Sadzenie, przesadzanie drzew owocowych

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Slaw
50p
50p
Posty: 99
Od: 28 lis 2013, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Sadzenie drzew z siatką metalową

Post »

Odpowiedź na to pytanie nie jest taka oczywista. Zawodowo zajmuje się ogrodnictwem i wiem, że wszyscy szkółkarze zalecają sadzenie w siatce, a nawet zabraniają jej ściągania, bo bryła może się rozpaść w momencie zasypywania i ubijania ziemi. Z doświadczenia wiem, że taka siatka po 2 latach praktycznie przestaje istnieć ( wykonana jest z najgorszej stali) a jeżeli coś pozostaje to ma taki wpływ na korzenie jak ostre kamienie. Korzenie roślin nie są w stanie przyrosnąć na grubość w ciągu 2 lat na tyle aby oczko zacisnęło się wokół korzenia ''wrastając'' w niego.
Tak wiec podobnie jak w przypadku szczepienia kasztanowców są dwa przeciwstawne obozy a posadzenie rośliny z siatką nie można nazwać błędem w sztuce, a wykonujących fachowcami z bożęj łaski, gdyż postępują zgodnie z zaleceniami producenta.
Wszystkie drzewa sadzone w zieleni miejskiej sadzone są w siatkach ( przynajmniej w Poznaniu ) i nie dzieje się z nimi nic niepokojącego, trzeba tylko sprawdzić czy wokół szyjki korzeniowej pracownicy szkółki nadto nie ściągnęli drutu bo taki niezasypany ziemią wytrzyma dłużej i może wyrządzić szkody
Dla ogrodnika nie ma złej pogody, jest tylko zły ubiór
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sadzenie drzew z siatką metalową

Post »

O sadzeniu w Poznaniu to już nic nie mów, bo widzę jak to wygląda :roll: zresztą takie widoki to można poobserwować w każdym miejscu. Kawałek drzewka i trzy, cztery grube bale jako stelaż, do tego nawalą kory świeżej z akuratnych wyciętych godzinę temu drzew/ często jeszcze kwitnących. Sadzenie na kupę aby gęsto. Z parku JP2 bodajże / nie pamiętam nazwy na trasę Dębińską to z dębów posadzonych nawet połowa się nie przyjęła. Ot i takie sadzenie . U mnie w mieście kloników ponasadzali z bryłą tak, ale uschły lub po wymarzały. Albo nawtykają iglaków jeden na drugim obok siebie jałowiec, świerk po pół metra od siebie :lol:
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Slaw
50p
50p
Posty: 99
Od: 28 lis 2013, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Sadzenie drzew z siatką metalową

Post »

Każde założenie zieleni miejskiej powstaje najpierw na papierze w zarzadzie zieleni miejskiej albo w zarzadzie dróg miejskich i to czy jest to zaprojektowane z głową to już inna historia. Wykonawca dostaje projekt z wytycznymi i wymiarami i nie jest jego zadaniem zastanawiać się czy drzewa nie są za blisko siebie. Zresztą utrzymanie zieleni w mieście znacząco różni się od pielęgnacji roślin w ogrodzie prywatnym. Warunki siedliskowe jakie panują na wąskich pasach zieleni, sól , psy, wandalizm sprawiają że wypady zdarzaja się często.Nie raz widziałem przy drogach drzewa które rosły w miejscu gdzie woda urztrymuje sie przez długi okres w postaci kałuży. Tak naprawdę drzewo nigdy nie powinno tam rosnąć albo gatunek przystosowany.Inną sprawą jest to ,że kryterium wyboru wykonawcy jest zawsze 100% cena. Niektórzy wykonawcy tak zaniżają swoje wyceny , byle wygrać przetarg a później sadza materiał 2 kategorii, i wychodzi jak wychodzi.

Jeśli chodzi o Poznań to ja zaobserwowałem pare ciekawych rozwiazań naprzykład paliki utrzymujące posadzone drzewo siegają po kolana sa ładnie zbite razem i nie dominują nad drzewem. Korzeń jest chroniony przed ruchami i zrywaniem młodych korzeni a wygląda taka konstrukcja ok. Sa też negatywne spostrzeżenia np białe maty którymi owijają na zimę drzewa przy drogach.

Ale wracając do tematu chciałem tylko zwrócić uwagę, że według szkółkarzy z całej Polski siatkę metalowa należy zostawić na bryle. Być może kiedyś to się zmieni ale jak na razie sadzenie z siatką nie jest błędem
Dla ogrodnika nie ma złej pogody, jest tylko zły ubiór
javier
200p
200p
Posty: 207
Od: 15 sie 2014, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Sadzenie drzew owocowych

Post »

Z racji mojego nikłego doświadczenia w ogrodnictwie chciałem się zapytac szanowne grono tutaj zgromadzone o czereśnie.

