Skrzacik3 i jego storczyki

Isilmeiel
50p
50p
Posty: 51
Od: 9 lut 2014, o 11:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Skrzacik3 i jego storczyki

Post »

Witaj :wit Z miejsca zostałam fanką Tygryska ;:oj Będę śledzić wątek i czekać na więcej i więcej i więcej zdjęć :wink:
Na imię mi Ada :wit Madness - is like gravity. All it takes is a little... Push.

Moje pierwsze kolorki :)
Skrzacik3
100p
100p
Posty: 154
Od: 7 mar 2014, o 15:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Skrzacik3 i jego storczyki

Post »

Witaj Ada ;:168 . Tygrysek kwitnie cały czas tak samo. Jest cudownyyyy ;:138 ;:138 ;:138

Ostatnio wystraszyłam się znajdując "biały nalot" nie spowodowany wodą. Takie cudo zauważyłam na nowy białym storczyku. Naczytałam się, wystraszyłam, przeczekałam, by w dzień lepiej się przyjrzeć.
Niestety nie miałam aparatu....
[img]http://aniolek_3.fm.interii.pl/kwiatki/storczyki/stcos.png[/img]

I co dostrzegłam? pajączka białego na pajęczynie pod liściem.
Wyrzuciłam kilka wierzchnich kawałków podłoża, bo nie wiem czy to wina pajączka, czy "rozkładania podłoża" czy coś innego. Storczyk jest od miesiąca u mnie, więc nie znamy się na tyle by wiedzieć co mogło się przyplątać.

Wina pajączka?
Pozdrawiam serdecznie
Skrzacik3 - storczyki
Isilmeiel
50p
50p
Posty: 51
Od: 9 lut 2014, o 11:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Skrzacik3 i jego storczyki

Post »

To raczej nie jest wina pajączka^^"

Nie jestem specjalistką, ale to mi z deczka wygląda na pleśń. Może ktoś inny się wypowie bardziej z katedry i wyprowadzi mnie z błędu (oby) ;:130
Na imię mi Ada :wit Madness - is like gravity. All it takes is a little... Push.

Moje pierwsze kolorki :)
Skrzacik3
100p
100p
Posty: 154
Od: 7 mar 2014, o 15:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Skrzacik3 i jego storczyki

Post »

Ada, właśnie tego się obawiałam. :( Ale jak zobaczyłam pajączka wmówiłam sobie, że to jego zasługa. Jakoś trzeba się uspokoić :D

W chwili obecnej pięknie kwitnie na dwóch pędach, więc ciężko byłoby z wymianą podłoża... ;/
Pozdrawiam serdecznie
Skrzacik3 - storczyki
Awatar użytkownika
Aga_orchid
100p
100p
Posty: 122
Od: 1 kwie 2014, o 22:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolny śląsk

Re: Skrzacik3 i jego storczyki

Post »

W Twoim pleśń jest tylko na podłożu więc jeżeli storczyś kwitnie to tylko wymieniaj zaatakowane kawałki :? u mnie była pleśń na miltoni (podłożu i korzeniach) dwa razy zmieniałam podłoże i nie pomogło aż wreszcie wypłukałam ją po raz trzeci z podłoża, przemyłam wacikiem ze spirytusem i wsadziłam w kamienie, pleśń już się nie pojawiła ;:3
;:131 jestem ciekawa jak inni sobie z tym radzą ;:108
Pozdrawiam Aga :)
Moje storczyki: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=61&t=75178" onclick="window.open(this.href);return false;
kupię, sprzedam, zamienię: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=11&t=76040" onclick="window.open(this.href);return false;
Skrzacik3
100p
100p
Posty: 154
Od: 7 mar 2014, o 15:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Skrzacik3 i jego storczyki

Post »

Aga, właśnie tak zrobiłam. Jednak ciekawi mnie ta sprawa.

Poszukałam teraz w chwili wolnej... Wynika z tego, że inni również przemywają storczyka. Nawet powtórnie, w odstępie i dopiero nowe podłoże jest dane. Dlatego u Ciebie po trzecim razie znikła.

