Nasiona kukurudzy paszowej

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Emberiza
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 22 sie 2017, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Nasiona kukurudzy paszowej

Post »

Dzień dobry,

to mój pierwszy post na tym forum, chociaż czytam już Was od kilku miesięcy. I trochę się wstydzę, ale muszę zapytać, bo potrzebuję pomocy :oops:
Podpięłam się pod wątek o kukurydzy cukrowej, chociaż mam nieco odmienny problem.

Szlag mnie trafia, jak codziennie idę na budowę naszego nowego domu - przechodzę koło pola kukurydzy. Rośliny 3-metrowe, oblepione kolbami, zerwałam 3 na próbę, ugotowałam - przepyszne. Zamarzyłam, aby zasiać sobie takie coś w ogródku pod płotem w następnym roku.
I teraz problem i czemu mnie szlag trafia - bo WSZĘDZIE w sklepach jest tylko kukurydza cukrowa (nasiona) - a ja szukam taką jak z pola, zwykłą kukurydzę paszową na ziarno. Bardzo mi też by odpowiadała spożywcza kukurydza ale _skrobiowa_, taka jak uprawia się na mąkę i kaszę. No, ale nie wiem, nigdzie nie mogę takiej zdobyć. Kukurydza cukrowa jest dla mnie paskudna w smaku, za słodka, ja chcę taką jak na polu!
No i błagam, jak ktoś wie gdzie zdobyć nasiona, napiszcie mi... W sklepach rolniczych są tylko w dużych workach do obsiania na kilka ha i kosztują od kilkuset zł do kilku tysięcy :/ A ja potrzebuję dosłownie garść...:(
Z pola więcej kolb kraść nie chcę, zresztą nic by z tych nasion nie wyszło, bo te odmiany to mieszańce F1 i rolnicy kupują co roku nowe od producenta. Zresztą nawet nie wiem, czy to to się stratyfikuje, a poza tym "sklepowe" są odpowiednio zaprawione.
Błagam, gdzie kupić nasiona odmian niesłodkich, zwykłych skrobiowych?
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Kukurydza cukrowa

Post »

W mojej miejscowości jest wiele pól kukurydzy. Napisz mi maila lub znajdź mnie na FB, to się zgadamy o wysyłke nasion tej kukurydzy zwykłej paszowej. :wit

Ja właśnie odwrotnie. :D Od lat żyłem tylko na tej paszowej i nigdy mi specjalnie nie smakowała. Nie znałm odmian cukrowych i się zawsze dziwiłem jak ludzie mogą ją tak ze smakiem zajadać. ;:306 Aż wkońcu spróbowałem cukrowej i mnie olśniło. ;:oj
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Kukurydza cukrowa

Post »

Emberiza, wybierz się do pierwszego lepszego zoologicznego. Albo jeszcze lepiej, do sklepu z karmą. U mnie są na targowisku. Możesz tam dostać Albo samą kukurydzę paszową, albo w mieszankach dla gołębi/kur. Kup dajmy na to kilo za 3 zł, powybieraj kukurydzę, resztę wysiej na łąki i po kłopocie :) W zoologicznych możesz dostać mieszankę dla gryzoni, lecz cena adekwatnie dużo wyższa. A nie kradnij mi tu chociaż jednej kolby z pola ;:224
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Kukurydza cukrowa

Post »

Kto tu pisał o jakiejś kradzieży. :D Każdy rolnik, to mój dobry znajomy. Mimo że kukurydza rośnie na drugiej strony ulicy, to nie pomyślałem ani razu by iść i rwać kolby. :) Spotkam się z kimś na pewno dzisiaj, to spytam czy mi następnego dnia nie przyniesie szklanke ziaren. Zresztą na polach jeszcze miedojrzała. Dopiero zaczynają myśleć o koszeniu na kiszonki. :wink:

