Dokumenty wymagane do budowy garażu blaszanego

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Dokumenty wymagane do budowy garażu blaszanego

Post »

Chcemy na działce postawić garaż blaszany z przeznaczeniem na potrzeby gospodarcze działki. Jest to działka budowlana na terenie wiejskim o powierzchni 40 arów. Nie ma na niej żadnego budynku, a więc miejsca gdzie można trzymać motyki...wiadra....skrzynki... . Nie ma też gdzie się schronić podczas nagłego deszczu.
Wymyśliliśmy z mężem, aby wylać płytę betonową o odpowiednich wymiarach, a następnie zakupić gotowy blaszany garaż, który na niej zamontują.

Czy potrzebne jest na to jakieś pozwolenie? Jeśli tak, to jakie?
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dokumenty wymagane do budowy garażu blaszanego

Post »

Z tego co mi wiadomo nie musisz mieć.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
MagdalenaKCh
500p
500p
Posty: 751
Od: 26 sie 2011, o 19:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Dokumenty wymagane do budowy garażu blaszanego

Post »

Również uważam ze pozwolenie na budowę nie jest konieczne> Wydaje mi się ze jeżeli jest to budynek gospodarczy do 25m2 wystarczy zgłosić taki zamiar budowy w Urzędzie. Ważne jest abyś w zgłoszeniu napisała budynek gospodarczy, bez uzycia słowa garaż.
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Dokumenty wymagane do budowy garażu blaszanego

Post »

Dziękuję za odpowiedzi ;:180
Mam nadzieję, ze napisze jeszcze Ktoś, kto taki blaszak/budynek gospodarczy u siebie postawił i załatwiał wszystkie ewentualnie potrzebne zgłoszenia. Jak one wyglądały, czy to są gotowe druki, jaka tam była treść i kto konkretnie w gminie się tym zajmuje (o jaki "wydział" czy funkcję pytać).
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
MagdalenaKCh
500p
500p
Posty: 751
Od: 26 sie 2011, o 19:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Dokumenty wymagane do budowy garażu blaszanego

Post »

Ja jestem architektem, ale poczatkującym dlatego jestem pewna że wystarczy zgłoszeniem to załatwić. Z jakiego miasta jesteś to spróbuję znaleść ci druki.
eleanor
200p
200p
Posty: 286
Od: 30 cze 2011, o 14:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Dokumenty wymagane do budowy garażu blaszanego

Post »

Nie jestem pewien ale jeżeli nie ma fundamentu to nie potrzeba jakichś specjalnych zezwoleń.
DarekRz

Re: Dokumenty wymagane do budowy garażu blaszanego

Post »

Ja jestem architektem niepoczątkującym :wink: i udzielę ci porady od A do Z.
Po pierwsze - skoro to działka budowlana, to masz prawo zbudować na niej parterowy budynek gospodarczy o powierzchni 25 m2 przy obowiązkowym zgłoszeniu. Nie jest ważne jaka jest funkcja budynku - oby nie mieszkalna, zarówno garaż jak i składzik na narzędzia są budynkiem gospodarczym tak samo opodatkowanym (podatek jest wyższy niż za bud. mieszkalne - jaki? - trzeba zapytać w gminie, lub sprawdzić w sieci wyszukując odpowiednią uchwałę rady gminy)
Piszesz, że to tereny wiejskie - a może jesteś rolnikiem? Tzn. posiadasz w tej gminie gospodarstwo rolne o powierzchni min. 1 h użytków rolnych i opłacasz podatek rolny? Jeśli tak, to możesz traktować tę działkę jako siedliskową - część twojego gospodarstwa i zbudować na niej parterowy budynek gospodarczy, związany z produkcją rolną (również z pomieszczeniami socjalnymi) o powierzchni zabudowy 35 m2 przy rozpiętości konstrukcji (odległość między ścianami nośnymi) do 4,8 m.
W obu przypadkach nie jest ważne z jakiego materiału wykonany jest budynek (blaszany, czy murowany).
Zgłoszenia należy dokonać w tym urzędzie, który wydaje także pozwolenia na budowę. Skoro to tereny wiejskie, to będzie to na 100% Starostwo Powiatowe.
Jakie zgłoszenie: - tu masz dwie drogi.
Pierwsza, super poprawnościowa i zabezpieczająca przed wszelkimi niespodziankami typu donos życzliwego sąsiada, ale niosąca ze sobą obowiązek podatkowy, podatku od nieruchomości za budynek gospodarczy:
1) - zgłoszenie parterowego budynku gospodarczego/garażu, o pow. do 25 m2/35 m2 w zależności jak wyżej, posadowionego na płycie betonowej, należy zachować odległości od granic ścianą z otworami okiennymi/drzwiowymi 4 m , ścianą bez otworów min. 3 m, od granicy z drogą radzę odsunąć min. na 6 m aby uniknąć czepiania się urzędników o opinię z gminy na temat linii zabudowy .

