Kret,karczownik, nornica czy...? - 1cz.(2005.09-2007.06)

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Na jednym z forum znalazłem taki oto zapis "...skutecznym odstraszaczem kretów są spleśniałe skórki cytryny włożone do ich korytarzy..." . Czy ktoś próbował tego sposobu? ;:10
Pozdrawiam Andrzej.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Krecik pokazał dziś swoje "pazurki" na trawniku. Dostał w "nagrodę" dwie świece dymne. ;:5 taką mam nadzieję. ;:42 ;:50
Pozdrawiam Andrzej.
Macio

Post »

Ja po tygodniu jak pojechalem na dzialke to stwierdzilem ze jest cala zryta przez kreta. Szkoda mi tylko trawnika. Z pod jednego kopca zebralem cale 10 litrowe wiadro ziemi. Czy nie zrobil sobie legowiska nazmie. Musze kupić swiece i z nim powalczyć. Puszki na drutach nic nie pomagają. ;:103
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Macio kup sobie elektroniczny odstraszasz kretów. Ja kupiłem sobie we wrzesniu i wyniki są zadawalające jak oczywiście urządzenie chodzi.
Pozdrawiam Andrzej.
Macio

Post »

to może niezly pomysl :lol:
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Oprócz kreta na naszych działkach zamieszkuje wiele gryzoni jak: nornik polny, karczownik ziemnowodny, mysz polna i inne. Zawsze zastanawiamy się, co to za gryzoń wyrządza nam szkody i jak go zwalczać. Nie istnieje niestety uniwersalny środek przeciwko gryzoniom. Walka z nimi jest trudna i wymaga często stosowania kilku metod jednocześnie. Proponuję byście podzielili się swoimi doświadczeniami jak rozpoznać szkodnika po budowie nory i szkodach przez niego wyrządzonych i jakie metody walki stosowaliście i z jakim skutkiem.
Pozdrawiam Andrzej.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Ja zacznę od nornika.
Żyje on w płytkich podziemnych norach, które buduje w miejscach słonecznych, wilgotnych. Wylot jego nor ma średnicę 3-5 cm. Nory połączone są ze sobą na powierzchni ziemi. Zjada on rośliny w promieniu około 15 - 20 m. Rozmnaża się od marca do listopada. Zjada ziarno, groch, fasolę, warzywa korzeniowe, pędy, kłącza, cebule roślin ozdobnych. Nie zapada oczywiście w sen zimowy. Jest najgroźniejszy jesienią i zimą. Jest groźnym szkodnikiem drzew owocowych. Ogryza korzenie i szyjki korzeniowe oraz pnie drzew. Pod śniegiem buduje tunele z ziemi i trawy. Część norników przenosi się do altan w ogrodach (gdzie mogą rozmnażać się też zimą). Latem jest aktywny od wieczora do rana, zimą żeruje w ciągu dnia.
Zwalczanie to jak już pisaliśmy wykładanie zatrutych przynęt jak TOXAN - granulat, preparatów odstraszających jak Kretol 2,5 GR lub Kretol 5 GR, wykorzystywanie świec dymnych, użycie spalin silnikowych, umieszczanych w norach i pomieszczeniach pułapek, zastawianie potrzasków i gilotynek ;:5
Ograniczać liczbę gryzoni w ogrodach pomagają też koty i psy (bardzo pomocna była w tym moja jamniczka „Mela” – niestety zdechła). Warto też zachęcać do osiedlania się w ogrodach naturalnych wrogów gryzoni, takich jak: jeże i ptaki drapieżne, zakładając żywopłoty, sadząc grupy drzew i krzewów.
By odstraszyć gryzonie można uprawiać też rośliny odstraszające jak czosnek, nostrzyk, wilczomlecz, korona cesarska i wkładać części tych roślin do nor. Skutecznym sposobem jest też wkładanie nasion groszku żółtego (pisałem o tym w temacie: ”Preparaty roślinne stosowane w ochronie roślin”), gałęzi tui, liści orzecha włoskiego lub ząbków czosnku. Odstrasza je też bez czarny, którego gałęzie lub roztarte liście wkładamy do nor. Można też wlewać przefermentowany wyciąg z liści czarnego bzu wraz z liśćmi.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post »

Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

To jest właśnie nasz wróg, a nie biedny krecik ;:82 Wcina chyba marchewkę z mojej działki ;:14 ;:5
Pozdrawiam Andrzej.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Sam go upolowałeś. Moje gratulacje. ;:63
Ja mam na razie spokój na działce po użytych ostatnio świecach. U sąsiadów nie wygladają jednak teraz trawniki zbyt dobrze. Kopczyk przy kopczyku. :cry:
Może dasz zdjęcia innych gryzoni...?
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post »

Erazm pisze:Sam go upolowałeś. Moje gratulacje. ;:63
Ja mam na razie spokój na działce po użytych ostatnio świecach. U sąsiadów nie wygladają jednak teraz trawniki zbyt dobrze. Kopczyk przy kopczyku. :cry:
Może dasz zdjęcia innych gryzoni...?
To zdjęcie przysłał mi forumowicz dla zdiagnozowania z pytaniem czy to nie był mały bóbr.Twierdził ze podobny do bobra ale chciał sie jeszcze upewnić

Janusz
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Gosia
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 10 gru 2005, o 17:17

Post »

Nie wiem, czy świece to taki super środek. Zamiast kreta podtrułam się sama ,być może nieumiejętnie ich użyłam. Aczkolwiek instrukcję przeczytałam dokładnie i, jak sądziłam, ze zrozumieniem. Po 2 dniach kret działał znowu :!: :!: :!: Tak było 2 razy. Puszki, kretołapki, słoiki zakopane w kortarzu, zalewanie wodą,elektroniczne odtraszacze. Bez rezultatów. Jednak znalazłam sposób,może trochę nieprzyjemny ale dość skuteczny.Mam trzy koty, które łapią wszystko, tylko nie krety,ale ich kupki wpakowane do kreciej nory i zalewane gorącą wodą działają odstraszająco. Krety pewnie czują się zagrożne i znikją :D
Dociekliwy

Post »

Erazm pisze: Ograniczać liczbę gryzoni w ogrodach pomagają też koty i psy
Bodajże w pażdziernikowym którymś numerze Gazety Lubuskiej zastępca Prezesa Okręgowego Zarządu PZD w Zielonej Górze pan Pasiński wypowiadał się że psy i koty na działkach to szkodniki . Ha , ha , ha , ha ,....... .
Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to że artykół ten skserował jego zastępca pan Stanisław Trziszka ( prezes POD " Jedynka " w Nowej Soli ) i powywieszał w gablotach ogłoszeniowych w swym ogrodzie . Ha , ha , ha , ha, ha , ........ .

Takich oto mądrych mamy prezesów organów PZD .
Cóż się dziwimy że PZD ulega rozpadowi , jak zarządzają nim i reprezentują go tacy ludzie jak ci panowie .
Zablokowany

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”