Co zmienić?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Dede
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 wrz 2017, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Co zmienić?

Post »

Witam mądre głowy,

szukam pomocy w urządzeniu mało wymagającego ogrodu mojego taty. W ogrodzie zostały róże, forsycja, bukszpany, lilie, tulipany, szafirki, konwalie i kilka roślin na resztkach małego skalniaka (musi być, bo zakrywa przydomowe szambo). Nie znam się za bardzo na roślinach, nie mogę zajmować się ogrodem z uwagi na odległość zamieszkania. Myślałam, żeby poprzesadzać trochę to co zostało i uzupełnić o kilka roślin (nie za wiele), położyć korę lub żwirki, a resztę obsiać trawą. Niestety nie bardzo wiem jak się do tego zabrać, tzn. co i gdzie posadzić, aby chociaż trochę ożywić tą "mroczną" naturę. Ogród jest po północnej stronie domu, ale większości w słońcu, tylko blisko domu i koło iglastego drzewa (chyba świerk) jest cień.



Wklejam kilka zdjęć - trochę zła jakość, bo robione telefonem

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Bardzo proszę Was o pomoc, jakąś podpowiedź - choćby jakiś szkic, jestem wzrokowcem;:180 .
Będę wdzięczna za każdą wskazówkę.
Pozdrawiam serdecznie.
Zielony1111
100p
100p
Posty: 113
Od: 6 gru 2011, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co zmienić?

Post »

Na ogrodzeniu warto posadzić bluszcz pospolity albo rdest auberta.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Co zmienić?

Post »

Jeżeli nie zmierzasz zajmować się ogrodem to nie radzę sadzić żadnych pnączy.Rdest wymaga kilkukrotnego cięcia, to bardzo szybko rosnące pnącze.Podobnie bluszcz, początkowo rośnie dość wolno, potem jest prawie nie do opanowania, robi się busz, bo pędy się ukorzeniają i siła wzrostu się zwielokrotnia.
Nie warto przesadzać starszych roślin, nie wyglądają potem już ładnie, szybko się starzeją i cherlają po przesadzeniu.Lepiej uporządkować nieco przestrzeń i zlikwidować niezbyt efektowne, również te na 'wysepkach', bo utrudniają koszenie, dosiać tam trawę, a ewentualnie coś posadzić nowego w pobliżu tych które zostaną (np. pod ogrodzeniem) i podsypać to wszystko solidną warstwą kory.Żwir lepiej wygląda na niewielkich przestrzeniach i w innego typu ogrodzie niż pokazany.
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Co zmienić?

Post »

Selli ma dużo racji.Nie przesadzać , dosiać trawę , podsypać korą.
Chociaż z moich doświadczeń wynika , że rdest nie rośnie a bluszcz wymarzł w tym roku.I raczej z takich powodów nie radziłabym ci sadzić tych roślin przy ogrodzeniu bo zamiast uładnić oszpecisz.Najlepiej rozejrzyj się co rośnie w okolicznych ogródkach i wszędzie wokół.Taka obserwacja dużo podpowie.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
Dede
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 wrz 2017, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co zmienić?

Post »

Zielony1111 rozwiązanie ciekawe, ale nie będę miała czasu na bieżąco dbać o pnące, i boję się, że mogłyby wymknąć się spod kontroli.

selli7 właśnie chciałam te pojedyncze róże poprzesadzać, no i zlikwidować ten kamienny krąg między 2 dużymi różami (te zostałyby).
Myślałam, żeby właśnie do tych bukszpanów i forsycji koło ogrodzenia dosadzić jeszcze parę roślin i dać korę, może lawenda, goździk, zawciąg, berberys o czerwonym kolorze i jeszcze coś niskiego.

Osmunda podglądałam: dużo ogródków jest bylinowych - ładne, ale te trzeba częściej doglądać, mają też tuje - ale tuje posadziłam w miejscu gdzie ma powstać cichy zakątek na popołudniową kawkę.

A kiedy najlepiej dokonać tych wszystkich operacji teraz na jesień czy wiosną? Czy forsycja musi być jakoś formowana?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”