Druga , łatwiejsza i bez podatków na przyszłość, ale w razie donosu trzeba będzie tłumaczyć i udowadniać - może się skończyć jakąś głupią decyzją z nakazem rozbiórki i karą za niepłacone podatki - z tym, że do wygrania - trzeba odwołać się od niej.
2) - zgłoszenie utwardzenia terenu na działce budowlanej, czyli waszej płyty betonowej, po czym postawienie na tej płycie blaszaka już bez żadnego zgłoszenia - trzeba tylko zamocować blaszaka do płyty w sposób nietrwały - np. na śruby dające się odkręcić. Wówczas wasz blaszak, jako nie związany trwale z gruntem, nie będzie budynkiem.
Problem z wersją 2) jest taki, że prawo budowlane, wymieniając obiekty tymczasowe nie objęte obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę, mówi tylko o obiektach tymczasowych wystawowych, będących zapleczem budowy i przeznaczonych do użytkowania na czas budowy, lub o czasie użytkowania nieprzekraczającym 120 dni. Z definicji budynku wynika, że taki blaszak przykręcony na śruby budynkiem nie jest, ale skoro nie jest wymieniony na liście obiektów tymczasowych zwolnionych z obowiązku uzyskania pozwolenia, to urzędasy mogą się czepiać - choć zazwyczaj robią to tylko po donosie.

Aby dokonać zgłoszenia trzeba:
- udać się do powiatowego ośrodka geodezji i kartografii i kupić tam kopię mapy zasadniczej do celów opiniodawczych- najlepiej obejmującą wasza działkę i teren po 40 m naokoło (do zgłoszenia wystarczy)
- udać się do starostwa i pobrać formularz zgłoszenia robót budowlanych i oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (lub ściągnąć z strony starostwa)
- zrobić sobie kopię mapy zasadniczej (xero) i na tej kopii nanieść zgłaszany budynek lub plac utwardzenia powierzchni grunty podając wymiary zewnętrzne placu lub budynku i odległości od granic działki.
- jeśli zgłaszacie budynek to dołączyć rysunki rzutu, elewacji budynku z podaniem wymiarów głównych i wysokości budynku do kalenicy. Rysunki mogą być szkicami z wymiarami, każdy może je zrobić. Jeśli to gotowy blaszak to możecie nawet wydrukować zdjęcia blaszaka i napisać na nich wymiary. Napisać krótki opis sposobu wykonywania robót: np. płyta betonowa zbrojona z betonu wykonywanego na budowie/ z betonu towarowego klasy C 16/20, budynek o konstrukcji stalowej, kontenerowej/prefabrykowanej zmontowany u dostawcy dowieziony na plac budowy i zainstalowany za pomocą dźwigu samochodowego. Radze nie pisać nic o instalacjach w budynku. Na żądanie urzędu radzę wręcz napisać, że bez instalacji (zawsze można dorobić później).
Do wniosku zgłoszenia dołączacie czysty oryginał mapy zasadniczej, jego xero z naniesionym obiektem, szkice z wymiarami, opis sposobu prowadzenia robót oraz oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Po wybudowaniu budynku trzeba go zainwentaryzować - robi to geodeta uprawniony.
W przypadku zgłoszenia utwardzenia terenu - jak wyżej, tyle, że kończycie na płycie.

Można też nic nie zgłaszać, ale wtedy blaszak nie może być przykręcony do płyty betonowej a np. do betonowych bloków, które też są tymczasowe i dają się zdemontować (podłogę można sobie zrobić z polbruku). To najbardziej ryzykowne, ale tysiące osób tak robią a tylko niektórzy mają wrednych sąsiadów :wink:
MagdalenaKCh
500p
500p
Posty: 751
Od: 26 sie 2011, o 19:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Dokumenty wymagane do budowy garażu blaszanego

Post »

Dobrze powiedziane. Jednakże budynek gospodarczy może być umieszczany również w granicy jeżeli będzie nie dłuższy niż 5,5m i nie wyższy niż 3m. Więc nie ma sensu zabierać bez potrzeby terenu na zachowanie w/w odległości.
§ 12. [Warunki usytuowania] pkt 4
DarekRz

