Kwietniowy atak zimy - straty

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Kwietniowy atak zimy - straty

Post »

U mnie zwarzyło listki cytryńca, dopiero dzisiaj zauważyłam. Chodząc po okolicy zaobserowałam, że w przydomowych ogrodach przemarzło bardzo dużo krzewów róż, tych nieokrywanych, jak mniemam, ale nie teraz oczywiście, tylko zimą. Moje też w tym roku mizerne, chociaż były zakopczykowane. Na szczęście wszystkie przeżyły. Wypadła tylko jedna, chorobliwa już od momentu posadzenia (zakupiona jako supermarketowa promocja :evil: ). Czereśnie i brzoskwinie zaczęły kwitnąć dopiero w tym tygodniu, więc chyba trochę owoców będzie. Pozostałe drzewka owocowe jeszcze w pąkach.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
jagusia111

Re: Kwietniowy atak zimy - straty

Post »

To rozerwij pąka na tej czereśni i brzoskwini i zobacz czy słupek w środku nie jest brązowy. Przemarznięty kwiat też zakwitnie tylko nie da owoców.
Awatar użytkownika
buum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2211
Od: 16 mar 2015, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp
Kontakt:

Re: Kwietniowy atak zimy - straty

Post »

jagusia111
Sam jestem ciekawy ile czereśnie przetrwało przez te mrozy. Drzewo wielkie ale co z tego.
Moja działka mój raj :) Pozdrawiam Piotrek ;:163
Moja działeczka cz1.
Moja działeczka cz2.
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Kwietniowy atak zimy - straty

Post »

U mnie stare orzechy włoskie przemarzły, młody ładny kasztan wypuścił listki i też zmarzł.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
buum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2211
Od: 16 mar 2015, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp
Kontakt:

Re: Kwietniowy atak zimy - straty

Post »

ullak U nas też :( orzech włoski drugi rok z rzędu .... Lipa.
Moja działka mój raj :) Pozdrawiam Piotrek ;:163
Moja działeczka cz1.
Moja działeczka cz2.
Promilus
200p
200p
Posty: 455
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kwietniowy atak zimy - straty

Post »

Zimą - róże całkowicie do pokrywy śnieżnej ściachane bez listości, przemarznięte pąki kwiatowe brzoskwiń i standardowo winorośle.
Kwiecień - kwitnące śliwy i czereśnie niestety, wiśnie rozwinęły się ciut później. Tak samo poziomki i truskawki przemarznięte nieco te kwiaty co się zdążyły rozwinąć. Wygląda na to, że w tym roku nie będę miał ani brzoskwiń, ani śliw, ani czereśni :/ Przynajmniej wygląda na to, że borówek nie braknie.
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Kwietniowy atak zimy - straty

Post »

Najbardziej żal mi róż. Wydawało mi się, że Queen Elizabeth jest niezniszczalna, a w tym roku wszystkie kilkanaście krzaków bez oznak życia.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
JanuszKR
100p
100p
Posty: 153
Od: 3 gru 2010, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Kwietniowy atak zimy - straty

Post »

Ostatnie rok wielu "sprowadził na ziemie" w mniemaniu, że klimat się ociepla i mroźne zimy i przymrozki wiosenne nie są już groźne. To dotyczy kwietnia. Po marcowym bardzo dużym ociepleniu mało kto spodziewał się, że jeszcze dość duży mróz może dopaść nasze rośliny. Mam pewnie nie tylko ja nauczkę, że można było uniknąć strat w przypadku lepszego zabezpieczenia roślin przed ostrymi mrozami. Mnie pięknie owocująca figa tak przemarzła w zimie (ponad 20 stopni mrozu było, a tylko lekkie zabezpieczenie), że nawet dzisiaj nie widzę, aby opuszczała się od korzenia. Truskawki gdybym przykrył agrowłókniną, to pewnie żadnych strat nie byłoby. Także inne rośliny można poapatulać, a taki wydatek będzie nam służył na lata.
Pozdrawiam

Janusz
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Kwietniowy atak zimy - straty

Post »

U mnie jednak wszystkie czereśnie nie przemarzły ;:oj Te co w czasie przymrozku kwitły oczywiście poszły na straty, zaś te co miały małe pączki wytworzą owoce. A jak wygląda sytuacja u osób ze Świętokrzyskiego ? :D
Jabłonie też nie przemarzły, grusze również. Nie wiem co ze śliwami bo nie mam.
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Kwietniowy atak zimy - straty

Post »

Paradoksalnie coraz bardziej mroźne tygodnie, są efektem właśnie ocieplenia !
Topniejąca Arktyka i lodowce Grenlandii, zasilają słodką wodą północny Atlantyk. Golfstrom (powierzchniowy Prąd Zatokowy) nie dociera juz tak daleko na północne części Atlantyku . Dotąd to on odpowiadał za ciepłe i w miarę łagodne zimy - był takim "stabilizatorem klimatycznym " - przenosząc ciepło z Ameryki Środkowej na płn. Europy (w dużym uproszczeniu oczywiście). Teraz (wg niektórych opinii) możemy spodziewać się bardzo mroźnych zim, suchych i bezdeszczowych miesięcy letnich, ulewnych i gwałtownych burz na przełomie pór roku, trąb powietrznych etc. . Generalnie wszystkiego co można nazwać anomalią pogodową. Wszystkie modele matematyczne prognozowania pogody biorą w łeb . Po prostu powoli pogoda zaczyna działać bez reguł.
jagusia111

Re: Kwietniowy atak zimy - straty

Post »

Anomalie pogodowe były, są i będą. Nie są wcale większe czy inne jak np. 50 lat temu. Tylko zmienił się typ zabudowy, nie pogłębia się rzek i pojawiły się relacje telewizyjne :D . Kiedyś ludzie przyjmowali to co natura dała. Dziś we wszystkim próbujemy doszukiwać się jakichś prawidłowości.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Kwietniowy atak zimy - straty

Post »

miki331 pisze:Paradoksalnie coraz bardziej mroźne tygodnie, są efektem właśnie ocieplenia ! .
Zimy między 1322 a 1324 rokiem były najzimniejszymi w spisanych dziejach ludzkości, u nas saniami przez Bałtyk podróżowano. Jednak trudno zwalić to na elektrownie węglowe.
Nie chcę polemizować i przytaczać dane że było też dużo cieplej - nuży mnie cytowanie naukowców bo już czytałem że ropa się skończy przed rokiem 2000 a węgiel 15 lat później.
Śmieszą mnie wypowiedzi że klimat się ocieplił i jest zimniej. Śmieszą mnie posty w stylu że się ociepliło i w/g jakiegoś Amerykanina (napisał program komputerowy) i teraz w Olsztynie jest to samo co we Wrocławiu i jeszcze parę lat to banany będą rosły na skwerach.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Promilus
200p
200p
Posty: 455
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kwietniowy atak zimy - straty

Post »

https://en.wikipedia.org/wiki/Little_Ice_Age
Najbardziej durne w tym wszystkim (jeśli ktoś sobie zada trud skorelowania różnych wielkości np. CO2 i przełożenia na "klimat" na przestrzeni wieków) jest to, że media robią taki hype z tym, a ludzie w to wszystko bezkrytycznie wierzą. To jest tak głęboka sieć powiązań, że naukowcy to sobie mogą pogodę z kilkudniowym wyprzedzeniem zasymulować dokładnie, wszystko inne to strzał na ślepo, co najwyżej w mniej więcej dobrym kierunku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”