Ja mam jeszcze kilka kolb kukurydzy Glass gem. Też sobie leży i się kurzy. Może byłaby podobna w smaku do paszowej, to też mógłbym wysłać. U mnie leży i się kurzy, a wysiewać jej nie będe, bo raczej wole nowe odmiany testować, niż powtarzać.
Emberiza
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 22 sie 2017, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kukurydza cukrowa

Post »

BobejGS, patasko: dzięki za rady i chęć pomocy, ale raczej niewiele mi to pomoże. Z pozyskaniem kilku ziarenek (nawet z tego pola obok mnie, po po żniwach na pewno pozostaną na polu połamane kolby i wysypane ziarna) nie byłoby problemu, ale kukurydza uprawiana to mieszańce F1, u których wykorzystuje się zjawisko heterozji i ich nasiona nie nadają się do dalszego siewu. I to jest właśnie problem.
Jeśli macie znajomych rolników, to może mogłabym się przypomnieć w tym wątku na wiosnę i może ktoś z Was załatwiłby mi od Waszych znajomych garsteczkę kukurydzy paszowej, jak kolega-rolnik zakupi worek do wysiewu na swoje pole? ;)

I nadal nie pojmuję, dlaczego u nas nie można kupić tych odmian kukurydzy na kaszę i mąkę :/ :( Nosz kurczę, przecież z czegoś te chrupki i płatki śniadaniowe w kraju robią? :/
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kukurydza cukrowa

Post »

Nie możesz poprosić tego rolnika od pola koło siebie? Niech Ci wiosną da trochę nasion, jak tak bardzo Ci smakuje. A jeśli chcesz na mąkę to może kup teraz paszową jak poprzednicy radzą. I masz rację, to mieszańce i z nasion zerwanych kolb nie wyda :wink:
Koło mnie jeszcze nie zebrana flint, hektary tego, no ale tej nikt nie chce podbierać, mimo że rolnicy u nas łaskawi, nie żałują przygodnym obrywaczom :D
Emberiza
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 22 sie 2017, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kukurydza cukrowa

Post »

Nie mam pojęcia, co to za rolnik, nie znam tu ludzi, niestety.
Jedyna nadzieja jest taka, że mój mąż ma w rodzinie wujka mieszkającego z jakieś 20 km od nas, który ma gospodarstwo i krowy mleczne, no i zapewne pola także, bo łaziłam w zeszłym roku u niego po oborach i kiszonkę krowy dostawały. Może jak byśmy się z nim na wiosnę skontaktowali, to by miał parę ziaren do siewu do oddania. Tylko nie wiem, czy mąż do niego zadzwoni, już się puka w głowę, co ja tak z tą kukurydzą szaleję ;:223

A może jak już sadziliście te kukurydze cukrowe, to może trafiliście na jakieś odmiany, które nie są tak upierdliwie słodkie? Hmm.. może to by mi podpasiło...

Albo.. jeszcze jedna myśl... Wiecie może, co się stanie, jak spróbuję w garnku ugotować kolby kukurydzy pękającej? Bo taką jeszcze ewentualnie w handlu spotkałam (nasiona do uprawy).
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kukurydza cukrowa

Post »

Ale się uparłaś :lol: Na all jest SMOLITOP w kg opakowaniach, nadwyżką zimą ptaki skarmisz
Emberiza
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 22 sie 2017, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kukurydza cukrowa

Post »

Ano, trochę uparta jestem, ale jak tu nie dążyć do celu, kiedy czegoś bardzo się chce? ;:333
Dzięki wielkie za namiary na Alle, to może być to, czego szukam ;:136
Kupię, zasieję na wiosnę i może coś z tego wyjdzie i będę mogła się pochwalić na forum plonami :)

Na razie ogród mój jest tylko na papierze (w realu to łysy kawał ziemi), ale ciężką pracą do czegoś dojdę 8-)

Kochani jesteście, dziękuję za rady i różne pomysły.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”