Boczniak z grzybni

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Boczniak z grzybni

Post »

Trociny mają być z drzew liściastych.Nie wiem jak u Ciebie ,ale u nas wiórki są z sosny.Mogą być też szczapy drewna kominkowego ,deski z palet itp,ale tylko z drzew liściastych..Trzeba namoczyć przez kilka dni w wodzie i odkazić w piekarniku zawinięte w folię , w temp ok 70 -80 st.przez 2-3 godz.
Awatar użytkownika
Rybka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1672
Od: 30 lip 2008, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Norwegia

Re: Boczniak z grzybni

Post »

Mam szczapki z brzozy. Dziękuję ;:196
"Bo trzeba się śmiać, wariatkę grać, szczęśliwą być i z życia drwić"
pozdrawiam Beata
akacjowa
200p
200p
Posty: 220
Od: 24 mar 2016, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Boczniak z grzybni

Post »

Chcę wyhodować sobie grzybnię boczniaka na pniu z brzozy. Mam pomysł zmodyfikować naszczepianie kołeczków. Chcę wywiercić wiertarką w pniu dziury ale nie takie wąskie, tylko odpowiednio szersze, aby zmieścić trochę nadzienia dla grzybni. Wydaje mi się że trudno jest takim zarodnikom przebić się przez lite drewno więc pomyślałam wypchaniu tych szerszych wywierceń szatką ze słomy zmieszaną z trotami. Ciekawa jestem , gdyby do tej szatki ze słomy z trocinami, dodać jeszcze mąkę ? Skoro dają ziarno i grzybnia się nim odżywia, to mąka kuchenna chyba też da efekt ? Chcę mąkę rozbabrać trochę z wodą, taki jakby klej, i domieszać do tej właśnie sieczki z trotami. Wepchać owo nadzienie w dziury w pniu, i zapchać w te kieszonki kołki z grzybnią.
Co myślicie o takiej metodzie ?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Boczniak z grzybni

Post »

;:oj ;:202 :;230 . Bez urazy, ale grzyby dają radę od milionów lat i bez naszej pomocy. Ziarno jest specjalnie spreparowane. Z mąką i słomą możesz wprowadzić konkurencyjne grzyby pleśniowe, które zniszczą grzybnię boczniaka.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Boczniak z grzybni

Post »

Do kiedy jest okres by hodować boczniaki? Będąc w OBI dopiero o nich mi sie przypomniało. Mam też na działce wyciętą czeresnie i pień na ok 150cm. Ciekawe czy boczniak by go polubił.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Boczniak z grzybni

Post »

dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Boczniak z grzybni

Post »

W takim razie Shiitake, Eryngi, Purchawica Olbrzymia i Boczniak Ostrygowaty zamówione. Zobaczymy co w tym roku z tego wyjdzie. Część w balotach a cześć w grzybni na kołkach.
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Boczniak z grzybni

Post »

U mnie pojawiły się pierwsze owocniki boczniaka ostrygowatego :)

Zaszczepione kołkami z grzybnią w pniach brzozowych w maju. Już myślałam, że nic z nich nie będzie, niby na instrukcji była informacja, że przerastanie grzybnią może trwać nawet i kilka miesięcy, ale jak człowiek jest niecierpliwy, to od razu myśli, że nic nie wyjdzie :wink: Po tygodniu ciągłego padania deszczu pojawiły się ostatnio pierwsze sztuki.

Mam dwa pnie z ostrygowatym i dwa z cytrynowym, ale na cytrynowe, to pewnie będę musiała poczekać do przyszłego lata. Nie wiem jeszcze co zrobić z tymi pniami na zimę, czy zostawić, czy schować gdzieś. Muszę o tym poczytać.

Obrazek
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Boczniak z grzybni

Post »

kaLo pisze:Trociny mają być z drzew liściastych.Nie wiem jak u Ciebie ,ale u nas wiórki są z sosny.Mogą być też szczapy drewna kominkowego ,deski z palet itp,ale tylko z drzew liściastych
Wiem że ktoś tutaj pisał że liściaste ale lepiej jak to są brzoza, orzech a na owocowych nie będą rosły boczniaki. Ja jednak mam wyciętą czereśnie, czy komuś mimo wszystko udało się na owocowych czy szkoda zachodu?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Boczniak z grzybni

Post »

Kilka dni temu w lesie widziałem martwy świerk porośnięty boczniakiem. Jak widać nie jest to grzyb wybredny. Brzoza jest drewnem dość miękkim i przerastanie grzybnią trwa stosunkowo krótko. Drzewa owocowe to gatunki o twardym drewnie, które grzybnia przerasta dość długo więc z punktu widzenia uprawy mało przydatne.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Boczniak z grzybni

Post »

Hmm więc brykiety trocinowe z drzew mieszanych można spokojnie zastosować pod boczniaki?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Boczniak z grzybni

Post »

Tego nie wiem. Co prawda podają, że boczniak rośnie też na drewnie iglastym ale rzadko. Brykiet może zawierać różne domieszki i zanieczyszczenia , które zostaną pobrane przez grzyby. Co dobre do kominka nie koniecznie może być dobre do uprawy grzybów. W jednym z wątków o przygotowaniu gleby(chyba) wstawiłem link do artykułu , w którym przedstawiono sposób przygotowania kompostu z węgla brunatnego uzyskanego z pomocą boczniaka . Twardy zawodnik.;:oj .
Kryss
50p
50p
Posty: 56
Od: 26 mar 2016, o 18:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łobez / zach-pom

Re: Karczowanie,usuwanie trudnych korzeni,pieńków,krzewów,drzew

Post »

Witam. Czy grzybnie boczniaka w kołkach powinno się wkładać na wiosnę, czy można jeszcze teraz?
Pozdrawiam
Krystian
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”