Odnalazłam pewne posty użytkownika volcowitch
27.10.2009:
Dlaczego tak się dzieje?
volcowitch pisze:Odpowiadając na twoje pytanie. Dzieje się tak ponieważ w podłożu znajdują się zarodniki grzybów, które w wilgotnych warunkach przy sprzyjajacej im temperaturze zaczynają dojrzewać i się namnażać. Wystarczy by podłoże przesychało dość szybko pomiędzy podlewaniami, nie stało w zbyt chłodnej temperaturze oraz by w podłożu była wystarczająca ilość powietrza zapewniona przez cyrkulację.
Zastanawia mnie, czy mam odpowiednią cyrkulację w osłonce. W chwili obecnej stoi na nakrętkach na podstawku :D
volcowitch pisze:Wiedz również, że nie zawsze zarodniki grzybów w podłożu w doniczce są czymś złym.

Istnieje coś takiego co nazywa się grzybnią mikoryzową. Czyli są to grzyby, które współdziałają z korzeniami rośliny na zasadzie mikoryzy. Ma to bardzo dobry wpływ nie tylko na korzenie, ale na cały wzrost rośliny.
Hmmm....
Lecz zaciekawił mnie post użytkownika Jovanka
Jovanka pisze:Bardzo często na składnikach podłoża uwidacznia się biały nalot ,Biały nalot na korze, bywa suchy proszkowy w dotyku,czasami upsss.maziaty :) .Kora wygląda na przesuszoną.Zdecydowały warunki wilgotności powietrza /niedostatek/
To jest efekt reakcji rozkładu kory.Nie jest pleśnią

Mało kiedy pamiętamy , ze to też materia organiczna , ulegajaca z czasem rozkładaniu .Tak samo korzysta z naszych nawozów storczykowych, wody itp....W niej sie gromadzą sole, część
wchodzi w naturalne reakcje gnilne ,część odłoży się na powierzchni.
I mamy :P to co mamy.
Pozornie wygląda to na pleśnie,zasolenie podłoża itp...ale gdy pilnujemy nawożenia,zasolenie
umowne podłoża w całości nam nie grozi.
Jak sobie radzić:
Trzeba pozbierać ,wierzchnią warstwę wymienić na świeżą.
Podobnie jest z glonami, mchami ,grzybkami,tworzą sie w określonych warunkach /wilgoć nadmiar światła,dobra temp./ Mijaja dogodne dla nich warunki,zjawisko ustaje.
W skrajnych i dobrych warunkach dla grzybków może być pleśnienie.

Wydaje mi sie ,ze alarmu nie może być w takich przypadkach , nie trzeba przesadzać rośliny.
Wystarczy wymiana warstwy i stosowanie dobrych warunków wilgotności.
Przesadzanie hmm owszem,jak potrzeba. 2 lata podłoże wytrzymuje.,to czas optymalny ,chyba ,ze COŚ sie dzieje z rośliną to wkraczamy interwencyjnie.


pzdr.JOVANKA

W doniczce trwa życie , jakby ktoś nie wiedział ;:63
Może jednak to rozkład kory? Nie zauważyłam tego "nalotu" na korzeniach, liściach, tylko na korze.
A miałam nadzieję, że to wina pajączka :;230 :;230 :;230
Pozdrawiam serdecznie
Skrzacik3 - storczyki
Isilmeiel
50p
50p
Posty: 51
Od: 9 lut 2014, o 11:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Skrzacik3 i jego storczyki

Post »

Wow, dobrze się czegoś nauczyć przy okazji ;:138
Na imię mi Ada :wit Madness - is like gravity. All it takes is a little... Push.

Moje pierwsze kolorki :)
Skrzacik3
100p
100p
Posty: 154
Od: 7 mar 2014, o 15:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Skrzacik3 i jego storczyki

Post »

Hihihihi. Isilmeiel , zawsze dobrze!

