Jak pozbyć się Nornicy albo coś w tym stylu?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Pisałem m.in. o szkodliwości ropy
Erazm pisze: ...Szmat nasączonych ropą lepiej nie dawać w części warzywnej. Ropa jest szkodliwa i długo utrzymuje się w ziemi. Ja daję tylko na trawniku.
Proponuję czytać dokładnie co piszę. Czy ktoś ją zastosuję to jego sprawa. Zrobi to z pełną świadomością. Ani Ty ani ja nie będziemy mieli na to wpływu.
tadeusz48 pisze:...L E K K I E nasączenie 2 szmat to jakieś 50-100 gram ropy. ...
To tylko 5 - 10ml. :lol:
Dalszą dyskusję w tym temacie uważam za zbędną. :lol:
Pozdrawiam Andrzej.
konto-nieaktywne2
---
Posty: 425
Od: 18 sty 2007, o 08:26
Lokalizacja: Błonie

Post »

A co ty Tadeuszu proponujesz użyć do zwalczania kretów. Reklamowane rurki przez ciebie do ich lapania wedlug mnie nie zdają egzaminu.Lapią się na nie tylko mlode krety. Zanim zlapie sie na rurkę to zryje calą okolice.
Ja wole ropę....... W minimalnych ilościach nie jest tak szkodliwa jak piszecie zwlaszcza użyta w trawie. Zapominacie ze cale nasze srodowisko jest zatrute chemią, kwaśnymi deszczami ...... Na pewno dzialkę masz i tak już skażoną przez metale cieżkie.
Decyzję czy ropę stosowac czy nie zostaw mam. Wystarczy informacja jak dla mnie o jej szkodliwości.
Awatar użytkownika
Działkowiec
50p
50p
Posty: 88
Od: 23 kwie 2008, o 10:54
Lokalizacja: Warmia i mazury

Post »

Jak byście niezauważyli mi chodzi o zwalczenie nornic a nie kretów :) Nie wiem czy to są na pewno nornice ale coś z myszowatych, ale na pewno nie są to krety.Więc proszę o rady :)

Pozdrawiam
konto-nieaktywne2
---
Posty: 425
Od: 18 sty 2007, o 08:26
Lokalizacja: Błonie

Post »

Ja wsypuje do norek truciznę na szczury. Jest skuteczna na razie.
Awatar użytkownika
Działkowiec
50p
50p
Posty: 88
Od: 23 kwie 2008, o 10:54
Lokalizacja: Warmia i mazury

Post »

Na mojej działce chyba zamieszkał karczownik.Stwierdzam tak, bo korzenie są nie ruszany, tylko roślinki są wywalane do góry i spod roślinek znika ziemia.A karczownik chyba zjada lub zbiera ziemię, nie wiem tak się domyślam.Jeżeli się mylę proszę o poprawienie a wzbogacę się o nową wiedzę :) I bym zapomniał, są duże dziury a przecież nornica jest mała.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Duże dziury? To znaczy jakie? Dołki, czy okrągłe, kształtne otworki? Jakiej dokładniej wielkości?

Karczownik nie je ziemi, a jeśli coś wyciąga rośliny i zostawia rozkopane dziury, to może być równie dobrze jakieś psowate czy kotowate, a może ptaki, które szukają czegoś pod ziemią i wywalanie roślin to tylko skutek rozkopywania ziemi. Może to coś szuka pędraków?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Działkowiec
50p
50p
Posty: 88
Od: 23 kwie 2008, o 10:54
Lokalizacja: Warmia i mazury

Post »

Nie za dużo pytań?! Mam zmierzyć średnice i podać co do milimetra?
Duże dziury.Najpierw jest malutka ale jak się wiatro wylało wody to bardzo duża się zrobiła i bardzo głęboka, lałem wode około 3-5 minut i nie wybijała do góry ;/ Otwór okrągły.Ptaki ani koty ani psy to nie są na pewno!To nic nie szuka pędraków na 101 % !
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Pytam o wielkość, bo piszesz "duże dziury", a dla mnie duże to 40, 60 cm, albo i większe :lol:

A nornica, owszem, jest mała, ale otworki w ziemi zostawia o plus minus 5-10 cm średnicy, to chyba zależy od rodzaju ziemi. Twoje dziury są większe?

