Czy drzewa rozmnażane wegetatywnie zawsze rosną mniejsze od

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Czy drzewa rozmnażane wegetatywnie zawsze rosną mniejsze od

Post »

Witam chciałbym się zapoznać z państwa opiniami czy też doświadczeniami, na temat wpływu rodzaju rozmnażania roślin na jej przyszły wzrost i osiągnięcie ostatecznych rozmiarów. Otóż nie tak dawno spotkałem się właśnie z taką informacją: ?drzewa które rozmnaża się przez szczepienie oraz ukorzenianie sadzonek (półzdrwniałe, zdrewniałe) osiągają mniejsze rozmiary od tych które rozmarza się przez wysiew nasion?.
O ile mogę się zgodzić, że drzewka szczepione są mniejsze np.: ozdobne kasztanowce, klony, wierzby czy też szczepione drzewka owocowe: jabłonie, grusze, śliwy, orzechy itd.? osiągają mniejsze rozmiary, gdy są szczepione ? można powiedzieć że jest to reguła.
Ale czy regułą jest również to, że drzewko uzyskane z ukorzenienia sadzonki (półzdrewniałej, zdrewniałej) zawsze będzie mniejsze niż drzewko uzyskane z siewu. Chodzi mi tutaj np. o takie gatunki często rozmnażane tą metodą jak: jesion, wiąz, klon czy też praktycznie wyłącznie rozmnażane droga wegetatywną przez ukorzenianie sadzonek: metasekwoja, modrzew, wierzba, topola ? czy te drzewa rozmnażane właśnie taką droga osiągają mniejsze rozmiary od jesionu, wiązu, klona, metasekwoi, modrzewia, wierzby, topoli które są rozmnażane przez nasiona?
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy drzewa rozmnażane wegetatywnie zawsze rosną mniejsze od

Post »

Coś w tym może być.
Owszem, u gatunków u slabej dominacji apikalnej pobierając przez kilka pokoleń sadzonki z bocznych gałęzi możemy gojść do formy krzaczastej, ba, płożącej (Jun. chinensis i inne iglaki)
Przy szczepieniu owszem- raz, to wpływ podkładki,(owocowe) ale i sam zrost- może ograniczać przepływ tego, co tam roślinie potrzebne i ograniczać wzrost. No i możliwość pewnej niezgodności genetycznej.
Jedyne co mi się nasuwa to wiek rośliny. Młode rośnie szybko, w starszym wieku wzrost wyhamowuje. To oczywiste. Rozmnażając wegetatywnie sto lat roślinkę nasza ukorzeniona latoś sadzonka ma oczywiście 100 lat. Natomiast przy ukorzenieniu sadzonek z młodej siewki- nie widzę wpływu.
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Czy drzewa rozmnażane wegetatywnie zawsze rosną mniejsze od

Post »

Tak jak napisałeś przy szczepieniu zależy, jaka podkładka, jaka metoda szczepienia, zgodność genetyczna itd. ? ja bym już w to nie wchodził głębiej w tym temacie, bo pewnym jest, że szczepione drzewko urośnie mniejsze niż to nie szczepione np. czereśnia ptasia zaszczepiona na czereśni ptasiej urośnie mniejsza niż czereśnia ptasia rozmnożona z pestki. Wyjątkami tutaj mogą być formy miniaturowe szczepione na pniu ? ale i tak nie rosną wiele więcej niż wysokość pnia-podkładki.
Bardziej chciałbym się dowiedzieć jak to jest z ukorzenianiem sadzonek. Z tym wiekiem chyba masz rację, tylko nie bardzo wiem jak mam to rozumieć. Czy jeżeli rośnie 100 letni jesion i pobieram z niego tegoroczną gałązkę, i ta gałązka mi się ukorzeni to mam ją traktować jako 100 letni okaz ? co za tym idzie będzie wolniej rosła. Z drugiej strony istnieją specjalistyczne stare sady mateczne, w których rosną kilkudziesięcioletnie okazy i z nich rok rocznie pobiera się gałązki a następnie ukorzenia i w następnym sezonie służą jako zdrowe, szybko rosnące podkładki. Lub np. taka wierzba praktycznie każdy rozmnaża wierzbę drogą wegetatywną ? nawet przy zalesieniach tak się robi (mimo że zalesianie wierzbą to raczej rzadkość ale sam kiedyś byłem świadkiem że właśnie robi się to w taki sposób).
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy drzewa rozmnażane wegetatywnie zawsze rosną mniejsze od

