Madagaskar i reszta świata 4 - piasek pustyni

Awatar użytkownika
sokolica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3243
Od: 28 maja 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Madagaskar i reszta świata 4 - piasek pustyni

Post »

Kiedyś euphorbie bardzo lubiłam. Nawet miałam ich kilka, z czego 2-3 milii. Ale u mnie kwiatuszki były maluteńkie.
Jakoś nie potrafiłam ich utrzymać. Może i dobrze. Jako młode krzaczki są przeurocze, jako dorosłe rośliny to już nie bardzo mi się podobają. Takie ociernione powykrzywiane badyle.
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Madagaskar i reszta świata 4 - piasek pustyni

Post »

No i właśnie wtedy dopiero fajnie wyglądają ;:204
Ale kwiateczki zawsze mają śliczne i wdzięczne ;:173
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Madagaskar i reszta świata 4 - piasek pustyni

Post »

Pewnie tak jak u wielu innych roślin doniczkowych , tak u euforbii będzie przybywać odmian o różnych kolorach kwiatów . Więc jest pole do popisu . Ładne kwiatki :!:
Awatar użytkownika
lucy23-61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1562
Od: 14 wrz 2011, o 21:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Madagaskar i reszta świata 4 - piasek pustyni

Post »

Też mam takiego P.bispinosum ,wyciągnięty w górę i zastanawiam się co byłoby,gdyby go tak uciąć w połowie, rozkrzewiłby się?
Awatar użytkownika
brombiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3007
Od: 22 cze 2014, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Madagaskar i reszta świata 4 - piasek pustyni

Post »

Euforbie są super...piękne kwiatki mają ;:138 moje na razie produkują mnóstwo liści...coraz większych zresztą...i gdzieniegdzie się rozkrzewiają... przepięknie to wygląda...Twoje dodatkowo kwitną i to jeszcze jak ;:oj
Awatar użytkownika
piasek pustyni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6529
Od: 10 cze 2012, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Madagaskar i reszta świata 4 - piasek pustyni

Post »

Jak zwykle serdecznie dziękuję za wszelkie odwiedziny i ślad pozostawiony ;:180
Magda - kiedy właśnie, uważam podobnie jak Lucynka, to jest ich nieodparty urok! To właśnie w nich cenię najbardziej, kiedy są takie właśnie powyrastane, po prostu naturalne. Te hybrydki to takie zwyczajne-niezwyczajne doniczkowce, dla mnie dobre jako tło i ciekawostka z obserwacji, co też hodowcy mogą jeszcze wymyślić.
Lucynko - znów, rzekłabym, wyjęłaś mi coś z ust. Właśnie wtedy wyglądają tak, jakby rosły w naturze. Dokładnie!
Jacku - no właśnie, jak zaznaczyłam wyżej, dla mnie te hybrydki to po prostu tło, fajna dekoracja, a ich niezmiennym urokiem są kwiatki. Kształt niech sobie wymyślają same ;:oj
Lucy - po pierwsze; czy masz P. bispinosum to się okaże po kwitnieniu - chyba że kwitło, lub masz z naprawdę pewnego źródła. Ja teoretycznie też mam i jedno, i drugie (P.succulentum) i teoretycznie też z pewnego źródła. Jednak to są naprawdę bardzo zbliżone do siebie rośliny, i w zasadzie tylko kwiat decyduje o przynależności gatunkowej. Ale to i tak nie zmienia faktu, że wymagania mają praktycznie takie same.
Teraz po drugie, co do rozkrzewiania. Są gatunki, które to wręcz uwielbiają, są takie, u których lepiej nie ryzykować. Moim zdaniem ten, o który pytasz, należy właśnie do tych drugich. Boczne odrosty można ucinać bez problemu - z zachowaniem pełnej septyki ranki powstałej po ucięciu - jednak od góry może być problem, gdyż łatwo mogą złapać choroby, bakterie, lub po prostu zacząć gnić właśnie po przycięciu od góry. Jednego tak załatwiłam, nie pamiętam jednak który dokładnie to był. Któryś z tych "miękkich" jak ja to mówię. I zasypanie rany niewiele dało, wdaje się infekcja i szybko rozprzestrzenia. Ale są i takie, które to wręcz uwielbiają: kiedyś też przycięłam maluchy i popatrz:
P. rutenbergianum:
Obrazek

P. meridionale:
Obrazek

Wszystko zależy chyba od tego, w jakim stanie jest kaudeks, jak twarde są te odrosty, które chcesz uciąć... Mimo wszystko ja bym nie ryzykowała. Nie to ładne, co ładne, tylko to, co się komu podoba, więc ja właśnie należę do tych osób, którym się podobają tak naturalnie ukształtowane roślinki :uszy
Agnieszko - no kwitną, bo świeżo kupione, potem będą przybierać coraz to bardziej naturalne kształty i kwitnienia ;:oj A Twoim życzę pięknych kwiatków!

