[Inez] Galeria moich kaktusów i sukulentów.

ODPOWIEDZ
Inez
500p
500p
Posty: 966
Od: 22 cze 2010, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: [Inez] Galeria moich kaktusów i sukulentów.

Post »

Przedstawiam moje najstarsze okazy:

Cereus peruvians monstrosus - widoczne blizny po walce z choroba grzybową, w przeciwieństwie do Echinopsisów, Cereus przetrwał. Ma około 12-15 lat (nie wiem tego dokładniej):
Obrazek

Echinocactus grusonii - W podobnym wieku co Cereus, również ma kilka blizn po bliżej niezidentyfikowanych "plamkach", aktualnie zdrowy. W tamtym roku poparzony na słońcu ;:223 :
Obrazek

Tutaj w zderzeniu z młodszymi przedstawicielami tego samego gatunku, które dostałam zabiedzone do osoby, która trzymała je wysoko na szafce kuchennej, z daleka od okna... ;:222
Jak je dostałam to byłam pewna, że to kaktusy kolumnowe! Po pytaniu w wątku identyfikacyjnym na forum, dostałam odpowiedź, że to grusony....szczerze mówiąc ciężko było mi w to uwierzyć :lol: , teraz stoją drugi sezon w normalnych warunkach i już zaczęło być widać, że to grusony :wink: :
Obrazek

I jeszcze to co pozostało z około 15-letniego Echinopsisa eyriesii....
Obrazek

Tak wyglądał 2 lata temu... ;:145
Obrazek

Obydwa giganty (Cereus i Gruson) jako jedyne mają swoje miejsce latem na balkonie.
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: [Inez] Galeria moich kaktusów i sukulentów.

Post »

Inez pisze:Dzięki za słówko, teraz wiem, że jakoś bardzo go nie krzywdzę :) i ja niestety nie mam możliwości trzymania kaktusów nigdzie indziej poza parapetem mieszkania....
Postaram się dzisiaj wstawić jakieś zdjęcia....tylko muszę się zastanowić kogo Wam teraz przedstawić ;)
jeśli faktycznie wszystkie kaktusy poza cereusem i grusonem trzymasz przez cały rok na parapecie to tylko gratulować ich doskonałej kondycji ;:180 , na parapecie bardzo trudno utrzymac kaktusy w takiej formie jak prezentujesz
Inez
500p
500p
Posty: 966
Od: 22 cze 2010, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: [Inez] Galeria moich kaktusów i sukulentów.

Post »

Tak, niestety nie mam innej możliwości, tylko parapet i fragment balkonu (Cereus i Gruson juz się nie mieszczą na parapecie) a zamiłowanie do widoku cierni jest silniejsze...
Może w pewnym stopniu ma wpływ to, że ja sama nie lubię mieć za ciepło w pokoju i nawet zimą rzadko grzeję kaloryferem i często rozszczelniam okno lub wietrzę, może dlatego nie jest tak źle ? :)

A dzisiaj kilka porównań, jak moi podopieczni się zmieniają :)

Cotyledon
2 lata temu, tuż po zakupie:
Obrazek

i dziś:
Obrazek

Gasteria
sprzed roku:
Obrazek

i dziś:
Obrazek

I jeden z moich ulubionych kaktusów Hildewintera aureispina forma cristata
około 4 lata temu:
Obrazek

i dzisiaj:
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
sokolica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3243
Od: 28 maja 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: [Inez] Galeria moich kaktusów i sukulentów.

Post »

Dotarłam w końcu i tu :wit
Ładne rośliny, ładne zdjęcia, różnorodność. Oczarował mnie G. damsii. Bardzo dorodny. Zdjęcia porównawcze - bomba ;:333 Na codzień prawie nie zauważa się różnic u swoich roślin, ale gdy się sięgnie po fotki sprzed roku, dwóch, efekty są często porażające. Ja bardzo lubię oglądać takie zmiany. Podobnie jak grupówki. Może i u Ciebie takiej się doczekam :)
Inez
500p
500p
Posty: 966
Od: 22 cze 2010, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: [Inez] Galeria moich kaktusów i sukulentów.

