Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen

Zablokowany
Awatar użytkownika
Aileen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1540
Od: 20 cze 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen

Post »

Od jakiegoś czasu odwiedzam forum przeglądając z wielkim zainteresowaniem Wasze wątki. Myślę, że nadszedł ten moment żeby poznać się bliżej :wit
Mój zbiorek liczy sobie 80 kaktusów. Pierwsze kaktusy kupowałam spontanicznie, bez namysłu, tak się na ogół dzieje jeśli coś zaiskrzy, zadziała jakaś magia, przyciąganie albo jeszcze coś innego, sami wiecie :wink: Teraz staram się kupować rośliny bardziej świadomie i najczęściej w sprawdzonych miejscach ;:173
Mój ulubiony rodzaj to Gymnocalycium i na razie w tym kierunku zamierzam się rozwijać. W tym sezonie wyprowadziłam kaktusy do ogrodu, jak na razie mają się całkiem dobrze :D
Kilka zdjęć moich roślin.

Obrazek

Obrazek

Gymnocalycium damsii torulosum
Obrazek

Obrazek

Gymnocalycium quehlianum
Obrazek

Obrazek

Gymnocalycium lafaldense v. enorme
Obrazek

Obrazek

Notocactus
Obrazek

Obrazek

Nyctocereus serpentinus f. cristata
Obrazek

Mammillaria spinosissima rubispina
Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
honorka22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1403
Od: 3 maja 2013, o 16:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lwówek Śląski

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen

Post »

Witamy kolejnego miłośnika kaktusów ;:136
Ładna kolekcja, śliczne roślinki, niektóre już znacznych rozmiarów.
Słuszny kierunek został obrany ;:172
Pozdrawiam, Honorata :)

Kłujaki - Honorka22
Awatar użytkownika
Manuela
100p
100p
Posty: 163
Od: 6 mar 2015, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen

Post »

:wit
Widzę, że jesteś ekspertką w hodowli tego typu roślinek :) pełen profesjonalizm ;:138
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 5&start=98" onclick="window.open(this.href);return false;
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 7#p5448877" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
sokolica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3243
Od: 28 maja 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen

Post »

O jak miło :D W końcu!
Jeszcze jakbyś imię zdradziła, byłoby sympatyczniej się komunikować :wink:
Powtórzę za Honoratą - bardzo słuszny Twój ulubiony rodzaj :lol: I z tego też powodu z całą pewnością będę tu częstym gościem :uszy
bo jak zapewne zauważyłaś, troszkę gymnole lubię. A że zdjęcia robisz świetne, wyraźne, pokazujące wszystko, co trzeba, to tym większa będzie uciecha dla oka.
Chwal się jak najczęściej, trzeba przeważyć liczebnie tą falę astromaniaków :wink:
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20119
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen

Post »

Bardzo dobre otwarcie. ;:333

Rośliny ładnie, doskonale utrzymane i kwitnące. Opisane, wiesz już czego chcesz i potrzebujesz... No i masz dobre warunki do hodowli swoich ulubieńców. ;:173

Doskonale, że zdecydowałaś się założyć wątek. Witaj na Forum! :wit
Gaga1960
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1134
Od: 18 sie 2010, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen

Post »

Bardzo ładnie zapowiadająca się kolekcja...........oj będzie co oglądać :heja
tomboj0
500p
500p
Posty: 655
Od: 10 gru 2007, o 22:15
Lokalizacja: Wrocław, Karwiany

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen

Post »

Fajnie, że w końcu założyłaś własny wątek.
Ładne rośliny, ładne zdjęcia, słuszny rodzaj przeważa - nie potrzeba nic więcej. Gdyby jeszcze tu i tam zwisała jakaś pajęczynka byłoby idealnie. Same rośliny zadbane, widać, że im dobrze. Osłaniasz je przed opadami?
80 roślin to już całkiem ładna kompaktowa kolekcja. Długo je zbierałaś?
Na pierwszym zdjęciu widzę roślinę opisaną jako G. triacanthum a chyba ma pięć cierni wyrastających z aeroli. I wyraźnie wystające garbki pod nimi. Chyba to roślina z trochę innego kręgu.
A ta roślina z buraczkowymi kwiatami obok baldianum jak jest opisana? Ma bardzo ładne kwiaty. No i to baldianum - naprawdę jest takie pomarańczowawe?
Ale najbardziej podoba mi się to G. lafaldense. Ciekawe morfologicznie, super ociernione. I widać, że tworzy je coraz mocniejsze.
pozdrawiam
tomek
Awatar użytkownika
koniczynka2014
1000p
1000p
Posty: 1006
Od: 12 kwie 2014, o 08:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen

