Kiedy rozkładamy kompost pod drzewami i krzewami i innymi roślinami?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
zosia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 24 cze 2006, o 21:25
Lokalizacja: kraków

Kiedy rozkładamy kompost pod drzewami i krzewami i innymi roślinami?

Post »

Witam Wszystkich
Chciałam zapytać kiedy można rozłożyć kompost pod drzewami i krzewami ? Czy można to zrobić pod koniec lata czy na wiosnę ?
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Kompost stosuje się jesienią lub wiosną w ilości 20 do 40 kg na 10 m2. Po rozsianiu należy go niezwłocznie wymieszać z ziemią norkrosem lub grabiami. Komposty zawierające znaczne ilości chlorków (np. produkowane z odpadów miejskich) należy stosować jesienią. Przez zimę szkodliwe dla roślin chlorki zostaną wypłukane w głąb ziemi.
Mietek.
Awatar użytkownika
sylwana85
500p
500p
Posty: 735
Od: 21 lut 2011, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nowa Dęba

Re: Kiedy można rozłożyć kompost pod drzewami i krzewami ?

Post »

Wiosną, i nie należy przesadzić z kompostem, lepiej wymieszać z ziemią żeby nie "spalić" rosliny nagłą dawką kompostu.
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Kiedy można rozłożyć kompost pod drzewami i krzewami ?

Post »

Nie spotkałem się jeszcze z przypadkiem by kompost,spowodował jakąkolwiek stratę w roślinach , nawet jeżeli był on w bezpośrednim sąsiedztwie korzeni rośliny.
Awatar użytkownika
sylwana85
500p
500p
Posty: 735
Od: 21 lut 2011, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nowa Dęba

Re: Kiedy można rozłożyć kompost pod drzewami i krzewami ?

Post »

Mnie kompost - owszem wrzucałam na kompost także odchody zwierzęce - popalił drzewko :((( na 99 % wydaje mi się że to jego wina, bo nic innego nie dawałam :( to chyba zależy co na tym kompoście się znajduje ?
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Kiedy można rozłożyć kompost pod drzewami i krzewami ?

Post »

Kompost musi być przerobiony, żeby go można było używać, jeśli rozłożysz nad rośliną świeże odchody z jakiegokolwiek zwierzęcia, to rzeczywiście więcej zaszkodzisz, niż pomożesz, ale nie nazywaj tego kompostem...
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
santia
500p
500p
Posty: 938
Od: 16 mar 2011, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kiedy można rozłożyć kompost pod drzewami i krzewami ?

Post »

A czy kompost mogę stosować przy korzeniach młodych drzewek iglastych i liściastych (mieszając z ziemią)?
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kiedy można rozłożyć kompost pod drzewami i krzewami ?

Post »

Przerobiony kompost NIE może zaszkodzić, to po prostu ziemia tylko o wiele lepszej jakości.
wva
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 2 mar 2008, o 10:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec, Golczowice

kompost

Post »

Powiem szczerze, że jest już blisko jesieni ,a ja się zastanawiam czy można teraz sypnąć pod roślinki kompost? Teraz a nie wiosną!Ktoś coś doradzi! ;:138
Furiko
100p
100p
Posty: 132
Od: 14 lis 2010, o 22:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Kiedy można rozłożyć kompost pod drzewami i krzewami ?

Post »

Ja raczej nastawiam się na podsypywanie kompostu wiosną.

Dlaczego?
Tak na logikę - podsypuję gdzieś kompościk i dobrości w nim zawarte zaczynają się rozprzestrzeniać do otoczenia wraz z deszczami, wilgocią itp i wkrótce przejdą w okolice roślinki.
Jeśli podrzucę kompost jesienią, to zaraz potem jest zima i sezon spokoju w roślinkach, kiedy to:
po pierwsze - rośliny zapadają w "sen zimowy" i nie wykorzystają żadnych dobrości kompostowych, a one niestety się wypłukują i znikają
po drugie - zasilenie roślinek kompostem może je pobudzić do chętniejszego rośnięcia, a przed zimą - jak wiemy - nie jest to wskazane za bardzo.
No i dlatego raczej będę rozsypywać kompost wiosną.

Ale oczywiście:
- iglaki (i inne zimozielone) na przykład mogą również zimą wykorzystywać dobra kompościane
- jeśli sadzę jakieś nowe rośliny jesienią - to oczywiście nie żałuję im dóbr i jak najbardziej kompostu podsypuję
- kopczyki "okrywowe" dla na przykład róż robię z kompostu, bo tak łatwiej (nie muszę szukać innej ziemi do okrycia, a i nawożenie wiosenne mam wtedy z głowy)
- no i moje okolice to zachodniopomorskie = zima mokra, bez śniegu, średnio mroźna i "ciapata" - stąd wrażenie "wypłukiwania" się dobrych składników z gleby. W bardziej mroźnych rejonach pewnie takie wypłukiwanie zimowe nie następuje

To takie moje zdroworozsądkowe rozważania. Wcale niekoniecznie zgodne z nauką i faktycznym zachowaniem roślinek. Tak naprawdę kompost, taki dobry, to pierwszy raz miałam zeszłej jesieni. Miło się w nim pracuje...
Awatar użytkownika
kety
200p
200p
Posty: 200
Od: 13 maja 2012, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Kiedy można rozłożyć kompost pod drzewami i krzewami ?

Post »

:wit pozdrawiam również :wit
Ja jednak jestem zdania, że kompost jeszcze żadnej roślinie nie zaszkodził, czy to jesienią czy wiosną ;:215 tak samo dobrze robi. Mam go może nie za wiele bo kompostownik ok. 400 l, ale jak mam to podsypuję nie zważając na porę roku ;:173 poza zimą ;:7
:wit
Pozdrawiam.
Zuzanna, zakręcona na zielono !
Awatar użytkownika
qwak
50p
50p
Posty: 55
Od: 18 lut 2012, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja:
Kontakt:

Re: Kiedy można rozłożyć kompost pod drzewami i krzewami ?

Post »

Jeżeli kompost nie jest "w pełni" dojrzały, czyli widoczne są w nim resztki roślinne, to lepiej jest rozłożyć go teraz, na jesieni. Rozłożyć i lekko zmieszać z ziemią. Podczas zimy warunki pogodowe (mrozy) przyspieszą jego rozkład i w efekcie na wiosnę otrzymamy gotowy substrat dla roślin.
Biofizyk z wykształcenia, ogrodnik z zamiłowania: latem na działce, zimą w domu - w wersji HiTech -regulamin
Rafal111
200p
200p
Posty: 395
Od: 15 wrz 2008, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

wysypać kompost na zimę czy na wiosnę?

Post »

Jeszcze w zeszłym tygodniu zbierałem pomidory koktajlowe z krzaków ... :)
Jutro zamierzam przekopać ogródek i wysypać na wierzchu zawartością z dwuletnich kompostowników.
Na wiosnę tylko zagrabię i gotowe :)
Czy to dobry pomysł czy poczekać do wiosny?
Kalendarz ogrodnika przypomni ci o najważniejszych zaplanowanych pracach w ogrodzie http://kalendarzogrodniczy.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”