Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen

Zablokowany
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen

Post »

Najpierw brawa dla Thelocactus lausseri bo piękny kwiat nam pokazał ;:138 Zresztą cały kaktus jest wspaniały ;:333
A teraz brawo za foliak bo fantastyczny ;:138 Na prawdę daje dużo możliwości ;:333
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Awatar użytkownika
Aileen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1540
Od: 20 cze 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen

Post »

Dziękuję w imieniu gymnoli i całej reszty za komplementy :D
hen_s pisze:Nie będę zbytnio oryginalny i napiszę tylko, że dla mnie najładniejsze u Ciebie są gymnokalicja? Masz do nich "rękę".
Henryku gymnokalicja najładniejsze bo chętne do współpracy, niezbyt wymagające, pięknie rosną i nie sprawiają kłopotów nawet początkującym, sam wiesz najlepiej jakie to fajne kłujaki :D
ejacek pisze:Czy tak samo wyglądają po tej fali upałów ? Bo na fotkach brak jakichkolwiek śladów oparzeń. Jak w trakcie upałów sprawdził się tunel ? I na koniec , jak wysiew sanczezek ?
Jak dla mnie taki tunel foliwy jest ok ;:333 sprawdził się bardzo dobrze, wprawdzie kilka bardziej wrażliwych roślin nosi ślady poparzeń (przyznam się, że nie cieniowałam wcale), jednak większość kaktusów ma się doskonale, w razie potrzeby robię im przewiew ? rano otwieram drzwi po obu stronach tunelu. Kaktusy stoją w foliaku już od połowy marca, to też ma jakieś znaczenie, i mimo, że ze słońcem bywało różnie to pewnie lepiej zniosły falę upałów, niż te wystawione później. Pierwszym wrażliwcem okazał się Thelocactus leucacanthus SV33, zaszkodziło mu kwietniowe słońce i tak ma do dziś.
Obrazek

Natomiast majowe słonko dopiekło tym roślinkom, mam nadzieję, że dojdą do siebie z czasem, stoją teraz w miejscu, gdzie nie ma bezpośredniego, mocnego słońca.
Gymnocalycium robustum RS 1701 - powinnam na niego bardziej uważać, bo już w zeszłym roku był lekko podpieczony, a postawiłam go wysoko , tam gdzie najwięcej światła, to był błąd.
Obrazek

Gymnocalycium riojense ssp.kozelskyanum v.mirandense MT 08-355 - myślałam, że te co się przebarwiają są mniej wrażliwe na promienie słoneczne.
Obrazek

Gymnocalycium spegazzinii MT 07-303
Obrazek

Więcej "poparzeńców" na szczęście nie ma. Latem w razie długotrwałych upałów można zawsze tunel czymś przykryć.

Sanczezki mają dokładnie dwa miesiące i trzy dni, tak teraz wyglądają:
Obrazek

Obrazek

Posiałam dwadzieścia pięć nasionek, teraz mam jedenaście sieweczek :D Zawsze jest szansa, że któraś zdąży dorosnąć :)
PiotrAPD pisze:Najpierw brawa dla Thelocactus lausseri bo piękny kwiat nam pokazał ;:138 Zresztą cały kaktus jest wspaniały ;:333
A teraz brawo za foliak bo fantastyczny ;:138 Na prawdę daje dużo możliwości ;:333
Piotr dzięki za entuzjam, to się udziela :D
Thelocactus przywędrował do mnie rok temu, całkiem sympatyczna roślinka i okazuje się, że chętna do kwitnienia. Co do foliaka masz rację, już teraz przekonałam się, że warto swoim kaktusom sprawić taki domek albo jeśli ktoś ma możliwości to fajną szklarenkę :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen

Post »

Teraz dobry czas dla tych sanczezek , z resztą jak dla wszystkich kaktusów , więc miejmy nadzieję , że wszystko pójdzie dobrze. Aktualizuj co jakiś czas jak się rozwijają, kibicuję im ;:333
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen

Post »

Kibicujesz bo pewnie masz chrapkę na jedną :lol:
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen

Post »

Z tymi kaktuchami co mam , mam dosyć zajęcia , z przyjemnością poobserwuję ich rozwój u Lidii - Aileen.
Awatar użytkownika
annaoj
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2912
Od: 3 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen

Post »

Zbiorówki wspaniałe, oparzenia znikną wraz z przyrostem, a za sanchezki ogromne brawa!
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen

Post »

Z telaczka jestem dumny, bardzo ładny kwiat ! :) Mam nadzieję że choć troszkę pomogłem :D teraz czekamy na Echinopsisa ;:108 tunel pierwsza klasa, bardzo mnie ciekawi jak gymnole będą rosły pod folią. Wcześniej trzymałaś na pełnym słonku ? poparzone jeszcze młodziutkie, kilka lat i zapomnisz o tym. Kibicuję mocno wysiewom, to zawsze duża satysfakcja jak się takie cacuszka wyhoduje ;:138
Awatar użytkownika
Harvi
500p
500p
Posty: 540
Od: 24 mar 2012, o 19:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen

