Arzim - Kaktusowe początki

Awatar użytkownika
Harvi
500p
500p
Posty: 540
Od: 24 mar 2012, o 19:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Arzim - Kaktusowe początki

Post »

To G. baldianum. Najpopularniejszy gymnol spotykany w kwiaciarniach i marketach. :)
arzim
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 2 gru 2015, o 15:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. Mazowieckie

Re: Arzim - Kaktusowe początki

Post »

Dzięki, tak mi się na początku zdawało, potem zacząłem nabierać wątpliwości :)

Byłem dzisiaj w markecie, kupić żwirek do siewu eksperymentalnego, który przeprowadzę najpewniej w ten weekend i przy okazji kupiłem kolejnego kaktusa :D Jeśli ktoś wie co to za Mammillaria może napisać.

Obrazek
Ach te kaktusy za 4zł :3

Przeprowadziłem również doświadczenie o którym pisałem wcześniej i okazało się, że w przeciwieństwie do marmuru, dolomity (czy cokolwiek to jest) są bezpieczne dla kaktusów :tan

Obrazek
Oba kamienie siedziały w occie jakieś 20 minut. Na górze marmmur który cały pokryty jest bąbelkami, a na dole kamień który mam wysypany na wierzch na którym widać było kilka bąbelków przez cały czas trwania eksperymentu
Artur
Awatar użytkownika
Phacops
1000p
1000p
Posty: 1217
Od: 8 wrz 2012, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Re: Arzim - Kaktusowe początki

Post »

Najlepsze jeszcze przed tobą skoro nie odkryłeś jeszcze potęgi takich rodzajów jak Notocactus czy Echinopsis (oba łatwo osiągalne). Gorzej będzie z Lobiviami ale warto mieć-o ile oczywiście masz gdzie zimować
Moja Galeria
Letnia wyprzedaż Sprzedam
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Arzim - Kaktusowe początki

Post »

Jeśli ktoś wie co to za Mammillaria może napisać.
Mammillaria polythele var. nudum
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Ananas26
200p
200p
Posty: 214
Od: 4 lip 2014, o 14:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Arzim - Kaktusowe początki

Post »

Arzim
Weź też Mammillaria. Moja M. bocasana v. roseiflora produkowała się od kwietnia do października, cały czas w kwiatach! :D Nawet mi się znudziło fotografowanie jej! :roll: M. backebergiana zachowuje podobnie, jest tylko większa, obsypuje się masą kwiatów na raz, wiosną, a potem cisza. ;:oj Ładnie też kwitną też Rebutie . Ciekawe kształty mają: Matucana (piękne kwiaty!) i Lophophor.a . Śliczne ciernie mają Thelocactus.
Pozdrawiam, Filip :)
Moje wątki
arzim
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 2 gru 2015, o 15:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. Mazowieckie

Re: Arzim - Kaktusowe początki

Post »

Biorąc jednak pod uwagę, że znaczna część moich kaktusów (pomijając te których kwitnienia prędko się nie spodziewam, feraki, kolumnowce i gruson) to kaktusy kupione jeszcze tą zimą, kwiatków spodziewam się dopiero w przyszłym sezonie, choć u Mammillarii nigdy nic nie wiadomo ;:306

Wszyscy kusicie, wspominając Echinopsisy, Notki, Lobivie, Rebucje i inne piękne rodzaje a ja muszę trochę zahamować! ;:oj Drugi dzień pod rząd wracam do domu z kaktusem w plecaku, a za kilka tygodni-miesiąc kolekcja powiększy się 2-4-krotnie o maluchy z siewu eksperymentalnego! Jak już się okażę ile % z tego siewu porozdaje rodzinie (jak trochę podrosną oczywiście) to da mi to obraz ile kaktusów zasila moją kolekcje tymczasowo, a ile na stałe i będę mógł myśleć o kolejnych zakupach :D

I dziękuje Piotrze, zdaje się, że to ta :wink:
Artur
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Arzim - Kaktusowe początki

Post »

Być może w wolnej chwili powinieneś zajrzeć do jakiejś obrazkowej encyklopedii kaktusów, zobaczyć jak wyglądają, jak kwitną, jakie mają ogólne wymagania, itd. Wtedy może mógłbyś spróbować zawężyć listę rodzajów, którymi się zajmiesz. Teraz każdy Ci tu nagada, zasypie propozycjami - bo każdy twierdzi, że rodzaje, które sam uprawia są najfajniejsze, nie ma co się dziwić ;:306, próbuje przeciągnąć na swoją stronę...
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Awatar użytkownika
banditoo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3054
Od: 23 lis 2008, o 01:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Arzim - Kaktusowe początki

Post »

dobierz kaktusy do warunków jakie możesz im stworzyć, masz taras i podwórko więc praktycznie nie masz ograniczeń pod warunkiem, że masz jeszcze pomieszczenie do zimowania. Fajnie jest mieć różne rodzaje z nastawieniem na powiedzmy dwa przewodnie. A poza tym to każdy wie, że najfajniejsze są gymnole i astraki.
arzim
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 2 gru 2015, o 15:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. Mazowieckie

