Na parapecie DAK

Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Na parapecie DAK

Post »

Uff, wszystkie przesadzone - ponad 200 sztuk. Odstawione z powrotem do spania ;:19

Obrazek Obrazek

Musiały się zmieścić do koszyków zimowiskowych, bo inaczej zabrakłoby miejsca na parapetach. Dlatego niektóre pójdą do pracy - większe na patio, a mniejsze z odrostów na parapety jako ozdoby sali lub na prezenty :wink:

Obrazek Obrazek

Niektóre odrosty ukorzeniam i będą przedmiotem aukcji charytatywnej wraz z kilkudziesięcioma małymi gruboszami, które naprodukowałam na patio w piasku. Stoją na razie na parapecie wraz z korytkami:
Obrazek

Zrobiłam dziś przegląd kaktusów dużych z patio w pracy i przeraziło mnie podłoże w jakim stoją - to zaschło i wygląda jak cement. Chyba kilka też będę musiała w kwietniu przesadzić, ale nie wiem jak ja to bryły rozbiję. ;:oj
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Na parapecie DAK

Post »

wszystkie przesadzone - ponad 200 sztuk
;:138
leszek2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3034
Od: 11 kwie 2010, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Na parapecie DAK

Post »

Danuś,trochę się napracowałaś i trochę cierni na rękach ,ale jaki będą efekty w lecie ;:215
poz.Leszek
Kaktusy Leszka2
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Na parapecie DAK

Post »

Ale piękny porządeczek u Ciebie ;:215 . Co do tych kaktusów z patio, to jeżeli są to duże rośliny, to ten niby cement, to mogą być same korzenie. Mam kilka takich starych kaktusów i też nie wiem, jak przesadzić. Chyba tylko przełożyć do większej doniczki.
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Na parapecie DAK

Post »

Niewykluczone, że tam są same korzenie. Dwa lata temu przesadzałam stare echinopsisy, bryły korzeniowe były jak twarde doniczki, a wyjąć się tego nie dało - musiałam młotkiem rozbijać donice,. śrubokrętem rozluźniłam nieco korzenie i włożyłam do większej donicy. Ale to pomogło tylko na jeden sezon - po roku znów długo się wybudzały i odzyskiwały kolor. Uważam, że zrobiłam wówczas błąd - trzeba było więcej popracować nad tą bryłą korzeniową. Nie mogę się doczekać kwietnia, by zabrać się za te wielkie gagatki. ;)
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Na parapecie DAK

Post »

Podziwiam Danusiu Twój entuzjazm. Przyznam się bez bicia, że nie lubię przesadzać starych dużych kaktusów. Kiedy postawię jakąś małą doniczuszkę z małym kaktusem na powierzchni takiego starego (bo to przecież dobre miejsce do wykorzystania), to w przeciągu kilku dni korzenie staruszka wrastają od spodu w tę mała doniczkę i muszę ją siłą odrywać. Teraz już pamiętam o podstawce. Wiem, wiem, znęcam się. Obiecuję poprawę.
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Na parapecie DAK

Post »

No to troszkę się napracowałaś ;:173
Przynajmniej już w większości jesteś przygotowana do sezonu :)
Uwielbiam podglądać innych kolekcje i muszę Ci powiedzieć, że bardzo ciekawe cierniuchy posiadasz ;:333
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Na parapecie DAK

Post »

Porządny kawał roboty odwaliłaś z tym przesadzaniem. Ja tylko przegląd zrobiłam, a rośliny wyznaczone do przesadzania nadal czekają, jakaś depresja zimowa mnie chyba dopadła, bo nie chce mi się za to zabrać ;:218

Jeżeli chodzi o duże sztuki, kolumnowe lub niskokolumnowe przewracam najpierw do poziomu za pomocą starego ręcznika i wiaderka zakładanego od góry na roślinę. Tylko do mojego kulistego fotela teściowej potrzebuję asysty, tutaj jak dla mnie najrozsądniejsze jest podejście, w którym jeden trzyma za łeb, drugi grzebie w korzeniach :wink: . Wiadomo, że tych dużych sztuk nie przesadza się często i w donicy czasem można niemal same korzenie zobaczyć - ja zawsze staram się to "rozgrzebać" na ile tylko się da.
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Na parapecie DAK

Post »

Dziękuję Moniko za pomysł z czapką-wiaderkiem :wink: Muszę się też rozejrzeć za większymi płytami styropianu by położyć je na boku bez uszczerbku dla ich cierni. A do chwytania bardzo przydadzą się te pianki poliuretanowe, które już pokazywałam.
Obrazek
Awatar użytkownika
gracesz
500p
500p
Posty: 794
Od: 28 sie 2013, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Na parapecie DAK

Post »

Danusiu bardzo mi się te Twoje łapki spodobały :-) jakiś czas temu kupowałam sporo nowego sprzętu i wszystkie takie "łapki" wyrzuciłam :-( pamiętasz od czego one są?
Pozdrawiam, Grażyna

Moje kaktusy
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Na parapecie DAK

Post »

To przypadkowy "prezent" od p. Żurawińskiego - w paczce dodał to jako wypełnienie, oprócz papierów i różnej folii. Mają długość 30cm (na fotce kawałek przecięty na pół). W całości bardzo przydadzą się przy przesadzaniu kolumnowców.
Niestety w następnej paczce od niego już tego cuda nie było, tylko inne śmieci - pewnie wtedy wrzucił co miał pod ręką.
Łapki naprawdę są genialne, bo sztywne, nie kruszą się, mają super kształt. Przeglądałam w necie, gdzie by takie kształtki można dostać, ale nie znalazłam takich.
Awatar użytkownika
Harvi
500p
500p
Posty: 540
Od: 24 mar 2012, o 19:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Na parapecie DAK

Post »

To ja Paniom podpowiem co to jest. Są to profile ochrone. http://www.serwispak.com/materialy/profile/
;)
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Na parapecie DAK

Post »

;:138 Dzięki Harvi, to znaczy, że trzeba pytać w sklepach meblowych, ale może i w OBI, Castoramie ....
Zablokowany

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”