Karczownik obżera korzenie tak, że można wyjąć roślinę trzymając za górną, nadziemną cześć, a korzenie zostają w ziemi :twisted:

Norniki i inne myszowate kopią korytarze, zostawiają dziurki, wciągają rośliny do tych korytarzy (do norek usytuowanych w głębi, ale czasem coś im się wymsknie z pyska i zostaje na widoku), obgryzają cebulki i kłącza, a nawet szyjki korzeniowe i pieńki drzewek i krzewów, ale na ogół większe rośliny nie zamierają z dnia na dzień, a przy robocie karczownika - owszem.

Twoje dziury są "rozkopane", czy to znaczy, że pierwotna dziurka została wtórnie rozkopana przez jakieś inne zwierzę?

Jak się tego draństwa pozbyć? Na razie sposobów znamy już mnóstwo, ale żaden nie jest skuteczny na 100%. U jednych działa śledź, u innych częste wzruszanie ziemi pazurkami, u kolejnych trutki, albo łowny kot, świece dymne, szmatki nasączone rozpuszczalnikiem, odstraszacze z butelek pet, albo na baterie, rośliny odstraszające albo przyciągające w inne rejony działki. U mnie nie działa nic.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Działkowiec
50p
50p
Posty: 88
Od: 23 kwie 2008, o 10:54
Lokalizacja: Warmia i mazury

Post »

Tak one są takie 5-10 cm. A jak się wlało wodę to dziura sie powiększyła.A na działce wrzucamy palące się końcówki papierosów i jakoś ucichły te gady :D Żadne zwierze tego nie rozkopało, po prostu jest jamka. A ziemi ja nie mam tylko glinę :? A tak a propo to jakiej jest klasy ziemia (gilna) ?
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Wywołujesz mnie do tablicy (na pw), więc odpowiadam na zadane pytanie - nie wiem :D

Klasa ziemi nie zależy tylko od jej struktury, ale mam za mało wiedzy, żeby ci to dokładnie wyłożyć. Może znajdzie się na forum ktoś bardziej kompetentny... Jakiś student (może być były) gleboznawstwa, rolnictwa, ochrony środowiska, czy coś w tym stylu.

A najlepiej poczytaj tutaj:
- Bonitacja (gleboznawstwo)
- Bonitacyjna klasyfikacja gleb gruntów ornych.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Działkowiec
50p
50p
Posty: 88
Od: 23 kwie 2008, o 10:54
Lokalizacja: Warmia i mazury

Post »

A już myślałem, że Ty wszystko wiesz 8)
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Eeee, hm, tia, złośliwiec z pana, panie Działkowiec, hę?

Na szczęście nie mam takich ambicji, żeby wiedzieć wszystko, to by było zresztą raczej niemożliwe :D Nie mam tez oporów przed jasnym wyłożeniem na forum, że brakuje mi wiedzy w jakimś zakresie. Co więcej, bardzo często takiej "twardej" wiedzy mi brakuje, mam więcej wątpliwości niż pewności. Ale staram się :roll:

Przeczytałeś to, co jest w odnośnikach?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Działkowiec
50p
50p
Posty: 88
Od: 23 kwie 2008, o 10:54
Lokalizacja: Warmia i mazury

Post »

Tak, przeczytałem lecz nic mi nie pomogło.Z tym na pw to zgadzam się. :) A mogłabyś coś doradzić w temacie pod adresem http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=13599 Bo jakoś nikt mi nie pomaga :( I nie mogę znaleźć sekcji warzywa-owoce.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”