MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w ogrodach. CZ I

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Awatar użytkownika
piotrekziaro1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 18 mar 2011, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

znalazlem ten artykul ale okazuje sie ze dotyczy to pszczoly miodnej

Głównym owadem zapylającym uprawy jest pszczoła miodna. Owady te, jako że zimują w bardzo licznych rodzinach, są gotowe do zapylania kwiatów roślin zakwitających już wczesną wiosną. W tym czasie liczebność dzikich owadów zapylających jest jeszcze bardzo mała, bo pojawiają się tylko te gatunki, które zimują w stadium dojrzałym (imago), na przykład samice trzmieli.

Rodziny pszczele należy przywozić na uprawy w odpowiedniej fazie kwitnienia plantacji. Najlepszy jest okres, kiedy w sadach około 10% kwiatostanów ma rozwinięte pierwsze, tak zwane królewskie kwiaty (tylko jabłoni), a na plantacjach roślin zielnych ? gdy kwitnie około 10% łanu. Zbyt wczesne przywożenie rodzin na plantacje skłania robotnice pszczoły miodnej do poszukiwań innych, obfitszych źródeł pożytku, a wierność pszczół do oblatywanych kwiatów sprawia, że odwiedzają te rośliny aż do ich przekwitnięcia, pomijając będącą nawet w pełni kwitnienia plantację, na którą zostały przywiezione.
pzdr
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

piotrekziaro1 pisze:znalazlem ten artykul ale okazuje sie ze dotyczy to pszczoly miodnej.
The honey bee, Apis mellifera, is the one that we will be concerned with in greater detail (strona 7) ;)

Apis mellifera = honey bee = pszczoła miodna
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Awatar użytkownika
piotrekziaro1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 18 mar 2011, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

co?? :shock: :P
pzdr
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

piotrekziaro1 zamiast tyle cytować - może jakieś własne spostrzeżenia ? ;:132 ;:132
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Dziś wyłuskałem kokony ze swoich "garażowanych" rurek, zostałem do tego zmuszony bo samczyki zaczęły się wygryzać.
Te na 3 zdjęciu od razu zaczęły figlować :)

Obrazek Obrazek Obrazek

Naliczyłem 11 szt. wygryzionych, pozostało 41 kokonów. Niestety tak jak przypuszczałem spora część była spasożytowana przez małe larwy, które teraz mają postać maciupkich poczwarek. Niektóre kokony były spleśniałe lub wcale się nie rozwinęły. Było tego razem ponad 20 sztuk :(

Obrazek Obrazek

Kokony i samczyki wsadziłem do pudełka umieszczonego obok gniazda, musiałem je dokarmić kwiatami, bo kiepski dzień sobie wybrały na wygryzanie, silnie wieje i jest +10 stopni..
Strasznie były głodne, od razu rzuciły się na kwiaty :wink:

Jak na hodowlę od zera to chyba nieźle, choć nie spodziewałem się tylu strat, murarki jednak lekkiego życia nie mają...
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
Space99
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 27 mar 2009, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Alwernia - małopolska
Kontakt:

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Juz się bałem że u mnie nie ma na tyle murarek aby zasiedliły rurki które im przygotowałem ale dziś obserwuje że lata ich dość sporo :)
Z samego tunelu już dziś 3szt wyniosłem :D

Obrazek Obrazek
Pozdrawiam Marcin
Moje winorośla
Awatar użytkownika
tax-us
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 20 sie 2010, o 23:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała okolice

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

To mój pierwszy post, więc witam wszystkich.
Temat ciekawy i cieszy się dużą popularnością, więc podzielę się doświadczeniami z mojej hodowli :wink: murarki.
W tym roku skleciłem dwie konstrukcje, z których jedna poniżej, pszczółki mieszkać będą w rurkach z trzciny, rdestowca i papieru oraz tworach wielokrotnego użytku: szufladkach z listewek i nawierconych klockach drewnianych z wkładkami papierowymi. Celowo zastosowałem różne rozwiązania, aby sprawdzić je w praktyce, głownie z powodu problemów ze zdobyciem odpowiedniej ilości trzciny.

Obrazek


Około 1000 kokonów wsadziłem do pudełka po butach, oczywiście z otworami. Pierwsze samce, około 30szt. wygryzły się tydzień temu, w słoneczną i ciepłą niedzielę. Od tego czasu niestety pogoda niezbyt ciekawa i chłodno, temperatura poniżej 15 st. Dzisiaj naliczyłem ok. 50 pustych kokonów
Obrazek


Obrazek


Większość samców siedzi schowanych głęboko w rurkach i tylko jak przygrzeje słońce, wystawiają łebki, żeby się ogrzać.
Obrazek


Z ?ula? wylatują głównie rano, najchętniej odwiedzają kwiatki barwinka, który kwitnie najbliżej i w dużej ilości.
Obrazek


Dalszy przebieg wydarzeń uzależniony głównie od pogody.
Pozdrawiam Krzysztof
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Witaj na forum :wit Fajna konstrukcja.

Ja skleciłem takie coś na ten sezon (odgapione z niemieckiej strony):

Obrazek Obrazek

Moje samczyki wczoraj przed południem niezdarnie wyleciały z pudełka gdy przygrzało słońce, potem zaczęło wiać i się ochłodziło no i chyba nie wróciły do tej pory.. Mam nadzieję, że gdzieś tam żyją, bo będzie klops z mojej hodowli ;:223

Mam jeszcze pytanie do znawców tematu. W rurkach znalazłem nie tylko murarki:

Obrazek Obrazek Obrazek

Proszę o identyfikację :wink:
Pozdrawiam, Maciek.
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

na pierwszym gniazdo z liści należące do miesierek- o ile nie zostało niepasożytowanie to się wygryzą ale znacznie później-,na drugim zdjęciu domki os albo z rodzaju Pompilidae albo Eumenes 3 zdjęcie larwy os z rodzaju Ancistrocerus http://www.rutkies.de/grabwespen-opfer/ ... rlarve.jpg
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Dzięki Swagman ;:180

Te rurki skleiłem z powrotem i zawiesiłem wśród pustych, z larwami nie bardzo wiedziałem co zrobić. Chyba też je zapakuję do rurki i czymś przytkam.
Kokony z liści są niesamowite, kojarzyłem, że miesierki takie robią, ale rozmiar mnie zmylił - te są w "murarkowej" 7 mm rurce..
Podobne osy jak na Twoim zdjęciu widywałem, mam jeszcze zaklejone przez nie 4 rurki o średnicy 5 mm czymś szarym włochatym. Do nich nie zaglądałem, niech sobie same radzą :wink:
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Ja dalej się łudzę , że coś do mnie zawita - co z tego że lata mnóstwo samczyków skoro nigdzie ani jednej damy .....
Wpadłem ostatnio w euforię kiedy w naprędce zrobionym domku zobaczyłem wystające czułki , ale moja radość była przedwczesna - to samczyk grzał sobie odwłok .... :;230
;:

Mam jeszcze pytanie co to za gatunek pszczoły , walczą na kwiatach agrestu , nieliczne , mało płochliwe , piękne i mocne rude ubarwienie :
Obrazek...Obrazek
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

andrena fulva- niestety te akurat mieszkają w ziemi http://www.tierundnatur.de/wildbienen/wbspeabc.htm polska nazwa tego rodzaju bardzo mi się podoba -pszczolinka :)
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

dzięki Swagman -- szkoda że żyją pod ziemią , maja takie ładne okrycie... ;:108
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”