Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary .Cz.1

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
klon
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 567
Od: 8 sty 2014, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: województwo śląskie

Re: Kary za wycięcie drzew

Post »

Ludwiku jakby w tym kraju myślano logicznie to nie byłoby durnych przepisów zabraniających wycięcia drzew na własnej działce i nie musielibyśmy utrzymywać tylu urzędników.Chyba,że właśnie o te posady chodzi. Widzę jak rozrastają się budowle gminne,a ludzi coraz mniej i nikt się nie zastanawia kto to wszystko utrzyma?Znów jakiś podatek wymyślą.I gdzie tu szukać logiki?
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kary za wycięcie drzew

Post »

Aleście się zapędzili.
Edita - namieszałaś to co jest zwolnione z opłat z tym co można usuwac bez zezwolenia.

drzewo z lasu: jest wciąż drzewem należącym do lasu. Jeśli potniesz i zabierzesz, to jak kradzież. Ale odpowiadasz z kodeksu karnego lub wykroczeń. Ustawa o ochronie przyrody nie ma tu zastosowania. Dlatego "lepiej" iści do lasu kraść drzewo niż wycinać swoje.
Bo kara jest nie za wycięcie, tylko za zrobienie czegoś bez zezwolenia. A ustawa o ochronie przyrody w części dotyczących usuwania drzew nie obejmuje lasów.

Jeśli drzewo się złamało. To co odpadło można pozbierać a pozostałą część należy napisać wniosek o zgodę na usunięcie.

Jeśli jest to wiatrołom w stylu poleciała całe drzewo z korzeniami. Należy wystąpić ze zgodą na usunięcie drzewa (wg. definicji drzewo to coś co ma korzenie, pień i koronę).
Straż Pożarna usuwa wiatrołomy na podstawie innych przepisów - tylko drzew stwarzających realne i bezpośrednie zagrożenie.

Ekopom - to nie takie zadośćuczynienie. Mówisz że korzenie drzewa pobierają z Twojego pola składniki? To las zawsze może powiedzieć, że oslania Cię od wiatru, ptaki tępią szkodniki na twoim polu, Chłapowski też coś tam kiedyś pisał o pozytywnym wpływie zadrzewienia. Ale tutaj, zamiast kraść wystarczy pojechać do Leśniczego. Chłop szybko oceni jaką wartość ma to drzewo i jak się rozliczycie. Bo gdy będzie wichura i położy nie jedno a 100 drzew i to takich po 30 m wysokości?
Łatwo policzyć, że wartość drewna 10, 20x większa niż Twoje straty. Jak Ci portfel wypadnie w sklepie, to już jest sklepu? Takie zadośćuczynienie że nic nie kupiłeś? Dalej, nie pozwolisz wejśc na teren? Hm, a gdyby Twoje auto wjechało przez przypadek na czyjś grunt, tez bys zrozumiał że właśnie je straciłeś, bo właściciel uznał że już jego? Jeśli nie wydasz ich własności po dobrej woli, można przymusić być oddał co nie Twoje. Wysokość odszkodowania ustala wówczas Starosta a jego wysokość może Cię już w ogóle nie zadowalać. Więc czasem lepiej się dogadać z właścicielem drzewa niż stawać okoniem.

Problem drzewa "owocowego" jest głownie problem akademickim.

Narzekacie że budowle Gminne się rozrastają? A może się któryś zainteresuje dlaczego?
Awatar użytkownika
lelumpolelum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 28 maja 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie cudności

Re: Kary za wycięcie drzew

Post »

Hosta pisze: Jeśli drzewo się złamało. To co odpadło można pozbierać a pozostałą część należy napisać wniosek o zgodę na usunięcie.
Hosta, a jeśli to drzewo jest złamane ale wciąż się trzyma na"jednej nitce"? Tzn. leży na łące ale wciąż uczepione pnia?
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kary za wycięcie drzew

Post »

Nie zrobisz błędu pisząc wniosek - opłat nie ma z uwagi:
- osoba fizyczna
- drzewo nie rokuje szans na przeżycie.

