Rośliny na miejsce cieniste

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
GodfatherPL
200p
200p
Posty: 318
Od: 20 kwie 2014, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Rośliny na miejsce cieniste

Post »

Tzn. z glebą problemów nie będzie. Mogę kupić kwaśny torf i wymieszać z ziemią a co roku na wiosnę podsypać nawozem zakwaszającym (mam kilka krzaków borówek więc mam i nawóz). Z podlewaniem też powinno być ok ponieważ mam za domem starą studnię. Co prawda w ostatnie lato nie starczało mi wody na wszystko ale to było rekordowo suche lato. Do tej pory woda ze studni starczyła mi na wszystko.
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rośliny na miejsce cieniste

Post »

Ja osobiście nie mieszam na jednej rabacie roślin lubiących ziemię kwaśną i tych, które takiej nie tolerują. Ale może inni mają jakieś doświadczenia jak sobie w takiej sytuacji radzić.
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
Rubia
200p
200p
Posty: 382
Od: 19 paź 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Otwocka

Re: Rośliny na miejsce cieniste

Post »

U mnie kalmia szerokolistna rośnie razem z azaliami, gdyż ma wlaściwie te same wymagania. Do towarzystwa dodałam im orliki, które dobrze się czują wśród wrzosowatych. Ale: kalmia rośnie wolno i krzewem jest raczej niedużym. Żeby uzyskać jaki-taki efekt, trzeba by sadzić od razu kilka sadzonek, albo szukać już podrośniętych, a najlepiej - jedno i drugie. Nie ryzykowałbym łączenia jej z bergenią. Kalmia ma dość słaby system korzeniowy, a bergenia jest ekspansywna i mogłaby ją zagłuszyć. Języczka też optycznie zdominuje kalmię. Co do miodunki - nie wiem, czy odpowiadałby jej tak kwaśna gleba, chociaż wielkością i pokrojem do kalmii by pasowała.
GodfatherPL
200p
200p
Posty: 318
Od: 20 kwie 2014, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Rośliny na miejsce cieniste

Post »

Z tym, że kalmia wyrośnie nie za duża to akurat dobrze, bo to bardzo mały ogródek i wolałbym aby to był krzew maksymalnie 1,5m.
Awatar użytkownika
kamil_kluczbork
200p
200p
Posty: 450
Od: 19 mar 2018, o 07:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kluczbork
Kontakt:

Nowe miejsce dekoracyjne w ogrodzie - dobór roślin

Post »

Witam serdecznie,
jestem początkującym "ogrodnikiem" stąd również moja obecność na tym forum.
Na początku bardzo dziękuję wszystkim którzy dzielą się swoją wiedzą i pomagają Nam w tworzeniu pięknych ogrodów ;).

W moim ogrodzie jest miejsce które przerabiam właśnie dosc mocno, ściana garażu będzie porośnięta winobluszczem trójklapowym, zniknęły już widoczne kafle betonowe i krawężniki a cały pas dekoracyjny będzie wychodził lekko za lampy które widać na zdjęciu.

Obrazek

Stanowisko: raczej cieniste ze względu na ścianę

Proszę o opinie czy rośliny które mam zamiar wsadzić w to miejsce przyjmą się i mimo iż jest większość czasu cień będą rosły i kwitły / może nie tak obficie jak w słońcu ale będą. Oto moje propozycje:
  • Fargesia Olbrzymia Cmpbell x2 sadzonka do formowania
  • Wrzosy 6 sztuk różne kolory
  • Surmia Kulista Aurea 1 sztuka
  • Drzewo Bzu 3 szt / kolory (lilak) formowane w kulę
  • Trawa bambusowa ALL GOLD 1 szt
  • Berberys Thunberga RED CHIEF 1 szt
  • Róża Czerwona - szczepiona na pniu 1 szt
  • Berberys GOLDEN TOWER 1 szt
  • Modrzew JAPOŃSKI STIFF WEEPER 1 szt
  • Sosna górska MUGHUS 1szt
  • Jałowiec płożący LIME GLOW 2 szt
  • Trawa szerokolistna CHASMANTHIUM 3 szt
Tak by to wyglądało. Szerokość 7 metrów do obsadzenia.
Agro włóknina + białe kamyki na górę.

Proszę o Wasze opinie i z góry za nie dziękuję;).
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rośliny na miejsce cieniste

Post »

W jakiej części dnia będzie padać na tą rabatę słońce? Jaką masz tam ziemię? Czy może w tym miejscu będzie się gromadzić woda spływająca z dachu? To też bardzo ważne.
Wybrałeś niestety rośliny, które wymagają różnych warunków. Np sosna, jałowiec, berberys, trawy i róża kochają słońce. Wrzosy kwaśną glebę.
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
kamil_kluczbork
200p
200p
Posty: 450
Od: 19 mar 2018, o 07:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kluczbork
Kontakt:

Re: Rośliny na miejsce cieniste

Post »

Agneska pisze:W jakiej części dnia będzie padać na tą rabatę słońce? Jaką masz tam ziemię? Czy może w tym miejscu będzie się gromadzić woda spływająca z dachu? To też bardzo ważne.
Wybrałeś niestety rośliny, które wymagają różnych warunków. Np sosna, jałowiec, berberys, trawy i róża kochają słońce. Wrzosy kwaśną glebę.

