Moje kaktusy - peter86

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
peter86
500p
500p
Posty: 882
Od: 14 mar 2011, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Moje kaktusy - peter86

Post »

U mnie większość roślin sama się krzewi. Na cięcie za bardzo nie mam czasu. Może jak będę bardziej luźniejszy z czasem to wezme się za cięcie (kilka wyrosło na badyle :idea: ), ale wole mimo wszystko jak sama się roślina prowadzi. :idea:
Obrazek
Awatar użytkownika
Farel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2505
Od: 22 lip 2009, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Moje kaktusy - peter86

Post »

Mnie się akurat podoba ten badyl, który mam od Ciebie i nie będę go ciął. Mi zaczyna właśnie kwitnąć jedno z adenium. Pokażę go niedługo.
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Moje kaktusy - peter86

Post »

peter86 pisze:U mnie większość roślin sama się krzewi.
- widać mają bardzo dobre warunki - sporą ilość naturalnego światła.
peter86 pisze:(kilka wyrosło na badyle :idea: ), ale wole mimo wszystko jak sama się roślina prowadzi. :idea:
- możliwe, że dostały troszkę więcej "papu" na wzrost i chciały więcej słonecznego światła, "wyciągnęły się", ale jak boczne gałązki zaczną rosnąć, powinno wszystko wrócić do "normalnego" wzrostu. Trudno doradzić czy przycinać czy nie, rośliny bardzo różnie reagują na przycięcie w naszym niezbyt przyjaznym klimacie dla tych roślin, sezon wegetacyjny zbyt krótki. Osobiście pozostawiłbym rośliny samoczynnie krzewiące się do następnego sezonu bez cięcia, ograniczając do minimum lub nawet całkowicie eliminując ilość azotu, a zwiększając - polepszając dostęp do większej ilości naturalnych promieni słonecznych.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
peter86
500p
500p
Posty: 882
Od: 14 mar 2011, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Moje kaktusy - peter86

Post »

Farel pisze:Mnie się akurat podoba ten badyl, który mam od Ciebie i nie będę go ciął.
Mam 2 x wyższe z nie podzielonym pędem ale nie tne bo chcę żeby coś w końcu zakwitło :) Takie mają największe szanse na kwiaty.
Akwelan_2009 pisze: możliwe, że dostały troszkę więcej "papu" na wzrost i chciały więcej słonecznego światła, "wyciągnęły się", ale jak boczne gałązki zaczną rosnąć, powinno wszystko wrócić do "normalnego" wzrostu.
Nawóz daje wszystkim zawsze w takim samym stężeniu. Możliwe że jedne mają po prostu takie cechy w genach. Żeby bardziej lecieć w góre. W sumie wszystko to mieszańce F1 więc się można wszystkiego po nich spodziewać. Azot musi być. Daje Kristalon zielony i pomarańczowy. Azot jest niezbędnym składnikiem nawozu.
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Moje kaktusy - peter86

Post »

To stosujemy nawozy tej samej firmy. Ja używa zielonego i żółtego, chociaż zielony zamieniłbym chętnie na pomarańczowy, który ma mniej azotu od zielonego. Jak masz nadmiar - nadwyżkę pomarańczowego, możemy się wymienić - szczegóły do dogadania na pw.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Yaku
100p
100p
Posty: 193
Od: 8 lip 2016, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie SW

Re: Moje kaktusy - peter86

Post »

Widzę, że ze szczepieniem się rozkręcasz coraz bardziej :D
Ten Sclerocactus biały to przeszczepiony z tego na badylu pokazywanego wcześniej, czy coś nowego ???
Neobesseya też się ładnie zapowiada.
Szczepione na Opuncji S. parviflorus i Echinocereusy w tym roku chyba już nie poszaleją, ale w następnym sezonie zwolennicy ładnych cierni będą mieli co oglądać.
Nasiona na Echinospisie to oczywiście na przyszłe podkładki ???
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
peter86
500p
500p
Posty: 882
Od: 14 mar 2011, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Moje kaktusy - peter86

