskwalifikowałem raz za zbyt duży otwór a dwa że za krótkie odcinki miedzy kolankami a tu się okazuje że dla miesierek to takie krótkie patyki z wielką dziurą w środku są lepsze :idea: :) tak swoją drogą to marzy mi sie Xylocopa i myślę żeby zrobić kilka gniazd a nóż sie pojawi :idea: :roll:
Pochwal się, ile masz już rodzajów pszczółek i innego pożytecznego hmyzu( to podobno po czesku :D ).
Skoro marzy Ci się Zadrzechnia czarnoroga, to chyba niewiele Ci brakuje do kolekcji? Zachwyciło mnie jej zdjęcie, gdzie jest dokładnie,łącznie ze skrzydełkami,osypana żółtym pyłkiem.
Waleria
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Pszczoła murarka ogrodowa (Osmia rufa) - Hodowla

Post »

U mnie to tylko jeży nie ma a tak to wszystko, moja posesja graniczy z murawą kwietną, potem jest nieduży las a koło niego łąka- zimą jest przegwizdane bo mieszkam na stoku dość stromego pagórka ale latem jest bosko,pszczół z tych większych to mam niewiele tak 4-5 gatunków najfajniejsze jest tak jak już wcześniej napisałem Anthidium manicatum dlaczego :?: bo samiec jest agresywny ale nie żeby gryzł ludzi czy coś tylko on pilnuje swoich kwiatków :) i odgania inne owady od nich natomiast samice swego gatunku jedzą bez problemu :lol: Co do sexu to samiec w stosunku do samic jest dość bezceremonialny by nie powiedzieć brutalny ale tak widocznie są zaprogramowane - najlepsze jest zaś gniazdo tej pszczoły bo składa się ono z pęczków puchu zebranego z roślin - jeżeli jest jakaś włochata roślina np czyściec wełnisty to one po prostu golą go z tego futra i z tego robią gniazdo -takie 2 m 2 tego czyśćca to praktycznie pewność posiadania tej pszczoły :idea: :wink: bardzo pozytywnie podchodzę do tych os samotnych które mam- bowiem one znoszą do gniazd cale mnóstwo gąsienic które zbierają z drzew owocowych taka larwa osy musi być bardzo żarłoczna bo tych larw nie mam dużo a pamietam że dorosłe znosiły te liszki masowo- co parę minut była nowa gąsienica taszczona do rurki, część gliniana jest na pewno ciekawsza ale nie ma jej jak rozbebeszyć żeby zobaczyć co tam zamieszkało- ale najfajniejsze z racji wyglądu bylo to : http://farm3.static.flickr.com/2490/368 ... 238a98.jpg :P
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Pszczoła murarka ogrodowa (Osmia rufa) - Hodowla

Post »

Czyściec mam, sąsiadka jeszcze więcej, no to coś powinno u mnie zamieszkać. Ja to ciągle teraz kombinuję, jak zorganizować domki dla pszczółek. Nie mieszkam w centrum, ale z jednej strony mam Lidla, z drugiej Biedronkę i dzisiaj widziałam w okolicy mego domu zająca. Po raz pierwszy w życiu, w mieście. Przypomniało mi się, że za Lidlem są chaszcze, muszę pooglądać, czy nie ma tak jakichś roślinek pustych w środku.
Waleria
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pszczoła murarka ogrodowa (Osmia rufa) - Hodowla

Post »

A próbowałaś szukać trzciny w sieci. Tu masz firmę w Trzebnicy to ok 120 km od Ciebie. Napisz do nich, powiedz o jaką trzcinę Ci chodzi, powiedz że chodzi Ci o trzcinę o srednicy na dole, ok 8 - 10 mm, i że ma ona być wykorzytana na gniazda pszczół murarek. Myślę że coś Ci poradzą. W dzisiejszych czasch to nie problem aby kupić z dostawą do domu. To tylko kwestia dogadania się.
http://irbis.home.pl/euro-bank/trzcina_.htm
http://www.e-trzcina.eu/
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Pszczoła murarka ogrodowa (Osmia rufa) - Hodowla

Post »

A po co ma szukać jak ja wyśle z kokonami odpowiednią ich liczbę :idea: :wink:
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pszczoła murarka ogrodowa (Osmia rufa) - Hodowla

Post »

To w takim razie po sprawie. :D
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
mag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4381
Od: 20 mar 2008, o 09:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pod Wrocławiem

Re: Pszczoła murarka ogrodowa (Osmia rufa) - Hodowla

Post »

A co sądzicie o Miskańcie Olbrzymim, czy nie za mała średnica rurki?
Pozdrawiam cieplutko. Magda
Spis treści.Wizytówka.
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Pszczoła murarka ogrodowa (Osmia rufa) - Hodowla

Post »

fajna strona http://www.tierundnatur.de/ trzeba kliknąć w obrazek przy Wildbienen
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Pszczoła murarka ogrodowa (Osmia rufa) - Hodowla

Post »

mag pisze:A co sądzicie o Miskańcie Olbrzymim, czy nie za mała średnica rurki?
Masz może dostęp obecnie do Miskanta? Możesz zmierzyć średnicę najmniejszą i największą?
Waleria
Awatar użytkownika
mag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4381
Od: 20 mar 2008, o 09:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pod Wrocławiem

Re: Pszczoła murarka ogrodowa (Osmia rufa) - Hodowla

Post »

Zaraz pójdę ciachnąć i zmierzę.... najniższy odcinek grubego pędu ma 7 i 5 mm, następny z kolei z jednej strony ma 5 mm, a z drugiej otwór zarośnięty jest miazgą trudną do przepchania... może jak podeschnie.
Latem jeden z krzaków róży miał idealnie powycinane listki, ktoś wykorzystywał je do budowy domku... może właśnie dzika pszczoła :wink:
Pozdrawiam cieplutko. Magda
Spis treści.Wizytówka.
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Pszczoła murarka ogrodowa (Osmia rufa) - Hodowla

Post »

Witam.
Poczytałem trochę i muszę przyznać, że temat mnie bardzo zainteresował :)
Zamierzam zrobić kilka gniazd i umieścić je w różnych miejscach, na razie bez "zaszczepiania", tylko spróbuję zwabić dziko żyjące pszczoły.

Z racji tego, że i u mnie w okolicy raczej cieżko o trzcinę mam pytanie, czy na gniazdo nadawałyby się kawałki drewna opałowego [np topolowe, wierzba] z nawierconymi otworami? Oczywiście zawiesiłbym je gdzieś pod dachem, ale czy mimo to nie byłoby to siedlisko zbyt zatrzymujące wilgoć lub szkodliwe w inny sposób?
Pozdrawiam, Maciek.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pszczoła murarka ogrodowa (Osmia rufa) - Hodowla

Post »

Myślę że można, zobacz TUTAJ, tam też są wykorzystane kawałki nawierconych pni. Otwory na przestrzał powinny mieć długość ok 25 cm. i średnicę od 8 do 10 mm. Gniazda lokalizujemy wylotami na południe, w całym zakresie, od południowego wschodu do południowego zachodu.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Pszczoła murarka ogrodowa (Osmia rufa) - Hodowla

Post »

To świetnie, bo mam drewna pod dostatkiem. Jest jeszcze dużo czasu, rozejrzę się też za trzciną. U mnie w okolicy pałki jest sporo natomiast trzciny nie widać..
Pozdrawiam, Maciek.
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”