Kolejna galeria storczyków

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
duju
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3962
Od: 13 paź 2008, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Kolejna galeria storczyków

Post »

No i tak właśnie wczoraj zrobiłam :wink:
Pozdrawiam - Justyna
Awatar użytkownika
kubasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4174
Od: 31 mar 2012, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Kolejna galeria storczyków

Post »

Sandersk pisze:Dziś, przy okazji kupowania nawozu przez internet wpadły mi w ręce opinie na temat paru popularnych sklepów oferujących storczyki- czasem włos się na głowie jeży na myśl w jakim stanie potrafią dotrzeć do odbiorcy. To na prawdę jak kupowanie kota w worku, nadzieja jeszcze w tych sprzedawcach, którzy na wielką skalę nie działają i może dlatego jeszcze się 'nie popsuli'.
Musisz pamiętać, że kij ma zawsze dwa końce. Nie chcę tu nikogo bronić, ale bardzo często kupujący od początku mają postawę roszczeniową. Według mnie, decydując się na zakup internetowy, trzeba mieć choć minimum wiedzy na temat gatunków botanicznych. Nie każda plamka na liściu to choroba grzybowa, nie każdy robak to szkodnik :wink:, a czasami roślina przechodzi okres spoczynku i po prostu tak wygląda.
marta_N
100p
100p
Posty: 142
Od: 27 lut 2016, o 04:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kolejna galeria storczyków

Post »

;:167 ;:167 Wild Peach ;:167 ;:167 u mnie w tesco niestety takiego nie było, a nad nim bym się zapewne nie zastanawiała, Evia była piękna trzypędowa, ale jako że mam 3 białe i podejrzenie że jedna z niespodzianek tez będzie biała to sobie odpuściłam. Gratuluję zakupów :D
Pozdrawiam Marta
Awatar użytkownika
Sandersk
100p
100p
Posty: 188
Od: 2 kwie 2016, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Kolejna galeria storczyków

Post »

duju, cieszę się, że zakupy się udały.
kubasia, prawda. Też odnoszę wrażenie, że sprzedawcy w tej dziedzinie są trochę z góry skazani na podejrzliwość ze strony kupujących. Nie zapomnę swojej paniki po pierwszych, żółknących liściach zwykłej hybrydy Phal. co okazało się najzwyklejszym procesem starzenia. Jednak gdy chodzi o roślinę całkowicie pozbawioną korzeni czy sadzonkę, opisaną jako okaz dorosły to trudno jest czasem ukryć rozczarowanie.
marta_N, dziękuję! Evia to moja pierwsza biała hybryda, cena i trzy pędy... okazja czyni nabywcę :)

Udało mi się zrobić kilka nieco porządniejszych zdjęć Wild Peach. Wszystkie pąki już rozwinięte, o dziwo- nie zrzucił żadnego w trakcie aklimatyzacji, twarda sztuka.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Mam też pytanie do posiadaczy nawozów Petersa. Można je rozpuszczać w sugerowanych 5ciu litrach wody i przechować na później, czy jest to raczej nie wskazane? Jeśli można, to jak długo? Akurat mam parę nieprzezroczystych kanistrów 5l po demineralce i taki pomysł wydał mi się najwygodniejszy.
marta_N
100p
100p
Posty: 142
Od: 27 lut 2016, o 04:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kolejna galeria storczyków

Post »

Oh...eh...ah...no na Maksa Ci zazdroszczę - oczywiście pozytywnie, no się nagapić na niego nie mogę...
Pozdrawiam Marta
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Kolejna galeria storczyków

Post »

Piękny okaz jest czym cieszyć oko :wink: Co do nawozu PP stosuje go od jakichś 2 lat. Nigdy nie przechowywałam go w wersji rozpuszczonej w wodzie, więc nie wiem czy jest to wskazane. Szczerze mówiąc nie ryzykowałabym chyba..
Awatar użytkownika
Sandersk
100p
100p
Posty: 188
Od: 2 kwie 2016, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Kolejna galeria storczyków

Post »

marta_N, teraz to ja zazdroszczę gęstego wzoru na Twoim ;)

natka_211dziękuję za wskazówki. Kurcze, dokładnie takie same były moje obawy. Akurat korzystam już z rozrobionego w pięciu litrach BB, po zużyciu chyba skłonię się do rozrabiania porcji bezpośrednio przed podlaniem. Mogę się jeszcze zapytać, w jaki sposób radzisz sobie z odmierzaniem nawozów Petersa do jednorazowego podlania? Pozdrawiam.

