Jak pozbyć się Nornicy albo coś w tym stylu?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
Działkowiec
50p
50p
Posty: 88
Od: 23 kwie 2008, o 10:54
Lokalizacja: Warmia i mazury

Post »

Zapomniałem, że to odkryłem, hehe.Miałem napisać, że nie mogę znaleźć tego tematu gdzie jest napisane, że się nie sadzi pomidorów koło ogórków. Proszę i dziękuje z góry za pomoc :)
Awatar użytkownika
Działkowiec
50p
50p
Posty: 88
Od: 23 kwie 2008, o 10:54
Lokalizacja: Warmia i mazury

Post »

Zrobiłem fotkę jednej z największych dziur po jakimś szkodniku.Proszę powiedzieć co to może być ? ;/ na pewno nic z psów/kotów...
Obrazek
Awatar użytkownika
ewikk77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1082
Od: 8 sty 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jak pozbyć się Nornicy albo coś w tym stylu?

Post »

Odświeżam temat, bo moją działkę zaatakowały nornicowate. Do tej pory robiły tylko dużo dziur, więc myślałam, że to kret, rozgrabiałam "kretowiska", ale ostatnio te wstrętne stwory zaczęły masowo wciągać moje roślinki pod ziemię. Nawet jedną przyłapałam na gorącym uczynku. Tzn. zobaczyłam jak groszek jest wciągany do nory :evil:
...i teraz moje pytanie: Czy jeśli posypię trutkę na myszy, itd. to czy nie zjedzą tego jaszczurki i nie potrują się, bo mam ich sporo i szkoda by ich było.
Właściwie, to ostatnie pytanie już nieaktualne... tak mi się wydaję. Nigdzie nie znalazłam, żeby jaszczurki jadły coś innego niż bezkręgowce, ślimaki, itp. więc chyba nie zjedzą trutki na nornice.
pozdrawiam Ewa
krystynac50
200p
200p
Posty: 303
Od: 9 lut 2010, o 09:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Czym zwalczać nornice?

Post »

mój trawnik opanowały nornice Jest ich tak dużo że trawnik jest zryty Zasiałam nową trawę która dopiero ukorzenia się i te korytarze ryte tuż pod powierzchnia ziemi powodują że słabo rośnie
Stara zię walczyć z nimi stosując preparat na norniki (niebieskie granulki ) ale bez rezultatu nadal widać nowe korytarze
Czy znacie jakiś sposób żeby pozbyć się nieproszonych gości?
Bądź jak zegar słoneczny. Odmierzaj tylko pogodne godziny
Green Tea
100p
100p
Posty: 146
Od: 20 mar 2010, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sudety

Re: Jak pozbyć się Nornicy albo coś w tym stylu?

Post »

Jest taka sprawa: nornice i norniki to nie to samo, nazwy są podobne, ale dwa różne zwierzątka. Nornice są malutkie, norniki dużo większe. Z mojego doświadczenia , to raczej norniki lubią korzenie trawy, ale nie jestem zoologiem :-) Czasem też można mieć w ogrodzie i jedne i drugie, jak np. u mnie :-) Norniki nie lubią towarzystwa, trzeba niszczyc im te korytarze, zadeptywać, wlewać do nich płynne odsraszacze (można kupić albo zrobić gnojówkę z pokrzyw) itp. U mnie doskonałe efekty dały elektroniczne brzęczki na baterie, słyszałam różne opinie, ale u mnie naprawdę skutkuje, wyniosły się krety i norniki, na rabatach jest spokój :-) Są dość drogie, kilkadziesiąt zł za sztukę, ale jeśli ogród nie jest duży, to zwykle wystarczy jeden i kolesie pakują manatki :lol: Ja kupiłam firmy Bros i muszę pochwalić, na jednym komplecie baterii, 2 szt., dziala od kwietnia do tej pory, opłacało sie kupić.
"Ogrodnik wspiął się - istny drozd w waciak odziany - na szczyt drzewa,
łącząc tym samym niby most to, co dwunogie, z tym, co śpiewa."
Josif Brodski "Ogrodnik"
Awatar użytkownika
ewikk77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1082
Od: 8 sty 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jak pozbyć się Nornicy albo coś w tym stylu?

