Płytki ogród

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
erwilka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 13 kwie 2017, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Płytki ogród

Post »

Hej,
zastanawiamy się nad zakupem mieszkania w nowym budownictwie, w którym ogródek ma głębokość 25-30 cm (pod spodem są parkingi) i jest skierowany na południowy-zachód. Czy ktoś miał z czymś takim do czynienia i może się wypowiedzieć z praktycznego punktu widzenia czy warto?
Jak bardzo ogranicza to swobodę w uprawianiu ogrodu? Wiem, że na pewno trzeba zrezygnować z roślin o dużym systemie korzeniowym, ale jak wygląda na przykład sprawa podlewania - czy ziemia w lato za szybko nie wysycha w takiej dużej "doniczce" albo za szybko nie zamarza zimą? Czy nie ma problemów z brakiem odpływu wody do podlewania? Jakie rośliny jadalne i/lub ozdobne nadawałyby się do takich warunków?
Będę wdzięczna za każdą poradę w tej kwestii, bo nie potrafię sobie wyobrazić jak taka betonowa płyta tuż pod ziemią może w praktyce wpłynąć na możliwości ogrodnika.
Pozdrawiam!
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Płytki ogród

Post »

Nigdy nie uprawiałem ani nie dotykałem takiego ogródka. Widziałem programy telewizyjne pokazujące takie ogródki na dachach i tarasach. Wiele warzyw i kwiatów zadowoli się taką grubością gleby. Dla roślin które lubią się korzenić głębiej można zrobić podwyższone grządki.
W dobrze wybranym miejscu należy zainstalować czujnik wilgotności gleby. Pod potrzeby roślin trzeba zrobić system nawadniania.
Powodzenia! :)
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Płytki ogród

Post »

Podróżując po świecie bardzo często widzę tak zrobione ogrody czy to w Ameryce północnej czy Azji. Z tego wniosek że sprawdzają się w każdym klimacie. Na chłopski rozum czym te ogrody różnią się od skrzyń które często widzimy w naszych warzywniakach. Odpowiedni dobór roślin i w zasadzie nie ma problemu.
W moim ogrodzie warstwa ziemi pewnie nie jest grubsza. W wielu krajach uprawiają co się da a pod warstwą 15 cm gleby jest lita skała.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Płytki ogród

Post »

A Chińczyki wyrąbują dół w skale i sadzą drzewa owocowe. Większość roślin ozdobnych nie potrzebuje głębokiej gleby.
Nawet lepiej będą miały, bo od spodu będzie im ciepło. Trzeba tylko suto podlewać!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”