Re: Arzim - Kaktusowe początki

Post »

Tak, co do miejsca ograniczony raczej nie jestem, gdyż do zimowania mam obszerny garaż gdzie jest pewnie jakieś 5-10 stopni oraz oddzieloną piwnicę gdzie jest trochę cieplej, 10-12 stopni. Na razie mama mówi "tak będziesz kaktusy do piwnicy wynosił, już!", więc siedzą w domu, ale jak ich przez rok trochę przybędzie, to na pewno nie będą stały przy oknie w salonie :;230

I nie mam też zamiaru się ograniczać tylko do kilku rodzajów, mimo iż jakieś główne przydałoby się mieć. Póki co kolekcja jest na tyle mała, że każdemu z osobna mogę zapewnić odpowiednie warunki, więc będę kupował co akurat mi się spodoba... choć wstępnie kieruje się ku Mammillariom, bo te mi się chwilowo najbardziej podobają ;:131 Szczególnie ta :)
Obrazek

I jak Monika doradziła, przejrzę jakąś "obrazkową encyklopedię" kaktusów bardziej pod kątem tego co mi się podoba, może jeszcze raz przestudiuje zdjęcia z poszczególnych wątków, ale jak wspomniałem, póki co mam czas i jak jakiś kłujak wpadnie mi w oko i się jeszcze przyczepi jak ten tutaj to jest już mój :twisted:
Artur
Awatar użytkownika
Phacops
1000p
1000p
Posty: 1217
Od: 8 wrz 2012, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Re: Arzim - Kaktusowe początki

Post »

Najpierw naucz się rozpoznawać to co znajdujesz w sklepie. Jak decydujesz się tam zaopatrywać rób to świadomie. Dobrą stroną jest choćby to
http://www.arianecactus.be/plantenlijst ... al=en&id=1
Jak zależy na kwitnących to szczególnie musisz rozpoznać bo wiele tych marketowych raczej w naszych warunkach nie kwitną. Należy pamiętać iż często to co widzimy tam jest wypadkową łatwości ich rozmnażania czy szybkości wzrostu stąd dużo kolumnowców czy opuncji. Jak tu też było wspominane dobieraj rodzaje do warunków
Na tej jednej mammilari miałeś kilka zasuszonych owoców-obejrzyj je winny byś jakieś nasiona. Było by zaraz do zabawy w sianie.
Moja Galeria
Letnia wyprzedaż Sprzedam
arzim
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 2 gru 2015, o 15:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. Mazowieckie

Re: Arzim - Kaktusowe początki

Post »

Phacops w rodzajach mniej więcej się orientuję, gorzej z dokładną identyfikacją, choć ta Mammillaria którą przed chwilą pokazałem to chyba M. bombycina. Wiem, że kolumnowce kwitnąć raczej nie będą, choć mogą i w naszych warunkach, a opuncje mnie jakoś nie interesują (a nawet tylko jedną widziałem w sklepie).
Co do zasuszonych owoców, myślałem, że to wysuszone kwiaty i zaraz odpadną :lol: Widać tutaj moją nieznajomość co do hodowania roślin w ogóle :D
Tak, są tam jakieś małe, białe nasionka, więc wygląda na to, że prócz eksperymentalnego sadzenia mixu kaktuso-feraków od Legutko będę miał jeszcze własne nasionka Mammillarii :heja
Artur
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Arzim - Kaktusowe początki

Post »

Wystarczy, że zaczniesz spędzać czas na tutejszych wątkach, to Twoja lista must have zacznie się uzupełniać w zastraszającym tempie. I na pewno będziesz wiedział co Ci się podoba i co chcesz mieć. Zacznie się za to problem, co z tej listy wykreślić i gdzie wsadzić to, czego się wykreślić w żaden sposób nie dało :wink:

Nie namawiam, ale podpowiadam, że oprócz sklepów i marketów jest jeszcze allegr. i forumowe wątki sprzedażowe ;:170
Przy czym zakupy i wymiana forumowa to coś, co ja osobiście sobie najbardziej cenię.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
Phacops
1000p
1000p
Posty: 1217
Od: 8 wrz 2012, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Re: Arzim - Kaktusowe początki

Post »

onectica pisze: Nie namawiam, ale podpowiadam, że oprócz sklepów i marketów jest jeszcze allegr. i forumowe wątki sprzedażowe ;:170
Przy czym zakupy i wymiana forumowa to coś, co ja osobiście sobie najbardziej cenię.
Na tą chwile wątki forumowe są jeśli chodzi o różnorodność zdecydowanie najlepsze oferują dużą różnorodność i lepszą jakość materiału. Allegro w to ogólnie materiał podobny do marketów i tylko wyjątkowo są jacyś niezależni sprzedawcy.
Moja Galeria
Letnia wyprzedaż Sprzedam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”