Woda nie cieknie, wszędzie są rynny które ją odprowadzają w inne miejsce.
Ziemia będzie nowa : jaką proponujecie ?. Bo tam miałem trochę piasku, gruzu, wszystko wybrałem i jest na dnie teraz trochę zwykłej ziemi. Słońce hmm, muszę to ustalić bo nie chcę napisać nieprawdy. Ale obawiam się że kiepsko , może być nawet bardzo kiepsko - zero słońca.
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rośliny na miejsce cieniste

Post »

Kamil, jak nie będzie tam słońca to musisz wybierać wśród roślin cieniolubnych bo inaczej cała Twoja praca pójdzie na marne. Zobacz listę takich roślin na stronie 8 tego wątku. Na razie to wybrałeś głównie rośliny na miejsca słoneczne.

Jest wiele pięknych roślin do cienia. Jeśli chodzi o iglaki sprawdzi się cis. Nie ma go na liście roślin z 8 strony. Do formowania w kulę dobry będzie bukszpan. Pomyśl też o mahonii i/lub ostrokrzewie.
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
kamil_kluczbork
200p
200p
Posty: 450
Od: 19 mar 2018, o 07:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kluczbork
Kontakt:

Re: Rośliny na miejsce cieniste

Post »

Agneska pisze:Kamil, jak nie będzie tam słońca to musisz wybierać wśród roślin cieniolubnych bo inaczej cała Twoja praca pójdzie na marne. Zobacz listę takich roślin na stronie 8 tego wątku. Na razie to wybrałeś głównie rośliny na miejsca słoneczne.

Jest wiele pięknych roślin do cienia. Jeśli chodzi o iglaki sprawdzi się cis. Nie ma go na liście roślin z 8 strony. Do formowania w kulę dobry będzie bukszpan. Pomyśl też o mahonii i/lub ostrokrzewie.
Dziękuję Ci bardzo za pomoc ;)

Zrobiłem sortowanko i teraz moja lista prezentuje się następująco:

HORTENSJA
CIS - kilka rodzai
LILOWIEC
JĘZYCZKA
MIODUNKA
BODZISZEK
JAŚMINOWIEC
AZALIA
RODODENDRON

Czy surmia i lilak odpadają ??
Wrzos padnie w cieniu ??

Moje rododendrony - mam kilka

Obrazek

Jaką przygotować ziemię pod to wszystko?
Awatar użytkownika
kamil_kluczbork
200p
200p
Posty: 450
Od: 19 mar 2018, o 07:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kluczbork
Kontakt:

Re: Rośliny na miejsce cieniste

Post »

Dorzucam fotkę miejsca z widocznym cieniem przez większość dnia. Niestety tylko tam mogę zrobić sobie rabatę.

Obrazek
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rośliny na miejsce cieniste

Post »

Wg mnie surmia odpada. Lilak będzie słabiej kwitł, ale jak go będziesz ciąć w kulę to i tak nie będzie prawie w ogóle kwitł. Wrzosy odpadają, ale możesz spróbować uprawiać wrzośćce jeśli masz chociaż płócień.

Reszta nowo wybranych roślin z powyższego postu powinna rosnąć ok. Bambus fargesia też. Musisz tylko dobrze przygotować ziemię i pogrupować rośliny kwasolubne razem (azalie, różaneczniki, hortensje, wrzośce oraz fargesia) - pod nie trzeba zakwasić ziemię. Zobacz jak w wątkach z rododendronami. No i pilnować odpowiedniego podlewania.

aha, cis nie lubi kwaśnej gleby więc trzymaj go z dala od kwasolubnych.
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
kamil_kluczbork
200p
200p
Posty: 450
Od: 19 mar 2018, o 07:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kluczbork
Kontakt:

Re: Rośliny na miejsce cieniste

Post »

Jakaś wysoka trawa dekoracyjna do cienia ??
Awatar użytkownika
kamil_kluczbork
200p
200p
Posty: 450
Od: 19 mar 2018, o 07:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kluczbork
Kontakt:

Re: Rośliny na miejsce cieniste

Post »

Udało mi się wyrwać chodnik, nie było łatwo,
przesadziłem 2 rododendrony i kilka roślin które były w różnych częściach ogrodu,
rododendrony miały pączki przy sadzeniu, a teraz pięknie zakwitły
myślę że efekt końcowy mnie zadawala ;)
dziękuję za pomoc

PRZED

Obrazek

Obrazek

Obrazek

i PO

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”