Wczoraj był Dzień Dziecka - i ja też dostałam prezenty, a co sobie będę żałować ;:131 Hoje! Niepisanym zwyczajem, jak to zauważyła Basia, "chwalę się" co znalazłam...u kuriera (bo przecież nie pod poduszką, nie ta pora, zajączek też nie, w butach - też nie, gdzie się znajduje prezenty na dzień dziecka? My, większe dzieci to u listonosza/kuriera, a te prawdziwe dzieci? Jest jakieś powiedzonko w tym dniu? :wink: ) W każdym razie kilka egzemplarzy:

Taka sobie do kompozycji hoja carnosa 'Tricolor' exotica:

Obrazek

hoja fungii bo tamtą zasuszyłam zimą, zdecydowanie nie chciała być aż takim sukulentem:

Obrazek

hoja vitellina - bo ładna :-)
Obrazek

I od naszej Eli (Frael):

hoja kanyakumariana

Obrazek

hoja lauterbachii

Obrazek

hoja sunrise

Obrazek

I takie prezenty to ja lubię.. Zwłaszcza że to nie wszystkie, ale na ten raz wystarczy ;:oj

Pozdrawiam serdecznie i trzymajcie się, jutro już piąteczek ;:138 ;:138
Pozdrawiam - Żaneta. Madagaskar i reszta świata - aktualny cz. 5
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Madagaskar i reszta świata 4 - piasek pustyni

Post »

Super prezenty - każdy by takie chciał i to niekoniecznie na Dzień Dziecka! ;:333

Oczywiście najładniejsza dla mnie hoja vitellina bo ją lubię oraz hoja kanyakumariana bo marianek od zawsze mi się podoba. ;:173
Awatar użytkownika
brombiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3007
Od: 22 cze 2014, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Madagaskar i reszta świata 4 - piasek pustyni

Post »

hoja kanyakumariana ma bardzo fajne listki...a tą tricolor to na wiosnę poprzycinałam i podzieliłam...nadwyżki poszły do koleżanki, a to co zostało wsadziłam do jednej doniczki wraz z variegate...którą też zresztą podzieliłam, przycięłam i wydałam...teraz rosną w jednej doniczce i fajnie to wygląda nawet ;:oj
Żanetko prezenty niech rosną cudnie i kwitną obwicie :tan
Awatar użytkownika
emerald
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2797
Od: 29 lut 2012, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Madagaskar i reszta świata 4 - piasek pustyni

Post »

Pochwalę euphorbie, śliczne kwiatki :!: Kotów chwalić nie muszę, wiadomo ;:167 Natomiast przeraża mnie ilość innych roślin, wysiewy.... :shock: :) Podziwiam, naprawdę ;:63
Pozdrawiam, Zuza
Awatar użytkownika
Malachitek
1000p
1000p
Posty: 1177
Od: 13 kwie 2013, o 01:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Madagaskar i reszta świata 4 - piasek pustyni

Post »

O to ja już wiem, jak sobie wytłumaczyć te kolejne chaszcze przytargane na balkon - w końcu miałam dzień dziecka! ;:306
Twoje prezenty super, zwłaszcza H. kanyakumariana to jedna z ciekawszych według mnie hoi (ale też chyba dość kapryśna?).
I wilczomlecz 'Dinny Yellow' bardzo fajnie się prezentuje ;:333
Awatar użytkownika
iwek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1504
Od: 8 cze 2014, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Madagaskar i reszta świata 4 - piasek pustyni

Post »

Żanetko,ale poszalałaś w tym Dniu Dziecka ;:224 ;:172 piękne okazy ja z tych hojek mam tylko Sunrisę w tej chwili stoi na południowym oknie i ba przepięknie przebarwione listki na bordowo :D
Pozdrawiam Iwona
Moje kwiatki
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Madagaskar i reszta świata 4 - piasek pustyni

Post »

To były jakieś hoje, których Ty jeszcze nie miałaś? ;:204
Oczywiście wszystko w keramzycie?
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Madagaskar i reszta świata 4 - piasek pustyni

Post »

piasek pustyni pisze:A Wam życzę wielu pięknych kwitnień, a przede wszystkim dużo słoneczka! ;:3
- za życzenia dziękuję, ale oprócz słonecznych dni, których u mnie w ostatnim czasie dostatek z utęsknieniem czekam (nie tylko ja) na spory czasowo, ale spokojny deszczyk. U nas nie padało już, ... ho, ho, ho, nie pamiętam kiedy, ostatni raz, trawniki zaczynają przybierać "złocisty" kolor :( .
piasek pustyni pisze: Oczywiście poszły na balkon. Razem grupowo z "łaciatą" już przekwitającą wyglądają tak:

Obrazek

Coraz bardziej się zazielenia ten mój balkonik, niech już będzie lato... ;:173
- Patrząc na fotkę widzę, że masz gdzie masz możliwość zakwaterowywać swoje pupilki, mają cieplutko i słonecznie. Twój balkon jest wysuniętym balkonem czy nie "wychodzi" poza bryłę budynku ? Mój balkon zbudowali budowlańcy, kosztem pokoju :( .
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Zablokowany

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”