Różnica między torfem a kompostem

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Paprykarz
50p
50p
Posty: 64
Od: 10 sie 2008, o 22:37
Lokalizacja: Anglia East Midlands

Różnica między torfem a kompostem

Post »

Czy możecie mi udzielić odpowiedzi jaka jest różnica pomiędzy torfem a kompostem?

Dziękuję
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Post »

Jeśli chodzi o pochodzenie, skład, sposób tworzenia, wiek, to znajdziesz to wszystko w wikipedii, rożnią się wszystkim.
Czy chodzi Ci o rożnicę w zastosowaniu?
Ja używam kompostu, żeby użyźnić glebę, natomiast torfu, żeby użyźnić i zakwasić pod rośliny kwasolubne. Torf kwaśny ma pH 3,5÷4,5, a mój kompost 6
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Kompost możesz sobie zrobić samodzielnie, a torf się kupuje :lol:
Waleria
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Sam torf poprawia strukturę gleby: Nawozy torfowe zmieniają strukturę gleby lekkiej na zwięźlejszą, natomiast gleby ciężkie pod ich wpływem stają się pulchniejsze i przewiewniejsze. [cyt.Portal Wiedzy - Wiem]
Sam torf posiada stosunkowo mało składników mineralnych potrzebnych roślinom, ale polepsza glebę.
Torf kwaśny świetnie nadaje się do zakwaszania gleby pod roślinami kwasolubnymi.
Jest też w sprzedaży torf odkwaszony, także poprawia strukturę gleby, bez jej zakwaszania.
Na bazie torfu odkwaszonego produkowane są (po odpowiednim przekompostowaniu lub dodaniu odpowiednich składników mineralnych), tzw. ziemie ogrodowe sprzedawane w sklepach ogrodniczych.
Te ostatnie zawierają już odpowiednie ilości azotu, fosforu i potasu, a także mikroelementy (w zależności do czego taka ziemia ma być przeznaczona).
Kompost jest produktem naturalnym, który zawiera w sobie niezbędne dla roślin elementy, trudno jest przenawozić kompostem. Poprawia także strukturę gleby.
Jako że do wytworzenia kompostu potrzebny jest odpowiedni czas, z reguły nie dysponujemy odpowiednią ilością tego wspaniałego produktu, wtedy możemy zastosować ziemię ogrodniczą na bazie torfu.
Nie wiem czy wyjaśniłam to w sposób wystarczający, ale nie chciałam pisać przydługiej epistoły. :D
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Różnica między torfem a kompostem

Post »

Tak uważano w latach 1950-tych.
Tu jest nieco bardziej aktualny artykuł nt żyzności gleby dostępny w Internecie:
Działanie kompostów torfowych na tle nawożenia mineralnego (KP) przy rożnej wilgotności gleby
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Różnica między torfem a kompostem

Post »

Artykuł z wiedzą sprzed lat 50 niestety w przedszkolu przerabialiśmy wtedy inne bajki.
Jednak można to zamknąć w jednym zdaniu - jak lato jest wilgotne to plusik a minusik jak takie nie jest.

Pytanie brzmiało czy gleba traci swoją przewiewność i czy przekompostowanie poprawia jego parametry.

Sadzę krzaki rododendronów w sam czysty torf i moje 15 letnie doświadczenie podpowiada mi odpowiedź 2 razy NIE
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”