Post »

Gymnocalycium riojense ssp.kozelskyanum v.mirandense MT 08-355 - jakby nie ciernie to można by pomyśleć że to jakiś kultywar A. asterias :wink:
Można pożartować, ale rośin szkoda.
Awatar użytkownika
Aileen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1540
Od: 20 cze 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen

Post »

Dziękuję za miłe opinie i za kibicowanie maluchom :D
ejacek pisze:Teraz dobry czas dla tych sanczezek , z resztą jak dla wszystkich kaktusów , więc miejmy nadzieję , że wszystko pójdzie dobrze..
Tak, widać jak teraz kaktusy ruszyły. Właściwie to nie wiem co dalej, czy przenieść te maluchy (sanczezki) do tunelu czy trzymać je nadal w domu pod lampą czy też może na słonecznym parapecie. Do tej pory stoją pod lampą gdzie czują się bardzo dobrze, oby nadal chciały współpracować. Chętnie pokażę jak się rozwijają ;:108
annaoj pisze:Zbiorówki wspaniałe, oparzenia znikną wraz z przyrostem, a za sanchezki ogromne brawa!
Dziękuję Joanno, miło gościć Cię tutaj :D Na szczęście tylko kilka roślin ucierpiało, ale dają radę. Mam nadzieję, że sanczezki będą zdrowo rosły, bardzo mi się spodobały dlatego skusiłam się na wysianie paru sztuk.
jandom1 pisze: tunel pierwsza klasa, bardzo mnie ciekawi jak gymnole będą rosły pod folią. Wcześniej trzymałaś na pełnym słonku ?
Gymnole wcześniej stały w ogrodzie, pod gołym niebem, owiewane wiatrem i podlewane deszczem, bardziej na ?dziko?, na pełnym słonku właśnie, myślę, że to też fajny sposób uprawy, te kaktusy można w różnych warunkach uprawiać z sukcesem, tyle, że kwitnienia zaczynały dużo później. W tunelu czują się bardzo dobrze, tutaj podlewanie jest pod kontrolą i mają dużo cieplej, dziś na zewnątrz było 19 ?C a w tunelu 35 ?C i mnóstwo pąków się pokazało :D
Harvi pisze:Gymnocalycium riojense ssp.kozelskyanum v.mirandense MT 08-355 - jakby nie ciernie to można by pomyśleć że to jakiś kultywar A. asterias
Wygląda podobnie jak te umalowane farbką w markecie, dość "oryginalnie", dobrze dobrany kolor ;:173 Po prostu to nauczka dla mnie ;:14 ale rośliny maja się już całkiem dobrze, jako że delikatniejsze będą dostawały miejsce na niższej półce.

I pojawiły się pierwsze kwiaty :D

Gymnocalycium triacanthum
Obrazek

Obrazek

Mammillaria chionocephala
Obrazek

Gymnocalycium sp. STO 868 ?patina?
Obrazek

Obrazek

Mammillaria carmenae ?rubrispina?
Obrazek

I parę nowości się pojawiło w dodatku z takimi pąkami :D

Echinocereus reichenbachii albispinus
Obrazek

Echinocereus bayleyi x reichenbachii
Obrazek

Echinocereus DJF 1327 bayleyi
Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen

Post »

Masz teraz nieograniczone ( na razie :lol: )możliwości to i szalejesz :D . Jak dla mnie, to najpiękniejsza jest Mammillaria chionocephala ;:167 , a echinocereusów zazdroszczę ;:170 .
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20132
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen

Post »

Jakkolwiek by to nie zabrzmiało to w kolekcji gymno wyróżniam tym razem mammillarię. :wink:

Mammillaria chionocephala rewelacyjna, warta podziwu. ;:138

I świetne echinocereusy... Jak zakwitną pokaż koniecznie!
Awatar użytkownika
Aileen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1540
Od: 20 cze 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen

Post »

Echinocereusy zakwitły dzisiaj :D zmierzyłam tego po lewej, kwiat ma 9 cm średnicy ;:oj

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

na dokładkę kwitnący dzisiaj gymol

Gymnocalycium lafaldense v. enorme
Obrazek

i jeden bardzo fajny placek

Gymnocalycium telaritense v. azureum
Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen

Post »

Po prostu SUPER :!: , mamilarka faktycznie naj, ale generalnie to wszystkie zdrowe i zadbane i widać, że zakupy trafione ;:333
Tak, widać jak teraz kaktusy ruszyły. Właściwie to nie wiem co dalej, czy przenieść te maluchy (sanczezki) do tunelu czy trzymać je nadal w domu pod lampą czy też może na słonecznym parapecie. Do tej pory stoją pod lampą gdzie czują się bardzo dobrze, oby nadal chciały współpracować. Chętnie pokażę jak się rozwijają
To może jednak jak im dobrze pod lampą to na razie je tam zostawić :?: Tym bardziej, że niedawno były pikowane, a w tunelu czyhać mogą jakieś ziemióry lub inne paskudy :idea:
Zablokowany

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”