Interesuje mnie czereśnia ale w formie nisko piennej.Jakie polecacie odmiany oraz jakie podkładki.Słyszalem ze takie drzewka sa bardziej wymagające co do gleby i stanowiska oraz że częściej chorują.Czy to prawda?
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3716
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Sadzenie drzew owocowych

Post »

Chorują bardziej na braki w pielęgnacji. Mają zdecydowanie większe wymagania siedliskowe.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
tompil
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 20 maja 2015, o 17:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sadzenie drzew owocowych

Post »

Witajcie.
To mój pierwszy post na forum.
Przejąłem niedawno gospodarstwo rolne po rodzicach, ale drzewkami nigdy się nie zajmowaliśmy. Co prawda posadziłem z 5 lata temu około 10 różnych drzewek, ale zabiegi ograniczam do przycinania, pryskania miedzianem, ewentualnie przeciwko mszycom i nasionnicy, no i do teraz nie wszystkie owocują.
Zarejestrowałem się ponieważ wpadłem na pewien pomysł i zastanawiam się nad jego sensownością. 29 sierpnia biorę ślub i wymyśliłem, że zamiast kwiatów poproszę o sadzonkę drzewa lub krzewu owocowego:), byłaby fajna pamiątka na lata jakby drzewa rosły, posadzić mam gdzie, a i prezent bardzo praktyczny. Tylko zastanawiam się nad tym terminem, bo trochę za wcześnie na sadzenie drzewek, a i sadzonki o tej porze roku może być problem kupić. Co o tym pomyśle sądzicie?
Awatar użytkownika
pata
50p
50p
Posty: 59
Od: 12 mar 2012, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - czechy

Re: Sadzenie drzew owocowych

Post »

tompil pisze: Tylko zastanawiam się nad tym terminem, bo trochę za wcześnie na sadzenie drzewek, a i sadzonki o tej porze roku może być problem kupić. Co o tym pomyśle sądzicie?
Kup sadzonki w donicach!
Pozdrawiam serdecznie ze Śląska Cieszyńskiego. Paweł
Awatar użytkownika
grazka100
500p
500p
Posty: 968
Od: 25 paź 2010, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Sadzenie drzew owocowych

Post »

tompil w dużych centrach ogrodniczych są drzewka i krzewy w donicach przez cały sezon.

Chyba, że chcesz zmienić termin ślubu ;:306 , ale pomysł bardzo fajny i oryginalny.
tompil
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 20 maja 2015, o 17:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sadzenie drzew owocowych

Post »

No zmienić byłoby trudno:)
Skoro są w donicach to nie ma się co przejmować. Tworze zaproszenia i czas wysyłać.
Będzie trzeba przyczepkę podczepić do samochodu pary młodej:)
Dzięki za odpowiedzi,
Pozdrawiam,
juda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1350
Od: 1 lis 2008, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie okolice Jasła

Re: Sadzenie drzew owocowych

Post »

:wit
Pomysł bardzo oryginalny , praktyczny ;:215
Pozdrawiam Teresa
Miłe chwile dnia każdego czynią człeka szczęśliwym.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Sadzenie drzew owocowych

Post »

Łomatko! Wyobrażam sobie druhny, czy też inni wystrojeni goście targający drzewka w donicach! Musisz chyba określić szczegółowo jakie odmiany chciałbyś. A nuż Ci przyniosą 50 jabłonek np McIntosha! Albo ze 30 klaps. Poza tym w marketach jest kiepski wybór a i drzewkami to tam się nikt nie przejmuje, zabiedzone, zasuszone.
A swoją drogą pomysł świetny! ;:63
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
grazka100
500p
500p
Posty: 968
Od: 25 paź 2010, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Sadzenie drzew owocowych

Post »

Ja widziałam w centrum ogrodniczym (nie w markecie) śliczne, zadbane rośliny.
Pracownicy chodzili i opiekowali się wszystkim.
Myślę, że goście nie pójdą do T.... czy Au.... i nie będą wybierali w zabiedzonych "okazach".
:;230
Fakt, że lista z odmianami tak jak lista z prezentami tradycyjnymi może być niezbędna :)
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Sadzenie drzew owocowych

Post »

Zdecydowanie niezbędna, najlepiej wybrać sobie jakiś świetnie zaopatrzone Centrum Ogrodnicze i tam skierować gości.
Pozdrawiam! Gienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”