Chyba że chcesz usunąć tylko tą złamaną gałąź - wszak zgodnie z ustawą usuwanie gałęzi niebezpiecznych, suchych, złamanych nie wymaga decyzji.

jakie postępowanie. Nie wiem jakich masz sąsiadów. Ale warto czasem zadzwonić po prostu do Gminy (im mniejsza miejscowość tym łatwiej się rozmawia) i powiadomić o fakcie sprzątania. Zapewne przyjmie wiadomość i powie "nie trzeba" - ale będziesz miała pewność, że nikt "uprzejmy" nie narobi niepotrzebnego hałasu a urzędnik też będzie zadowolony. Bo żaden z nas nie lubi robić niepotrzebnych rzeczy (dla urzednika to wszczęcie postępowania, wyprodukowania kilku stronicowego dokumentu ktory ostatecznie stwierdza że nie było powodu pisać, a wniosek i tak trzeba było rozpatrzyć).
Awatar użytkownika
lelumpolelum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 28 maja 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie cudności

Re: Kary za wycięcie drzew

Post »

Dzięki za odpowiedź. To nie gałąź, to całe drzewo. Dziś będę w gminie, wstąpię i zapytam po prostu co zrobić :D
EDITA
500p
500p
Posty: 556
Od: 7 lis 2014, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Kary za wycięcie drzew

Post »

Skoro tak przepraszam za błędne informacje tutaj umieszczone, nie zrobiłam tego naumyślnie.
Chciałam tylko przekazać to co znam ze szkoły.
Awatar użytkownika
Elfia
500p
500p
Posty: 518
Od: 1 kwie 2014, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopom.
Kontakt:

Re: Kary za wycięcie drzew

Post »

Hosta pisze:
Jeśli drzewo się złamało. To co odpadło można pozbierać a pozostałą część należy napisać wniosek o zgodę na usunięcie.

Jeśli jest to wiatrołom w stylu poleciała całe drzewo z korzeniami. Należy wystąpić ze zgodą na usunięcie drzewa (wg. definicji drzewo to coś co ma korzenie, pień i koronę).
Straż Pożarna usuwa wiatrołomy na podstawie innych przepisów - tylko drzew stwarzających realne i bezpośrednie zagrożenie.
Niezupełnie tak jest. W przypadku wykrotów całkowitych i drzew złamanych na wysokości mniejszej, niż 1,30 m pisze się do urzędu informację o wiatrłomie, najlepiej dołączyć zdjęcia obrazujące wszystko. Takie drzewo, jeśli np. przygniotło coś czy spadło na drogę, przejście itp. po prostu się usuwa. Nikt nie nakazuje skakać przez leżące konary, by przejść na własną działkę.
W przypadku, kiedy drzewo złamało się na wysokości powyżej 1,30 m, czyli teoretycznie można zmierzyć jego obwód należy wystąpić z wnioskiem o wycinkę (zdjęcia są ważne) i zastrzec, że ma to być decyzja w trybie natychmiastowej wykonalności. Jeśli urzędnik jest rozsądny i myślący wyda tę decyzję z dnia na dzień. U mnie przynajmniej tak to działa po każdej wichurze decyzje na wiatrołomy są wydawane ekspresowo, szczególnie jeśli złamane drzewo wisi oparte o inne drzewo albo grozi zawaleniem czy w jakikolwiek sposób upadając może wyrządzić szkody.
ogrodowo
Zapraszam :-)
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kary za wycięcie drzew

Post »

U mnie nie. Wcześniej pisałem że w tej kwestii są rozbieżne opinie. Ja osobiście, odpuszczam pisanie decyzji dla drewna. Interesuje mnie drzewo jako całość.
Nie robi mi różnicy wysokość 1,3m, bo bobry zwykle ścinają znacznie niżej.... (a jestem tym urzędnikiem od wydawania tychże decyzji).
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3994
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Kary za wycięcie drzew

Post »

