Nasiona, cebule - zaprawianie i terminy siewu i sadzenia

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
agape
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2127
Od: 23 lip 2008, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Xipe! Dziękuję za plan sadzenia. Kupiłam 100 moich pierwszych w życiu cebul- tulipany i narcyzy, kilka krokusów...Nabrałam odwagi, zachęcona przez Koleżanki i do dzieła, z Twoją mapką nic nie straszne! :lol:
Awatar użytkownika
jollla500
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10626
Od: 26 cze 2008, o 23:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Post »

Czytam i myślę :D :D :D ja nigdy nie zaprawiałam cebul i pięknie rosną .Tulipanów nie wykopuję a czemu? kiedyś co roku wykopywałam i ponownie sadziłam we wrześniu i zawsze jakieś były mizerne .3 lata temu zaopiekowałam się działką znajomej ,która nie uprawiała jej przez kilka lat .Wiosną ujrzałam piękne tulipany tak dorodne że moje oczy mapatrzeć się nie mogły.Od tamtej pory nie wykopuję u siebie tulipanów i faktycznie są tak piękne jak u znajomej na działce.Pozdrawiam
Jolllinki ;:3Do Jollla500
Miłością moją są ogrody, wschody słońca i jego zachody......
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Wiosną kupiłam działkę i muszę powiedzieć że poprzedni właściciele nigdy nie wykopywali cebul tulipanów..... Więc też tak nie zrobię i poczekam co mi z tego wyjdzie.......
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Post »

Mój sposób na zaprawienie 800 cebul jest następujący:

-wkładam cebulki do dziurkowanych torebek
-na każdej torebce piszę markerem numer odpowiadający danej odmianie na spisie odmian
-robię roztwór Topsinu i Kaptanu w 10 litrowym wiadrze i moczę w nim cebule wkładając po kilka torbek jednocześnie

Dzięki numerowaniu torebek nie muszę wypisywać na torebce pełnej nazwy odmiany, a same torebki pozwalają na przenikanie roztworu i uniemożliwiają wymieszanie cebul.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
jollla500
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10626
Od: 26 cze 2008, o 23:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Post »

800 cebul ? ale kolekcja :D
Jolllinki ;:3Do Jollla500
Miłością moją są ogrody, wschody słońca i jego zachody......
Szpilka
200p
200p
Posty: 208
Od: 11 sty 2007, o 19:14
Lokalizacja: szczecin

Post »

Zelwi, jak Ty to wszystko sadzisz :lol:
Pozdrowionka
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Post »

Moczenie cebul trwa jeden dzień, na sadzenie przeznaczę w tym roku trzy dni: część sadzę do reprodukcji, a część w reprezentacyjnej części ogrodu.
Gro cebul to cebule małe, o rozmiarze 6/9 i 6/- więc np. jednej odmiany potrafią być 83 cebule.
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

I ja rozpocząłem dziś sadzenie wiosennych roślin cebulowych - hiacyntów, tulipanów i lilii. W ziemi znalazło się dziś 50 cebul hiacyntów, 16 lilii i 70 cebul tulipanów. W pierwszej kolejności wsadziłem cebule otrzymane w prezencie od Wisienki - jeszcze raz serdecznie dziękuję. Sadzenie w tym roku idzie mi okropnie wolno i zajmie przynajmniej dwa-trzy tygodnie. Po klęsce wiosennego ataku grzybowego muszę dokładnie zaprawiać cebule przed sadzeniem, a to zabiera czas jeśli nie chce się pomieszać odmian. Tulipanów pozostało mi około pięćdziesięciu odmian, pewnie z 1500 cebul. Narcyzów, większości hiacyntów i drobnych cebulowych nie wykopywałem, zobaczę czy przeżyją tylko po opryskaniu ziemi.
Mietek.
Awatar użytkownika
jollla500
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10626
Od: 26 cze 2008, o 23:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Post »

Oj widzę ze poszerza się grono rekordzistów cebulek :D pozdrawiam
Jolllinki ;:3Do Jollla500
Miłością moją są ogrody, wschody słońca i jego zachody......
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Jolu, zapraszam do odwiedzin w moim ogrodzie. Zobaczysz, że nie jest to kwestia rekordów a pasji do kwiatów wiosennych. Gdyby nie choroby grzybowe, które zaatakowały moje rośliny wiosną tego roku, to sadziłbym tej jesieni ponad trzy tysiące tulipanów z około stu odmian.

Pozdrowienia
Mietek.
Awatar użytkownika
jollla500
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10626
Od: 26 cze 2008, o 23:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Post »

Witam Mietku :D :D :D z radością odwiedzę Twój ogród .Tylko się zastanawiam czy mając tyle cebulek ,wykopujesz co roku np.tulipany .Pozdrawiam
Jolllinki ;:3Do Jollla500
Miłością moją są ogrody, wschody słońca i jego zachody......
Awatar użytkownika
darla80
1000p
1000p
Posty: 1299
Od: 29 sie 2008, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokółka/podlaskie

Post »

Witam!
Mam "zielone" pytanie:czy roztworem Topsinu pozostałym po moczeniu cebulek mogę spryskać krzewy w ogrodzie?Czy wszystkie cebulki należy w nim trzymać tyle samo czasu(różnica wielkości np.cebulki hiacyntów czy szafirków)?
Ślicznie dziękuję za pilną odpowiedź-już czas :wink: na moje pierwsze sadzenie cebulek :lol:
Awatar użytkownika
edytqa
100p
100p
Posty: 106
Od: 9 paź 2007, o 20:54
Lokalizacja: Sandomierz

Post »

Czy jeżeli chcę przesadzić żonkile i szafirki w inne miejsce, to mogę to zrobić dopiero na wiosnę jak już wypuszczą listki,
czy muszę zrobić to teraz?
Mam problem, ponieważ teraz będę ich musiała szukać po omacku, bo nic z ziemi nie wystaje, a nie sadziłam ich w rządku tylko porozrzucałam.
Co prawda na małym skrawku, ale wolałabym tego nie zorgrzebywać teraz tylko dopiero wiosną.
"Abyście tylko potrafili położyć kwiaty pomiędzy smutnymi liśćmi życia!" Wilhelm Raabe, pseud. Jakob Corvinus
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”