Przebarwianie się liści

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Przebarwianie się liści

Post »

Planuję wiosną zakup kilku krzewów o ładnie przebarwiających się liściach min. trzmieliny oskrzydlonej , ambrowca i klonów.Słyszałam jednak, że przebarwianie się liści zależy od gleby, zauważyłam, że ładniej przebarwiają się na lekkich i kwaśnych.Ja mam piaszczysto - gliniastą, głębiej gliniastą i nawet brzoza Youngii nie przebarwia się tylko liście brązowieją i opadają (na dodatek są porażone grzybem). Natomiast u siostry,która mieszka pod lasem, glebę ma piaszczystą taka sama brzoza ma jesienią żółte listki.Winobluszcz pięciolistkowy rosnący w dość wilgotnym miejscu przebarwia się u mnie tylko troszkę (mam dwie odmiany i jedna przebarwia się jakby trochę bardziej) i liście opadają. Czy to prawda z tym przebarwianiem, może niepotrzebnie wydam pieniądze na tego typu rośliny, może lepiej kupić inne drzewa i krzewy, np. skupić się na ładnych kwiatach, albo kolorowych liściach latem? Jakie są Wasze doświadczenia jeśli chodzi o przebarwiające się liście?
cx

Post »

Witam.
Niesetety gleba ma duże znaczenie na sposób przebarwiania się liści,drugim czynnikiem jest przebieg pogody jesienią.Korzystnie na kolory jesieni wpływa pogoda z dużymi dobowymi wahaniami temperatury.A na glebie lichutkiej generalnie kolory uzyskamy ładniejsze.Jednak różne gatunki -różnie reagują i gwarancjii nie ma żadnych.U mnie np Klon Pensylwański ,na mocnej glebie,dopiero w tym roku(czwarty rok wzrostu) miał piękny ,pomarańczowy kolor liści.Do tego roku zasychały na brązowo.Podsumowując, pewności co do kolorów jesieni mieć nie możesz.
Hej.
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Bardzo ładnie przebarwiają się:
Acer mono var. laciniata
Acer truncatum
Acer monspessulanum
Acer grosseri
Acer henryi (ten gatunek ma ciekawy kolor mlodych liści)
Acer circinatum
Cornus ammonum
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Winobluszcz -o którym wspominasz- na wilgotnym stanowisku utrzymuje długo zielony kolor i nigdy nie wybarwia się intensywnie na czerwono. Natomiast ten na dość suchym stanowisku aż razi czerwienią :D
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”