Post »

Dokładnie tak. Sadzonka ze 100-letniego drzewa (jeśli się ukorzeni, bo u roślin trudno się korzeniących pobiera się sadzonki z roślin młodych- kwestia poziomu hormonów, dlatego też mateczniki sie odmładza, można rownież zaszczepić, a z uzyskanej rośliny brać zrazy do sadzonkowania- wpływ podkładki) to będzie filogenetycznie roślina stuletnia. Wszystkie tuje "Smaragd' mają tyle lat, ile czasu minęło od skiełkowania tego jednego nasionka, z ktorego urósł pierwszy egzemplarz.
Ogólnie- wszystkie gatunki rozmnaża sie z nasion. Odmiany-wiadomo- przez sadzonki lub szczepienie, bo i naczej sie nie da. Ale do lasów również nie sadzi sie sadzonek ukorzenianych. Z kilku powodów- kwestia dominacji apikalnej, tempa wzrostu, ograniczenia puli genetycznej. Oczywiście gatunkow lasotwórczych, nie piszę tu o topoli czy wierzbie.
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Czy drzewa rozmnażane wegetatywnie zawsze rosną mniejsze od

Post »

A więc jeżeli ukorzenie sobie gałązkę z 200 letniej, majestatycznej wierzby płaczącej, rosnącej u mnie w mieście. Otrzymam wolno rosnące drzewko, które nigdy nie osiągnie takich rozmiarów jak roślina mateczna z której została pobrana ?
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy drzewa rozmnażane wegetatywnie zawsze rosną mniejsze od

Post »

Ta wierzba dobrze jak ma 50 :wink: Sadziłem toto lat temu z 13 i mają średnicę pnia w pierśnicy około pół metra. Fakt, na dobrym siedlisku.
A co do pytania- nie wiem. Wierzba czy topola 60 letnia jest stara, dąb w wieku młodzieńczym. Obawiam się, że wkraczamy tu na białe karty. Faktem jest że niektóre odmiany się starzeją, "wyradzają", tracą cechy pokrojowe.
'Skyrocket'- kiedyś wąski, w kształcie cygara. Teraz- sadzonki z bocznych gałązek- coraz szerszy, mało zwarty, podatny na śnieg- prawie nie rozmnażany.
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 528
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Czy drzewa rozmnażane wegetatywnie zawsze rosną mniejsze od

Post »

tak to nie działa, jeśli pobierzemy sadzonkę z drzewa nawet 500 letniego to nowe drzewko będzie rosło normalnie. wielu ludzi rozmnaża tak drzewka a potem dziwi się że drzewko rośnie wolno i krzywo ale chodzi o to aby w pierwszy rok przyjęcia się drzewka przyciąć je do zera i w następnym roku wybije pęd o kształcie i pokroju normalnego drzewa i wtedy już rośnie normalnie. tak się rozmnaża np tulipanowce i rosną z nich normalne drzewa, także platany tak można rozmnażać. w australii rosną zadrzewienia które powstały przez odrosty i są tam klony, które wg obliczeń które sugerujecie mają 50 tysięcy lat. to znaczy DNA tych drzew (osobników) ma 50 tysięcy lat licząc od czasu ostatniego powielenia generatywnego i nic tym roślinom nie jest, drzewo nie umiera z powodu degeneracji DNA lub niewydolności mechanizmów naprawczych tylko z powodu wyjałowienia podłoża lub z powodu zmiany warunków
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy drzewa rozmnażane wegetatywnie zawsze rosną mniejsze od

Post »

To oczywiste. Niemniej u niektórych roślin (np. milorząb) z sadzonek z krotkopędów lata upłyną, nim "zaskoczy". U roślin o silnej dominacji apikalnej sadzonki z bocznych gałęzi będą rosły krzaczasto (iglaste)
I oczywiście o skarleniu mowy nia ma. Jednak uzyskana roślina będzie miała cechy filogenetyczne dojrzałej. (cały czas piszę o iglastych) Dlatego też szczepi się np. świerka zrazami z korony drzew doborowych na plantacje nasienne- i obradzają metrowe świerczki.
I jeszcze jedno, Tomku. Trzeba pamiętać o skali czasowej. Drzewa jednak ciut dłużej od nas żyją- i procesy te mogą być dla nas niezauważalne.
Niemniej u iglakow opisy niektórych starych odmian po latach rozmnażania wegetatywnego nijak się mają do wyglądu obecnego roślinek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”