Post »

Akwelan_2009 pisze:Jak masz nadmiar - nadwyżkę pomarańczowego, możemy się wymienić - szczegóły do dogadania na pw.
Mam sporo kaktusów i nawożę też ogród. U mnie nawozu ogólnie idzie więc dużo :)
Yaku pisze:Widzę, że ze szczepieniem się rozkręcasz coraz bardziej
W miarę dostępności podkładek szczepie. Szczepie też Escobarie żeby przyśpieszyć ich wzrost. Za rok zdejmę z pokładek i się ukorzeni je.
Yaku pisze: Nasiona na Echinospisie to oczywiście na przyszłe podkładki ???
Jasne że na podkładki. Po co miałbym pędzić milion takich samych kundli :) Owoców ogólnie dużo bo ponad 15 i pewnie w każdym z 1000 nasion. Powiedziałem im że jak nie będą kwitnąć to na podkładki pójdą i wszystkie nawet takie 5-6 cm zaczęły pąki puszczać. Adenium też strasze że już więcej nie będę ich siał jak nie zakwitną. Zobaczy się czy coś się uda je tak zmotywować.


Yaku pisze:Ten Sclerocactus biały to przeszczepiony z tego na badylu pokazywanego wcześniej, czy coś nowego ???
Neobesseya też się ładnie zapowiada.
Szczepione na Opuncji S. parviflorus i Echinocereusy w tym roku chyba już nie poszaleją, ale w następnym sezonie zwolennicy ładnych cierni będą mieli co oglądać.

Echinocereusy i Sclero pewnie do 2-3 cm dojdą w tym roku jeszcze. Grunt żeby te zakichane upały poszły w ciula.
Kolorek Sclero cały czas ten sam. Tylko przeszczepiony bo na patyku zaczął mi marnieć. Musiałem coś przykombinować mimo że średnio mi na nim zależy.
Awatar użytkownika
peter86
500p
500p
Posty: 882
Od: 14 mar 2011, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Moje kaktusy - peter86

Post »

Pediocactus (Navajoa).peeblesiana ssp. fickeiseni SB469 Grey Mts. Coconino Co

Obrazek
Sclerocactus spinosior v schleseri RP136 e Panaca
Obrazek
THELOCEPHALA napina v.duripulpa RS 1377 Col.Freirina Ch
Obrazek

STROMBOCACTUS disciformis RS 543A Vizarron plus Astrophytum jakieś się doczepiło :)

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Yaku
100p
100p
Posty: 193
Od: 8 lip 2016, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie SW

Re: Moje kaktusy - peter86

Post »

Navajoa już ładne (prawie dorosłe) ciernie puszcza. Zarówno ją jak i Strombocactus masz szczepione na trzech rodzajach podkładek: Pereskiopsis, Echinopsis i Opuntia. Jak wyglądają przyrosty na poszczególnych rodzajach podkładek i jak się to ma do wielkości uciernienia???
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
peter86
500p
500p
Posty: 882
Od: 14 mar 2011, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Moje kaktusy - peter86

Post »

Echinopsis pompuje zrazy. Nie wydaje mi się że jest dobry do szczepienia awaryjnego. Opuncje są wrażliwe na nadmiar wody w podłożu poza tym są dobrymi podkładkami. Jusbertii jest super ale zawsze go za mało :)
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Moje kaktusy - peter86

Post »

No ładnie Grześku.
Masz jakieś porady co do wysiewów Pedio? Przymierzam się do tego, ale na własnym korzeniu chcę próbować.
Jeszcze jedno: po co szczepisz Strombo i Thelocephala? Dla przyrostu, kwiatków?
Awatar użytkownika
peter86
500p
500p
Posty: 882
Od: 14 mar 2011, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Moje kaktusy - peter86

Post »

Trafiłeś chce żeby kwitły za rok nie za 4-5.
Przepis na sianie Pedio - http://kaktusy-piotra.strefa.pl/metody_wysiewow.html
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Moje kaktusy - peter86

Post »

Dzięki Grześku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”