Post »

Piękne, niesamowite kwiaty ;:3
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen

Post »

80 kaktusów to całkiem pokaźna ilość , Gymnocalycium to ciekawy i popularny kierunek ale słusznie :!: - pięknie kwitną , ale nawet bez kwitnienia to bardzo atrakcyjne kaktusy. No i masz ogród - to wielki plus dla tego kto chce uprawiać te rośliny.
Awatar użytkownika
kocham_fizyke
100p
100p
Posty: 186
Od: 8 kwie 2015, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen

Post »

Kolejny młody wilk :)
Coś czuję, że to będzie piękna kolekcja. Zapowiada się niewinnie (mało zdjęć), ale niedługo się rozwinie, niczym kwiat Echinopsisa :tan
Fizyka jest królową nauk

Pozdrawiam Ola :-)
Awatar użytkownika
Aileen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1540
Od: 20 cze 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen

Post »

Dziękuję wszystkim za bardzo miłe powitanie i wpisy :D
honorka22 pisze:Słuszny kierunek został obrany
Oglądając Twoją kolekcję coraz bardziej utwierdzam się w tym przekonaniu, jest na czym się wzorować ;:108
Manuela pisze:Widzę, że jesteś ekspertką w hodowli tego typu roślinek :) pełen profesjonalizm ;:138
Dziękuję za komplementy, jestem wielkim miłośnikiem tych zielonych, nastroszonych skurczybyków, ale ekspertką się nie czuję, tak naprawdę to jestem na początku tej drogi, ale uczę się od profesjonalistów :)
sokolica pisze:O jak miło :D W końcu!
Jeszcze jakbyś imię zdradziła, byłoby sympatyczniej się komunikować :wink:
Chciałam być odrobinę tajemnicza, ale jeśli ma być jeszcze sympatyczniej to ok., mam na imię Lidia, bardzo mi miło, że mogłam Cię poznać :wit
sokolica pisze:bo jak zapewne zauważyłaś, troszkę gymnole lubię. A że zdjęcia robisz świetne, wyraźne, pokazujące wszystko, co trzeba, to tym większa będzie uciecha dla oka.
Tak zauważyłam, że lubisz te gymnole, nawet bardzo, bardzo. Pogoda na razie sprzyjająca, więc będą kwiatuchy i zdjęć na pewno przybędzie. Cieszę się, że się podobają, to bardzo motywuje.
hen_s pisze:Bardzo dobre otwarcie. ;:333