Post »

Witam :wit
Dziękuję za słówko :)
Postaram się o grupowe i poszukam jeszcze porównań:) niedługo zaprezentuję Wam kolekcję Lithops, którą kiedyś miałam. Ale o tym w następnych postach.

G. damsii jest jednym z moich starszych kaktusów, 7 lat na pewno mu stuknęło :) średnica około 8cm. Chętnie wydaje odrosty, jeden ukorzeniłam, jeden zostawiłam na roślinie, bardzo lubi przekształcać pąki kwiatowe w pędy :)
Awatar użytkownika
nyskadu
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7183
Od: 13 kwie 2008, o 09:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Re: [Inez] Galeria moich kaktusów i sukulentów.

Post »

Pofałdowane formy są bardzo ciekawe, sama mam 2 takie grzebyczki :tan
Inez
500p
500p
Posty: 966
Od: 22 cze 2010, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: [Inez] Galeria moich kaktusów i sukulentów.

Post »

Dosyć świeży duecik, tzn. sprzed tygodnia:
Obrazek

A to z tamtego roku, okno na świat moich kłujących (jeszcze Melocactus żył...):
Obrazek

Tutaj aktualnie :) przed chwila robione, nie wygląda to zbyt dobrze przez ten przepał w tle. Część kaktusów jest w skrzynce na czas upałów żeby dało się otworzyć okno:
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
mCm86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1596
Od: 26 mar 2012, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: [Inez] Galeria moich kaktusów i sukulentów.

Post »

Fajny widok :) Chyba takie przystrojenie okna podoba mi się najbardziej :wink: A co się stało z Melokaktusem, że teraz jest tylko wspomnieniem? Ostatnio widziałem je w Leroy Merlin i tak się zastanawiałem nad zakupem ale nie wiem czy ten kaktus nadaje się do uprawy domowej :)
Moja kolekcja cz. I cz. II
Pozdrawiam
Mateusz (dawniej Abaddon)
Inez
500p
500p
Posty: 966
Od: 22 cze 2010, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: [Inez] Galeria moich kaktusów i sukulentów.

Post »

Pewnie się nadaje, ale jest to trudne, przynajmniej ja nie podołałam.
Melocactus zaczął się kurczyć, prawdopodobnie go przelałam i obumarły mu korzenie...jak zobaczyłam, że się kurczy, no to go podlałam jeszcze...potem zapytałam na forum, a w międzyczasie Melocactus zgnił :? :(

Z tego co się dowiedziałam na forum, Melocactusy mają dosyć ubogi system korzeniowy, który jest bardzo wrażliwy na przelanie, dowiedziałam się również, że przed podlaniem Melocactusa należy przez kilka dni spryskiwać, a dopiero potem podlać małą ilością wody. Wymaga więcej ostrożności niż te kaktusy które do tej pory miałam i stało się jak się stało ;)
Awatar użytkownika
mCm86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1596
Od: 26 mar 2012, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: [Inez] Galeria moich kaktusów i sukulentów.

Post »

U mnie wszystkie kaktusy stoją na balkonie, gdzie w dobrą pogodę mają niesamowitą patelnię :) Wyłożony jest ciemnymi płytkami więc w godzinach szczytu, gdy słońce najbardziej daje czadu nie jest możliwe nawet wyjście, by zobaczyć jak tam się mają roślinki, bo parzy w stopy :D Z tego co czytałem to melaki są ciepłolubami więc mógłby się u mnie czuć dobrze :) Zobaczymy... Może się przekonam i wzbogacę kolekcję jeszcze o tego cierniaka :) Tak w ogóle to dzięki za odwiedziny w moim wątku :D Jeśli się nie obrazisz to podkradnę Twój pomysł z prezentacją zmian roślin? :) Tyle, że u mnie nie po latach lecz po paru miesiącach :)
Moja kolekcja cz. I cz. II
Pozdrawiam
Mateusz (dawniej Abaddon)
Inez
500p
500p
Posty: 966
Od: 22 cze 2010, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: [Inez] Galeria moich kaktusów i sukulentów.