A ja czekam, czekam... i już takie cudo maaaam:
[img]http://aniolek_3.fm.interii.pl/kwiatki/storczyki/stfiol2.png[/img][img]http://aniolek_3.fm.interii.pl/kwiatki/storczyki/stfiol1.png[/img]

Poprzedni pędzik zaczął usychać od kiedy pojawiły się takie ładnie wykształcone pączki. :( Liczyłam na to, że będzie dwupędowy :(((
Pozdrawiam serdecznie
Skrzacik3 - storczyki
Awatar użytkownika
Meiss
500p
500p
Posty: 766
Od: 4 paź 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LB

Re: Skrzacik3 i jego storczyki

Post »

Hej hej :wit
Cudo ciemne kwiatuszki chyba będzie miało :D
Skrzacik3
100p
100p
Posty: 154
Od: 7 mar 2014, o 15:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Skrzacik3 i jego storczyki

Post »

hej, hej Meiss ;:7

Czy ciemny? Hmmm, chyba nie. Ale każdy inaczej może odbierać kolor :) Kojarzę, że trochę podobny był do numeru 2- fioletowe kwiatuszki. Tylko czy ciemniejsze, czy może właśnie jaśniejsze? Oj, nie pamiętam... Ale zobaczymy za niedługo! :)

Nie będzie dwupędowy -łodyga usycha w mgnieniu oka! Już brakuje jej 4cm do końca... Szkoda. Liczyłam na to, że nie uschnie do końca.
Pozdrawiam serdecznie
Skrzacik3 - storczyki
Skrzacik3
100p
100p
Posty: 154
Od: 7 mar 2014, o 15:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Skrzacik3 i jego storczyki

Post »

Wcześniej nie udało się zrobić zdjęcia, ale teraz pokażę jak pięknie wygląda (numer 3) ;:138 ;:138 ;:138

[img]http://aniolek_3.fm.interii.pl/kwiatki/storczyki/stfiol3a.png[/img]

A jednak jest ciemniejszy. Poprawniej powiem, że piękny róż fioletowy. Tylko te sznureczki nie są reprezentacyjne :;230
Pozdrawiam serdecznie
Skrzacik3 - storczyki
Awatar użytkownika
ewa321
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3541
Od: 5 lip 2014, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Skrzacik3 i jego storczyki

Post »

Bardzo dziękuję za miłe słowa pod adresem moich olusiów :lol:
No i postanowiłam w rewanżu zajrzeć do Ciebie. I co widzę - CUDNE STORCZYKI - ukochane kwiatunie mojej mamy ;:215
Ja ich niestety nie mam bo nie mam do nich ręki ;:145 Ale za to mam masę innych :tan
Pozdrawiam i zapraszam
Skrzacik3
100p
100p
Posty: 154
Od: 7 mar 2014, o 15:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Skrzacik3 i jego storczyki

Post »

Ewo, dziękuję również że do mnie zajrzałaś. Witaj :wit
Oleandry też lubię! Różowy pojedynczy dość mocno potraktowany przez burzę... ale kwitnie :wink: Biały nadal kwitnie, a resztą - różowe pełne, różowe... wkrótce będę się zachwycać.

Ja też nie miałam ręki do storczyków. Ciągle uczę się! A to przelany, spieczony przez słońce, zrzucony przez kota... Każdemu na początku zdarzają się wpadki, zapewne doświadczonym osobom też coś się zdarzy, jak np złamany pęd.
Czytam wypowiedzi innych osób - wtedy z moją skromną liczbą storczyków zawstydzam się... Ale nie ma co. Pięknie kwitną i należy je pokazywać i chwalić. Mimo, iż ja mam ich tyle że zmieszczą się na jednym parapecie :wink:

Poza tym wszystkie otrzymałam, aby się nim zająć. Chyba żaden tak naprawdę nie jest mój? No może oprócz tego, którego broniłam przed wyrzuceniem :;230 Ale czyje są kwiaty, rośliny o które się dba i podlewa? Które nie są dane na przechowywanie, ale na dbanie? :D


Biały przekwitł ;:145 ostatnie zwinięte 3 kwiatki na nim są. Jedna łodyga cała uschnięta. Tygrysek za to się trzyma na jednej łodydze :tan (Ukochany ;:167 ) Oraz powyższy fioletowy - Wszystkie stoją obok siebie.
Pozdrawiam serdecznie
Skrzacik3 - storczyki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”