Post »

W moim ogródku są jak podejrzewam po "śladach" nornice, norniki i krety :evil: :evil: :evil: :evil: Wyjadają mi sukcesywnie, a to groszek, a to fasolkę -potrafią wrąbać lub wciągnąć pod ziemię całe krzaki zostawiając tylko półcentymetrową łodyżkę :evil: O to podejrzewam najbardziej nornice. Truciznę mają w nosie z groszku zostało może 1/4 krzaczków, a teraz rąbią fasolkę. Kota nie mam, bo pies niedobry by go zjadł, sam jak na razie złapał tylko jednego kreta i żadnej nornicy :? Biorąc pod uwagę, że nie mam czasu siedzieć w ogródku i polować na myszy :? więc mogę się tylko wściekać, po wizycie w warzywniaku, ale już postanowiłam, dokarmiać myszki caaaałą zimę tymi różowymi pysznymi ziarenkami :twisted:
pozdrawiam Ewa
Green Tea
100p
100p
Posty: 146
Od: 20 mar 2010, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sudety

Re: Jak pozbyć się Nornicy albo coś w tym stylu?

Post »

Norniki, to norniki wciągaja rośliny pod ziemię.
Jeszcze raz powiem, że u mnie sprawdzil sie dźwiekowy odstraszacz. Spróbuj, norniki są dość płochliwe.
"Ogrodnik wspiął się - istny drozd w waciak odziany - na szczyt drzewa,
łącząc tym samym niby most to, co dwunogie, z tym, co śpiewa."
Josif Brodski "Ogrodnik"
Awatar użytkownika
ewikk77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1082
Od: 8 sty 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jak pozbyć się Nornicy albo coś w tym stylu?

Post »

Będę musiała poszukać w sklepach ogrodniczych tego odstraszacza. Mam pytanie czy norniki wyglądają jak brązowawe tłuste gigantyczne mychy, bo jedną taką zobaczyłam jak późnym wieczorem zaczęłam hałasować w ogródku (zaczęłam robić wyższe podpory dla ogórków). O mało nie padłam jak taki "baran" wybiegł z ogórasów :shock: :shock:
pozdrawiam Ewa
Green Tea
100p
100p
Posty: 146
Od: 20 mar 2010, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sudety

Re: Jak pozbyć się Nornicy albo coś w tym stylu?

Post »

:D Na mnie wizualnie nie robia wrażenia :roll: , ale z grządek je uprzejmie wypraszam, za to pozwalam spokojnie mieszkac w pozostałych częściach ogrodu... Najskuteczniejsza w wyłapywaniu gryzoni jest łasica, ma takie rozmiary i kształt ciala, że wchodzi nawet do mysiej nory. "Moja" łasiczka mieszka pod korzeniami starej lipy i dziesiątkuje populacje gryzoni.
Łasicy nie mozna oczywiście przenieść do swojego ogrodu, ale mozna ją zachęcić :D , żeby sama zechciała zamieszkać. Nie w każdym ogrodzie to jest możliwe oczywiście, ale w niektórych warto sprobować :) Gdzieś w kącie, jeśli mamy na to miejsce, jakaś kupka gałęzi, starych desek, kilka pniaków albo dużych kamieni, pod szopą albo pod ogrodzeniam - to może być "lokal" dla łasicy :D
Oczywiście może sie okazać, że żadna łasica nie zamieszka, a "lokal" zajmą właśnie niechciane gryzonie, ale cóż, kto nie ryzykuje, ten nigdy nie wygrywa :D :D Poza tym łasica czasem zajmuje nory właśnie po nornikach, które wcześniej zjadła :lol:

Tak, norniki to takie jakby gigantyczne brązowe myszy :lol:
"Ogrodnik wspiął się - istny drozd w waciak odziany - na szczyt drzewa,
łącząc tym samym niby most to, co dwunogie, z tym, co śpiewa."
Josif Brodski "Ogrodnik"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”