Nowe zdjęcia, Phalaenopsis Evia już w pełnym rozkwicie, nie mieścił mi się w kadrze pomimo zgubienia ośmiu kwiatów. Kwitnienie sklepowe.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Luisa
200p
200p
Posty: 204
Od: 29 lip 2016, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: UK

Re: Kolejna galeria storczyków

Post »

Piękne storczyki, Twoja kolekcja rośnie w niesamowitym tempie. Z Twoich okazów najbardziej podoba mi się Anna Green, jest cudna. Denrobium mnie kusi (mam tylko phalaenopsisy), zwłaszcza nobile, ale nie wymyśliłam jak mu zapewnić zimowy odpoczynek, nie mam żadnego miejsca, które byłoby jasne i chłodne. Ale dendrobium phalaenopsis chyba zimowania nie wymaga do kwitnienia?
Awatar użytkownika
Sandersk
100p
100p
Posty: 188
Od: 2 kwie 2016, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Kolejna galeria storczyków

Post »

Witaj Luisa!
Dziękuję za miłe słowa, niestety wraz z kolekcją nie chce rosnąć parapet :wink:
Dendrobium typu nobile wymaga zimowania, to właściwie wszystko, co wiem o tym storczyku. Mam nadzieję, że w tym wątku znajdziesz inspirujące porady jak można się do tego przygotować: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=59016
Dendrobium Phalaenopsis nie wymaga zimowania,a próby zorganizowania tej roślinie odpoczynku mogą się przykro skończyć. W miesiącach zimowych można poskąpić mu nawozu. Ogólnie to Dendrobium Phal. wymaga podobnego traktowania co hybrydy Phalaenopsis i może minimalnie częstszego podlewania- widzę po swoim,że lepiej czuje się w podłożu, które nie przesycha na wiór. Annę Green mam jednak za krótko, by kwitła ponownie, póki co produkuje nowe przyrosty, a stare raczej nie są już zdolne do ponownego kwitnienia.
Luisa
200p
200p
Posty: 204
Od: 29 lip 2016, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: UK

Re: Kolejna galeria storczyków

Post »

No niestety parapety nie rosną, ja to w ogóle mam bardzo mało parapetów, a jeszcze mniej takich nadających się dla storczyków i wielce nad tym ubolewam.
Zalinkowany wątek oczywiście czytałam, jak i mnóstwo innych, ale nadal uprawa d.nobile wydaje mi się bardzo trudna, przynajmniej w moich warunkach. Ale jak będzie to się okaże - wybrałam się dziś do marketu budowlanego, już nawet nie pamiętam po co, bo pierwsze co zobaczyłam to piękne, przecenione dendrobium nobile i stwierdziłam, że nie ma co się dłużej wahać i dumać, trzeba własnoręcznie sprawdzić czy się polubimy czy nie :) Nawet nie wiem jaki kolor kupiłam, bo oczywiście było przekwitnięte, po suszkach kwiatowych mogę tylko powiedzieć, że na pewno nie białe (szkoda) i że obwódki kwiatów są ciemniejsze.
No i mam je i nadal nie wiem co z nim teraz robić haha :D Muszę jeszcze raz poczytać.
Ale jest piękne- te ich liściaste pseudobulwy nawet bez kwiatów wyglądają jak dla mnie super, strasznie mi się podobają.
Awatar użytkownika
kubasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4174
Od: 31 mar 2012, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Kolejna galeria storczyków

Post »

Bardzo ładna sesja białasa ;:167

Dziewczyny, nobile to jeden z łatwiejszych w uprawie storczyków. Nie wiem, czy wymaga zimnego spoczynku, bo u mnie stał na najzimniejszym oknie, ale po wydaniu go mamie, trafił na cieplutki, blokowy parapet. Nie dość, że rozrósł się tak, że mama już go podzieliła, to kwitł całą burzą kwiatów.
Luisa
200p
200p
Posty: 204
Od: 29 lip 2016, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: UK

Re: Kolejna galeria storczyków

Post »

Kubasiu pozazdrościć egzemplarza tak chętnego do współpracy. Ale jednak co do zasady nobile wymaga zimowiska do zakwitnięcia, więc z moim brakiem zielonego talentu nie zakładam, że też trafiłam na super łatwy okaz :wink:

Sandersk w weekend nabyłam jeszcze jedno nobile do pary, niby mini, ale niewiele większe od poprzedniego. Białe, ale też przekwitnięte. Więc mam na czym ćwiczyć :wink: Jeszcze poluję na cattleyę, ale to już konkretną, upatrzoną, będę nawet 10 lat czekać, żeby zakwitła.
Awatar użytkownika
Sandersk
100p
100p
Posty: 188
Od: 2 kwie 2016, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Kolejna galeria storczyków

Post »

Witam po przerwie, tym razem z własnym kwitnieniem.
Hybryda w typie Sorrento, zakwitła na drugim, wyhodowanym u mnie pędzie. Skromnie, bo i pęd bardzo krótki i kwiatów mało, ale są za to większe i intensywniej wybarwione niż te, z kwitnienia sklepowego. Wybaczcie beznadziejne oświetlenie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”