Rośliny ładnie, doskonale utrzymane i kwitnące. Opisane, wiesz już czego chcesz i potrzebujesz...
Dziękuję za miłe słowa i tak ciepłe powitanie. Tyle pozytywnej energii, zadomowię się tu na dobre :lol:
Gaga1960 pisze:Bardzo ładnie zapowiadająca się kolekcja...........oj będzie co oglądać
Dzięki bardzo, postaram się nie zawieść oczekiwań :wink:
tomboj0 pisze:Ładne rośliny, ładne zdjęcia, słuszny rodzaj przeważa - nie potrzeba nic więcej. Gdyby jeszcze tu i tam zwisała jakaś pajęczynka byłoby idealnie.
Pajęczynki u mnie mile widziane ale Pajęczynkowy Wątek jest tylko jeden, wyjątkowy i niepowtarzalny ;:128
tomboj0 pisze:Same rośliny zadbane, widać, że im dobrze. Osłaniasz je przed opadami?
To jest pierwszy sezon pod chmurką więc jestem ostrożna i kontroluję podlewanie. W okresie kiedy było sporo opadów kaktusy wędrowały pod parasol, teraz mają specjalny daszek, który może chronić je przed deszczem.
tomboj0 pisze:80 roślin to już całkiem ładna kompaktowa kolekcja. Długo je zbierałaś?
Roślinami zaczęłam interesować się dopiero trzy lata temu, uzbieranie takiej gromadki zajęło mi niewiele ponad dwa lata.
tomboj0 pisze:Na pierwszym zdjęciu widzę roślinę opisaną jako G. triacanthum a chyba ma pięć cierni wyrastających z aeroli. I wyraźnie wystające garbki pod nimi. Chyba to roślina z trochę innego kręgu.
Masz niezłe oko. Roślinę oznaczoną jako Gymnocalycium triacanthum kupiłam od kolekcjonera w Czeskim Cieszynie w tamtym roku. Przyjrzałam jej się i rzeczywiście z niektórych areoli wyrasta pięć cierni, ale są też areole z trzema i czterema cierniami. Z literatury, którą dysponuję (D. Rogackin Gymnocalycium) wynika, że obecnie G. triacanthum jest to tylko synonim G. riojense ssp. paucispinum, u tego podgatunku forma cierni jest bardziej zmienna, u młodych roślin są 3, a później 5. Nie znalazłam informacji dotyczącej zabarwienia kwiatów, korpus natomiast oliwkowo-brązowy, to by się nawet zgadzało ;:173
tomboj0 pisze:A ta roślina z buraczkowymi kwiatami obok baldianum jak jest opisana? Ma bardzo ładne kwiaty. No i to baldianum - naprawdę jest takie pomarańczowawe?
Roślinę, o którą pytasz sama opisałam jako Gymnocalycium, niestety kupiona bez nazwy, ma bardzo ładne, duże, ciemnoróżowe kwiaty, być może to hybryda. To obok stojące G. baldianum ma taki pomarańczowy kolor, ale tylko w pierwszym dniu, później kolor zmienia nieco odcień na ciemno różowy, pokażę to na zdjęciach. Bardzo je lubię. Kupiłam je również w Czeskim Cieszynie.
koniczynka2014 pisze:Piękne, niesamowite kwiaty
Bardzo się cieszę, że się podobają. Widzę, że też ciągnie Cię w tę stronę, uważaj bo złapiesz bakcyla ;:128
ejacek pisze:Gymnocalycium to ciekawy i popularny kierunek ale słusznie :!: - pięknie kwitną , ale nawet bez kwitnienia to bardzo atrakcyjne kaktusy
Zgadzam się z Tobą w 100% 8-)
kocham_fizyke pisze:Coś czuję, że to będzie piękna kolekcja. Zapowiada się niewinnie (mało zdjęć), ale niedługo się rozwinie, niczym kwiat Echinopsisa
Kobiety mają siódmy zmysł, więc jeśli tak czujesz to będzie ok :wink:

Kilka zdjęć opisanych wyżej roślinek

Gymnocalycium triacanthum
Obrazek

Obrazek

Gymnocalycium (hybryda?)
Obrazek

Obrazek

Gymnocalycium baldianum, zdjęcie zrobione w czerwcu
Obrazek

Ta sama roślina sfotografowana w lipcu
Obrazek

I jeszcze raz G. baldianum, w natepnym dniu kwiat zmienił barwę - jest ciemno różowy
Obrazek

A teraz fajne cierniuchy
Lobivia. Znalazłam zdjęcie takiej rośliny w książce Uprawa kaktusów Stanisław Hinz, Mieczysław Abramowicz, opisaną jako Helianthocereus poco (Backbg.) Backbg.
Obrazek

Gymnocalycium tilianum
Obrazek

Gymnocalycium JPR 31/77
Obrazek

Oreocereus celsianus ? Może ktoś mi podpowie. Z góry dziękuję za pomoc
Obrazek

Pozdrawiam Lidia
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen

Post »

Aileen pisze:Lobivia. Znalazłam zdjęcie takiej rośliny w książce Uprawa kaktusów Stanisław Hinz, Mieczysław Abramowicz, opisaną jako Helianthocereus poco (Backbg.) Backbg.
Obrazek
Trichocereus poco to miniaturowa forma Trichocereus tarijensis rosnąca w północnej Argentynie. Jest on czasem zaliczany do Soehrensia a czasem do Lobivia lub Echinopsis. W książce Hinza i Abramowicza na zdjęciu jest młoda siewka. W uprawie te roślinki wyglądają tak:
http://lobivia.pl/tb/Lobivia_formosa_v_ ... B059_2.jpg
http://lobivia.pl/tb/Lobivia_formosa_v_ ... B136_2.jpg

Roślinka z Twojej fotki to najprawdopodobniej jakaś forma L.pugionacantha v.versicolor lub L.longispina albo hybryda tych dwóch gatunków. W tym przypadku przynależność gatunkową można określić na podstawie kwiatów i\lub nasion.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
Aileen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1540
Od: 20 cze 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen

Post »

Tomku dziękuję za wpis i fachową podpowiedź :D Czekam na kwiaty ;:108


Pozdrawiam
Zablokowany

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”