Re: Dokumenty wymagane do budowy garażu blaszanego

Post »

Tak jak pisze Magdalena. Oczywiście wówczas ta ściana na granicy lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od granicy (bo i tak można - np. gdy wychodzi nam dach dwuspadowy ze spadem w stronę sąsiada) nie może mieć otworów. Dotyczy to zabudowy jednorodzinnej - czyli, że albo jest plan miejscowy przeznaczający tę działkę pod taką zabudowę, lub skoro działka nie jest zabudowana domem, po sąsiedzku lub w niewielkiej odległości, przy tej samej drodze, są zabudowania jednorodzinne.
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Dokumenty wymagane do budowy garażu blaszanego

Post »

MagdalenaKCh i DarekRz!

Bardzo Wam dziękuje za szczegółowe objaśnienia udzielone mi na forum i na pw ;:196

Na pewno dokładnie przeczytamy z mężem Wasze wskazówki, przemyślimy i zastosujemy się do Waszych rad.
Mam nadzieję, że jeszcze komuś innemu na forum przydadzą się takie informacje.

Już mamy z grubsza obmyślaną lokalizację i będą zachowane wszystkie odległości od granic. Dzięki MagdalenieKCh mam adres i nawet numer pokoju Starostwa Powiatowego w moim mieście.

DarekRz - rolnikiem nie jestem i nie mam 1ha (a szkoda), jestem mieszczuchem, którego ciągnie do pracy ogrodniczej :).

Pozdrawiam :wit
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
adamso
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 26 lis 2012, o 12:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dokumenty wymagane do budowy garażu blaszanego

Post »

Witam,
Jestem nowy na tym forum ale mam podobny problem dlatego pozwoliłem sobie napisać w tym wątku.

Planuje wybudowanie budynku gospodarczego o wymiarach 5,5 x 4 m na działce budowlanej na której stoi już dom jednorodzinny.
Wiem, że można to zrobić na zgłoszenie, ale chciałbym umiejscowić go w odległości 1,5 m od granicy.
Dopuszczają to warunki techniczne dotyczące umiejscowienia budynków.

Ale... W starostwie poinformowano mnie, że jeśli nie zachowuje 3 m to muszę uzyskać pozwolenie na budowę...

Mam pytanie czy faktycznie nie da się wybudować takiego budynku w odległości 1,5 m od granicy tylko na zgłoszenie?

Jeśli mam go stawiać 3 m od granicy to staje się to dla mnie bezsensowne - szkoda miejsca za budynkiem, podobnie staranie się o pozwolenie i załatwiania projektu, co jest dla mnie nie opłacalne.

Mam nadzieję, że uda się jakoś z tego wybrąnać. z góry dziękuje za wszelkie rady :)
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Dokumenty wymagane do budowy garażu blaszanego

Post »

Nie jestem obeznana w tych sprawach (sama tu szukałam pomocy :wink: ), ale budując dom mieszkalny wiele lat temu, miałam go umiejscowić 4m od granicy z oknami w stronę granicy lub 3m gdy ta ściana miałby być ślepa. Widziałam też budynki stawiane przy granicy z zachowaniem przepisów odległości między budynkami.
Uzyskałam pisemną zgodę właściciela działki na wybudowanie z oknami 3m od granicy - sąsiad będzie musiał odsunąć się 5m od granicy aby była zachowana odległość 8m od domów. Moja działka jest zbyt wąska, a sąsiada wystarczająco szeroka :) .

Nie wiem czy Twój sąsiad na to się zgodzi, co jest po drugiej stronie granicy (budynki...).
Jeśli możliwa byłaby taka zgoda Twojego sąsiada to myślę, ze tu na forum znajdą się fachowcy którzy powiedzą/napiszą jak to formalnie załatwić.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Hex2
200p
200p
Posty: 240
Od: 27 lip 2011, o 09:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dokumenty wymagane do budowy garażu blaszanego

Post »

Sluchajcie,
korzystajac z okazji chcialem zapytac czy moge postawic cos takiego:

Obrazek

niecaly metr od granicy posesji z tylu ogrodu? Zdaje sie ze jeśli cos takiego nie ma fundamentow i moze zostac zdemontowane, to nie wymaga zadnych pozwolen i te wszystkie dziwaczne odleglosci nie obowiazuja. Faktycznie tak jest?

pozdrowienia

H.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”