Eukaliptus guni i inne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
maska87
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 21 lip 2008, o 09:17

Eukaliptus guni i inne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Chcę zająć się głębiej ogrodem - dokładny termin rok 2009 wiosna / lato.

Bardzo podobają mi się "roślinki":
-EUKALIPTUS GUNNII
-OGNISTY KRZEW

Nie są to tanie krzewy, a potrzebuję większą ilość.
Więc mam pytania, które na pewno nie jest tajemnicą.

1. Jeżeli zasadzę nasiona w tym miesiącu to czy mogę liczyć na 25-40 cm wiosną?
2. Jeżeli nie taka wielkość to jaka? Wiem, że dokładnej nie podacie.
3. Jak najlepiej hodować te nasiona?
4. Ile może urosnąć mi krzaczków z 20 nasion?

Dziękuję z góry za odpowiedzi - myślę, że mogę na Was liczyć ;)
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Ja w kwestii formalnej:
- co to jest ognisty krzew?
- czy mieszkasz w "ciepłych krajach"?
- nasionka się sieje, a nie sadzi.

W zimie rośliny na ogół przechodzą okres spoczynku, szczególnie w naszej strefie klimatycznej, gdzie dostają mało światła i mało ciepła. Nie urosną ci więc specjalnie dużo do wiosny. A właściwie, to dużym sukcesem będzie, jeśli w ogóle wzejdą... I u nas raczej w domu, w małej parapetowej szklarence, na werandzie, czy w ogrodzie pod szkłem. Na zewnątrz w Polsce w ogóle nie widzę szans na wschody nasion ciepłolubnych roślin jesienią, a lato za chwilę się przecie skończy. Może wiosną, może....

Jak będziesz miał (miała?) szczęście, to wzejdzie 20 / 20, jeśli mniej, to 0 / 20. To zależy od jakości nasion, warunków, jakie im zapewnisz tj. rodzaju ziemi, ilości światła, podlewania, wilgotności powietrza, ew. chorób czy szkodników itp.

Ale nadzieję zawsze należy mieć :wink:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
maska87
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 21 lip 2008, o 09:17

Post »

Mieszkam w okolicach Gdańska. Roślinki hodowałbym w domu + ewentualnie na balkonie.
Myślałem zasadzić je w plastikowych pojemnikach do napoi - każde nasionko w osobnym :)
Czekam na dalsze odpowiedzi - no nie krępujcie się :lol:
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Nie znalazłam tej aukcji więc, dla niezorientowanych jak ja do tej pory, dodam tylko, że może to być dyptam albo pieris, albo trzmielina oskrzydlona. Na zdjęciach reklamujących sprzedaż na All wszystkie prezentują się świetnie, okazale i niezwykle kolorowo. To lekkie nagięcie rzeczywistości, podkolorowanie dla celów komercyjnych, ale na szczęście wszystkie te gatunki naprawdę nadają się do hodowania w naszych warunkach klimatycznych, choć raczej w warunkach amatorskich się tego nie sieje, a kupuje sadzonki. Każda z tych roślin wymaga też nieco innego podłoża i inne ma wymagania świetlne i wilgotnościowe. Powinieneś dostać od sprzedawcy ulotkę z opisem, wymaganiami i innymi szczegółami hodowli. Jeśli podasz konkretną nazwę rośliny, to podpowiemy co i jak.

O eukaliptusie pisałam wyżej. Z mojej strony to już wszystko :D Może ktoś inny się dopisze...

Życzę ci powodzenia w sianiu i hodowaniu tych nasionek, może będziesz jednym z niewielu, którym się to uda :lol: :lol: :lol:


(Przepraszam, że tak pesymistycznie podchodzę do twoich szans na sukces, ale tylu forumowiczów narzekało już na to, że nasionka z All w ogóle nie wschodzą, że nie ma w opisie informacji, że ten akurat gatunek rośliny w ogóle nie rozmnaża się poprzez nasiona, a jeśli już, to np. od razu po dojrzeniu, a nie dwa lata później, że Super Sprzedawca oceniany jest po szybkości wysłania paczki, a nie po tym, czy sprzedaje świeże nasiona dobrej jakości, że z opisu wynikało, że roślina lubi mroźne zimy, a ona przemarzła już w październiku, że ten śnieg na palmie, to chyba fotomontaż, że w opisie jest to drzewo o wysokości 80 metrów, a brakuje informacji, że u nas jest niewielką krzewinką, bo czegoś warunki mamy inne, że wyrosło coś zupełnie innego, niż się spodziewali itd. itp. Nie chciałabym ci odbierać nadziei, że akurat tobie się uda, przy odpowiednim splocie przypadków, na które nie zawsze masz wpływ (np. jakość i wiek nasion) możesz doczekać się siewek, które przy odpowiednim dbaniu może rozrosną się w sadzonki, a potem w dorodne dorosłe rośliny. Za długie lata, bo na pewno nie w najbliższą wiosnę. Nie wiem, jak ci się powiedzie, masz przed sobą mnóstwo raf, dlatego życzę ci powodzenia :))
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

maska87 pisze:Chodzi mi o ten krzew: ....
Trzmielina oskrzydlona jest taka ognista tylko jesienią, wiosną i latem ma zielone liście.
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Muszę się przyznać że też kupiłam ( oba rodzaje i kilka innych :) ) i już są w doniczkach.... Jak na razie to złotokap rośnie jak głupi a reszta stoi....
Nawet jeśli wzjejdzie tylko część to i tak będę uważała to za swój sukces :)
Awatar użytkownika
stalewiak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1344
Od: 13 kwie 2009, o 10:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdzies na północy
Kontakt:

Post »

Też kupiłem i zasiałem nasiona eukaliptusa guni ale zastanawiam które to były nasiona ,w woreczku miałem same półksiężyce ?? to to ??
Maniak roślin egzotycznych :)
balbinka1772
200p
200p
Posty: 342
Od: 29 lis 2008, o 18:59
Lokalizacja: Malbork

Post »

Mam nadzieję,że roślinka którą wam pokarzę to małe gunni.Pachnie eukaliptusem i wyhodowałam go z nasionka.
Obrazek Obrazek
A nasionka wyglądają tak.Słabo widać,bo zdjęcie robione telefonem.Nasiona są czarne,nieregularne i każde ma inny kształt i wielkość.

Obrazek
Może to pomoże wam zidentyfikować swoje roślinki.
Ania

Moje zieloniutkie i nie tylko
Poszukuję szczepek fikusów.
Awatar użytkownika
stalewiak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1344
Od: 13 kwie 2009, o 10:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdzies na północy
Kontakt:

Post »

Dziękuje pani aniu za zdjęcie nasionek ,ja miałem małe pół księżyce ....... Jż sam nie wiem jak z tymi nasionami ...
Maniak roślin egzotycznych :)
balbinka1772
200p
200p
Posty: 342
Od: 29 lis 2008, o 18:59
Lokalizacja: Malbork

Post »

Pokażę ci moje eukaliptusy.Nie mam pewności czy to jest gunni(mimo,że na ulotce było tak napisane).Zapach ma taki jak powinien.U ciebie widać,że listki ma jakby poszarpane.Eukaliptusy mają listki o gładkich brzegach i pierwsze listki są w kształcie jakby serduszka.

Obrazek
Na tym zdjęciu te u góry to gunni a te niżej to eukaliptus cytrynowy.

Obrazek
Ania

Moje zieloniutkie i nie tylko
Poszukuję szczepek fikusów.
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

siewki powinny mieć czerwoną łodyżkę i sercowate małe liścienie a potem jajowate listki lekko poszarzałe. U mnie z całej paczki ok. 20 nasion skiełkowało 5. Wszystkie w fazie liścieni - więc może coś jeszcze dokiełkuje.
balbinka1772
200p
200p
Posty: 342
Od: 29 lis 2008, o 18:59
Lokalizacja: Malbork

Post »

Golden76,popikuj je do osobnych doniczek,bo mają dosyć długie korzonki.I niech startują do góry :D .
Ania

Moje zieloniutkie i nie tylko
Poszukuję szczepek fikusów.
Awatar użytkownika
golden76
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 30 maja 2009, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kęty
Kontakt:

Post »

Dzięki za rade:)Faktycznie maja tyle samo korzenia ile wystają nad ziemie.Juz są w izolatkach i maja pole do popisu :)Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”