Hosta, bardzo bym prosiła, żebyś mi coś podpowiedział, jako osoba z drugiej strony biurka. Mam na oku fajną działkę, w zasięgu moich możliwości finansowych, niestety masakrycznie zapuszczoną ;:202 . Krzewy, drzewa - chyba głównie olchy, brzozy, ale dęby też. Większość samosiejki, ponieważ na mpzp zatwierdzonym w 2010r. (a projekt był pewnie z 10 lat wcześniej) jest naniesione tylko 1 drzewo, które zidentyfikowałam jako dąb. Pozostałych drzew nie mierzyłam obwodów, ale na oko co najmniej 10 cm mają i wiek na pewno też powyżej 10 lat. Teren oznaczony w planie jako przewidziany pod zabudowę jednorodzinną oraz grunt PsVI/Lz. Rozmawiałam już z panią z Wydź. Ochrony Środowiska Urzędu Gminy (oczywiście telefonicznie ogólnie) i powiedziała mi, że jak drzewa kolidują z domem to się godzą a reszta powinna zostać. No i że wniosek o wycinkę mogę składać dopiero po uzyskaniu pozwolenia na budowę ;:oj . Ale ja nie chcę mieć parku tylko ogród wraz z częścią warzywną. Ten dąb pewnie bym zostawiła, ale reszty nie chcę. Tym bardziej, że drzewa (po wybudowaniu domu) byłyby z tyłu działki od strony południowo- wschodniej, południowej i południowo-zachodniej. Ta sama sytuacja jest na sąsiednich działkach, więc i tak drzewa będą rzucać cień. Nie chcę wydać oszczędności życia na działkę, na której będę mieć wiecznie cień. A ja kocham słońce i ciepło ;:3 .
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Awatar użytkownika
Elfia
500p
500p
Posty: 518
Od: 1 kwie 2014, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopom.
Kontakt:

Re: Kary za wycięcie drzew

Post »

U mnie koleżanka nie robi problemu w sytuacji działki zarośniętej samosiejkami. Po prostu nalicza opłatę lub określa nasadzenia kompensacyjne. Wiadomo, że urządzając działkę sadzi się pewną ilość drzew i krzewów ozdobnych, więc jeśli nie jest to wyłącznie szpaler tujek w zamian za wycinane drzewa, to można nawet wynegocjować własne gatunki i odmiany, które uwzględnia w decyzji. To tylko kwestia odpowiedniego podejścia do tematu.
ogrodowo
Zapraszam :-)
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kary za wycięcie drzew

Post »

Opłat nie pobiera się od:
- osób fizycznych, na cele nie związane z działalnością gospodarczą
- od drzew, które wyrosły na działce przeznaczonej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na cele budowlane.

Co do pozwolenia na budowę. ustawa wprost nie mówi, że tak musi być, ale obowiązkiem urzędnika jest dbać o przyrodę, więc zachować ją jak najdłużej w stanie nie zmienionym.

1. Czekać aż uzyskasz pozwolenia na budowę, a potem wystąpić z wnioskiem załączając schemat urządzenia działki,

2. już dziś usunąć młodsze niż 10 letnie - to bez zezwolenia. Na pozostałe wystąpić już dzisiaj, podając prawdziwy powód (kłamstwo ma krótkie nogi). - przywrócenie ziemi do stanu czarnego/zielonego ugoru, jak w momencie tworzenia planu. Powołasz się, że to działka budowlana. i tego się trzymaj. Gdy otrzymasz negatywną decyzję, to się po prostu odwołaj. I czekaj 2 lata ( musisz wybrać, czy udowadniasz że masz rację czy załatwiasz sprawę).

3. Na dziś zrobiłbym coś na wzór lekkiego parku - mocno prześwietlił co jest, jeśli nie ma konkretnego sposobu urządzenia działki. Gdy to już będzie, ocenisz gdzie stać będzie dom i co należy zachować, a co jednak będzie trzeba przeznaczyć do usunięcia.
Fakt, trudno będzie wydać już dziś decyzje na wszystko, na goły plac - tak się nie robi. Jeśli mają być drzewa owocowe, to wiadomo, że z czasem będzie trzeba co niektóre usunąć.
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Re: Kary za wycięcie drzew

Post »

Na mojej budowlanej działce porosły drzewa . Obecnie planuję ją uprzątnąć i podzielić ziemię na mniejsze działki ale to b. koliduje , ponieważ jest ich b. dużo . Czy mogę pozbyć się drzew starszych niż 10 lat? Rozumiem że muszę to zgłosić ? Ale czy mogą mii zabronić ścięcia drzew?
duduś
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kary za wycięcie drzew

Post »

Nie zgłosić. Uzyskać zezwolenie na wycięcie musisz. -czyli czekasz aż dostaniesz decyzje zezwalającą a nie odwrotnie.

Mogą się nie zgodzić. Wszystko zależy czemu pozwoliłeś się rozwinąć na takiej działce. Oczywiście odmowa musi być uzasadniona. Z uzasadnieniem masz prawo się nie zgodzić i się odwołać do SKO, wówczas inne osoby ocenią czy wniosek był merytoryczny i czy urzędnik zrobił dobrze czy źle w oparciu o przepisy (częściej rozpatrują pod względem prawnym niż merytorycznym, ale podstawy od odmowy tez muszą istnieć).
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”