Post »

Tak są ciepłolubami, ale z tego co wiem to określenie tyczy się temperatury zimowania, która powinna być nie niższa niż 12-15 stopni, podają nawet do 18.
Tutaj taki prosty podział: http://www.e-ogrody.pl/Ogrody/1,113408,3986002.html
Myślę jednak, że kluczową sprawą jest woda, a raczej sposób podlewania, czyli najpierw "przyzwyczajamy" Melocactusa do podlania spryskiwaniem, a potem ostrożnie podlewamy (informacje z tego forum, jednak nie mogę odnaleźć tego wątku).

A spróbować zawsze możesz! bo Melocactusy są przepiękne! Mój zdążył ucieszyć mnie kwiatami i owocami!

Hehehe, no podkradaj, podkradaj ;) bo to generalnie jest ciekawa sprawa, czasami rośliny zmieniają się nie do poznania :)


EDIT:
Czy ktoś może mi powiedzieć jak zlinkować tekst w stopce, a nie żeby wyświetlał się link? :oops: :oops: :oops:
Inez
500p
500p
Posty: 966
Od: 22 cze 2010, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: [Inez] Galeria moich kaktusów i sukulentów.

Post »

Swojego czasu posiadałam małą kolekcję Lithops. Niestety nie jestem w stanie im zapewnić odpowiedniego zimowania. W wyniku za wysokich temperatur Lithopsy dzieliły się i dzieliły nieprzerwanie, wkońcu kolejne pokolenia były mikroskopijne. Kilka z nich...zalałam :oops: Nie wposminając juz o tym, że w ogóle nie kwitły. Zafascynowały mnie te rośliny jednak na dzień dzisiejszy nie umiem się nimi zaopiekować...Pozostały jednak zdjęcia :) i ciekawe obserwacje.

1. Jako jedyny zakwitł, dlatego, że był świeżo po zakupie:
Obrazek

Obrazek

Obrazek ...cudeńko....

2. Obrazek

Obrazek

3. Obrazek

Obrazek

Obrazek

4. Obrazek

I dwa powypadkowe.... ;:223
5. Obrazek

Obrazek

6. Obrazek

Obrazek

Do kompletu jeszcze Pleiospilos nelii:
Obrazek

Obrazek

Oraz ich dawne wspólne mieszkanko:
Obrazek

...które musiałam zlikwidować przez wełnowce. Pojawiły się na Fenestrarii, przez co wiadomo, musiałam każdą jedną roślinę wypłukać. Od tamtej pory rosły osobno.

Enjoy :)
Awatar użytkownika
mCm86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1596
Od: 26 mar 2012, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: [Inez] Galeria moich kaktusów i sukulentów.

Post »

Musisz sobie wkleić link do tematu w taki sposób:

[.url=http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=62&t=55887.]Moja "kolekcja"[/url] Zapraszam :)

Tam po [ i 55887 wstawiłem kropkę żeby Ci się wyświetliło w jaki sposób to zrobić :wink: Ty wpisz to bez kropek :) A zamiast "Moja kolekcja" wpisujesz co tam Ci się podoba :) Oczywiście to http to powinien być link do Twojego tematu :D

Kolejna edycja posta :D Wpisz sobie w podpisie w ten sposób:

[.url=http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=30&t=57272.]Moje kłujące :)[/url]

Skopiuj to tylko i usuń kropki :) Będzie śmigać
Moja kolekcja cz. I cz. II
Pozdrawiam
Mateusz (dawniej Abaddon)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”